Büyük Torbalı
buyuktorbali-reklam
Büyük Torbalı

Çeşmelerden altın akıyor

İZSU’dan gelen faturayı eline alan vatandaşın başından adeta kaynar sular dökülüyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi tonaj aşımında faturalara ekstra bir para uyguluyor. Suyun israf edilmemesi için buna bir şey demeyelim.

21 Eylül 2017 - 9:26 'de eklendi ve 2 kez görüntülendi. A+A-

Çeşmelerden altın akıyor
300Reklam

Ancak 10 tonu aşmayan faturaların o kadar yüksek olması vatandaşı sinir küpüne çeviriyor. Faturayı elinize aldığınızda kontrol ediyorsunuz ve şu rakamlar ile karşılaşıyorsunuz. 10 liralık su kullanıyorsunuz ama 50 lira su faturası geliyor. Faturada neler var neler. Katı atık toplama bedeli, katı atık bertaraf bedeli, Çevre Temizlik bedeli, yuvarlama, KDV derken 10 TL oluyor 50 TL. Bunun adına fatura değil soygun denilebilir. Bu konutlar için uygulanan tarife. İşyerlerine gelince faturanın tarifesi kat ve kat artıyor. İşyeri olunca acaba buradaki çeşmelerden altın mı akıyor. Sonuçta işyeri de aynı suyu kullanıyor. Bazı işyerleri 10 ton suyu geçmiyor ama abone olduğunuzda su kullanmasanız bile yüklü miktarda fatura ödemek zorunda kalıyorsunuz. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bu konuda bir düzenleme yapması isteniyor ama şu ana kadar herhangi bir çalışma yapılmadı. Faturalar katlanarak artmaya devam ediyor. Bu konuda İzmir Tüketici Hakları Hakem Heyeti’ne büyük görev düşüyor. Tüketicilerin haklarının korunması için bir çözüm üretilmeli. Bir de Torbalı ile Alsancak’ın tarifesi aynı. Torbalı lafa geldiğinde Metropol ilçe hizmete geldiğinde ise köy gibi görünüyor. Büyükşehir Belediyesi il merkezinde ESHOT ve İZBAN’da 90 dakika uygulamasını Torbalı’da kaldırıyor. Gerekçe ise merkeze çok uzak olması olarak gösteriliyor. İşine geldiğinde Torbalı metropol ilçe, işine gelmediğinde ise Torbalı’yı tanıyan bilen yok. Torbalı halkı vergisini, borcunu zamanında yatırıyor ama yine de birçok hizmetten yararlanamıyor.

YENİ MEYDANA ATM LAZIM

Torbalı Mahallesi’nde depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkılan gazi İlkokulu’nun bulunduğu yere Torbalı Belediyesi tarafından yapılan meydan gayet güzel oldu. Havuzların ve oturma alanlarının bulunduğu yeni meydan Suriyeli çocukların yüzme havuzu olarak kullanılsa da görüntü güzel oldu. Torbalı Mahallesi sakinleri yeni meydanına yakın bir alana bankaların ATM kurulmasını talep ediyorlar. Torbalı Mahallesi’nde ikamet eden bir vatandaş, emekli maaşını çekebilmek için Torbalı merkeze veya KİPA’nın bahçesine gitmek zorunda. Para çekmek için çarşıya inmek zorunda kalan vatandaş 3 TL para ödemek zorunda. Bu alana yakın bir bölüme bankaların para çekmek için ATM kurması gerekiyor. Torbalı Mahallesi ilçenin en büyük mahallelerinin başında geliyor. Son yıllarla daha da büyüyüp devlet yatırımları ile şaha kalkan mahalleye gereken önem halen verilmiyor. Torbalı Devlet Hastanesi ve Adliye gibi ilçenin en büyük kurumlarına ev sahipliği yapan mahalleye ATM kurulması şart. Bundan yıllar önce mahalle muhtarı Hüseyin Kuran ATM kurulması için bankalara dilekçe ile başvuru yapmıştı. Yapılan müracaatı sadece Ziraat Bankası olumlu cevap verip İstasyonun karşısına bir ATM kurmuştu. Bu konuda bankaların bu talebe cevap vermesi lazım. Sonuçta para çekmek için bankaya gelen vatandaş banka şubesinde uzun kuyrukların oluşmasına neden oluyor. Bu kuyruğu kısa sürede eritmek çaba sarf ediyorlar. Vatandaşa yerinde hizmet için Torbalı Belediyesi ile işbirliği yapıp yer tahsis yapılmasını isteyebilirsiniz. Bu konuda bir çalışma bekliyoruz.

AHİLİK HAFTASI KUTLU OLSUN

Her yıl 18-24 Eylül tarihleri arasında Ahilik Haftası kutlanıyor. Birçok kişi ahilik kelimesine uzaktır. Türk insanının kişiliğini, mesleğini, marifetlerini, mertlik ve cömertlik anlayışıyla bütünleştiren Ahilik kültürü, asırlar boyu milli birlik, toplumsal dirlik ve düzenin güç kaynağı olmuş. Çalışmak ve üretmek, alın teri ile kazanmak ahilikte bir ahlak kuralıdır. İnsanlar arasındaki ticari ve toplumsal ilişkilerde dürüstlük, güvenilirlik, iş ve meslek ahlakına saygı, hak ve hukuka riayet etme, saygılı, şefkatli, cömert ve güler yüzlü olma ilkelerini esas alan Ahilik sistemini uygulamayı bugün de tam anlamıyla başarabilirse, yaşadığımız birçok sorun kendiliğinden ortadan kalkar diye düşünüyorum. Esnaflık ile ilgili geleneklerin gelecek nesillere aktarılmasında önemli rolü olan bu önemli hafta vesilesiyle, başta esnaf ve meslek kuruluşları olmak üzere tüm halkımızın bir anlamda esnaflarımızın bayramı olan Ahilik haftasını kutluyorum.

SUNAY AKIN GELİYOR

Edebiyat dünyası İzmir’de buluşuyor. İlki 2015 yılında “Edebiyat Özgürleştirir” temasıyla düzenlenen Uluslararası İzmir Edebiyat Festivali’nin ikincisi, 15 Eylül-14 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek. İzmir’in pek çok ilçesinden birden düzenlenecek etkinliklerin bu yılki teması ise “barış” olacak. Konak, Buca, Bornova, Torbalı, Selçuk, Aliağa, Bayındır ve Bergama’da düzenlenecek etkinliklere, festivalin bu yılki teması olan “barış”ı konuşmak ve “barış” üzerine şiirlerini okumak için daha önce savaşla yüz yüze gelmiş ya da hala çatışma bölgesi olan ülkelerden şairler ve yazarlar katılacak. “İki Kitap Bir Heves” söyleşisi ile Sunay Akın Torbalılılar ile buluşacak. BKM’de gerçekleşecek söyleşinin ardından Akın, kitaplarını imzalayacak.

 

Etiketler :
667Reklamy
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Şeffaf ve ulaşılabilir seçim Şeffaf ve ulaşılabilir seçim

TORBALI’NIN gündemi Ticaret Odası’nın seçimi. Cumartesi günü oda başkanı Abdulvahap Olgun basın toplantısı ile startını verdi. Aslında ...

Sadık İleri toz duman Sadık İleri toz duman

İlçenin en işlek caddelerinden olan Sadık İleri Bulvarı’nda birçok firma tarafından alt yapı çalışmaları yürütülüyor. Önceki gün akşam ...

TTO nereden nereye geldi? TTO nereden nereye geldi?

TORBALI Ticaret Odası meslek komiteleri seçim takvimini cumartesi günü bir basın toplantısı ile açıkladı. 4 yıldır oda başkanlığı yapan...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Fahrettin Küçük Yapı300x250
SON EKLENEN HABERLER
Çeşmelerden altın akıyor Çeşmelerden altın akıyor...

İZSU’dan gelen faturayı eline alan vatandaşın başından adeta...

Mısır eken çiftçi sezonu mutlu kapattı Mısır eken çiftçi sezonu ...

Çiftçilerin gözdesi olan mısırda hasat bir hafta sonra bitiy...

Fabrika yangını korkuttu Fabrika yangını korkuttu...

Yazıbaşı Mahallesi’nde bulunan ve 2013 yılından beri icralık...

Bia Makine de Torbalı’yı tercih etti… Bia Makine de Torbalı’yı ...

Konumu itibari ile İzmir’in gözbebeği ilçeleri arasında yer ...

Torbalı’da FETÖ operasyonu Torbalı’da FETÖ ope...

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen FETÖ soruşturması...

Asayiş berkemal! Asayiş berkemal!

Tepeköy İZBAN istasyonunda yaşanan ve ülke gündemine taşınan...

Şeffaf ve ulaşılabilir seçim Şeffaf ve ulaşılabilir se...

TORBALI’NIN gündemi Ticaret Odası’nın seçimi. Cumartesi günü...

Gevrek ve boyozda iddialı Gevrek ve boyozda iddialı...

İlçenin en işlek caddesi Sadık İleri Bulvarı’nın girişine Si...

Kaymakam Kadir Sertel Otcu açıkladı! Kaymakam Kadir Sertel Otc...

Torbalı, son günlerde adeta müjde yağmuru yaşıyor. Bir müjde...

Sadık İleri toz duman Sadık İleri toz duman

İlçenin en işlek caddelerinden olan Sadık İleri Bulvarı’nda ...

FOTO GALERİ
Miss Park 300x250
YAŞAM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan