Büyük Torbalı
buyuktorbali-reklam
Büyük Torbalı

İş güvenliğini önemseyen yok

İş sahasının oldukça fazla olduğu Torbalı’da iş kazaları da oldukça sık yaşanıyor. Torbalı Devlet Hastanesi ve bölgede bulunan hastanelere her gün onlarca iş kazası vakası geliyor.

26 Aralık 2017 - 9:23 'de eklendi ve 203 kez görüntülendi. A+A-

İş güvenliğini önemseyen yok
300Reklam

Bu kazaların birçoğunda ise işçiler hayatlarını kaybediyor. Bu konuda devlet iş güvenliği yasası çıkartıp, gerekli denetimlerini yapıyor. Ancak ne yazık ki alınan tedbirler yetersiz. Büyük kuruluşlarda çalışanlara yönelik düzenlenen bu eğitimlerden küçük işletmeler halen yararlanmadığı için halen iş kazaları sürüyor. Riskli işlerde çalışanlara yönelik eğitimler artmalı. Örnek vermek gerekirse son dönemde yanşan iş kazalarında hep küçük işletmelerde çalışanlar hayatını kaybetti. Son olarak Barış Yapı Sitesi’nde elektrik işi yapan bir usta 8. kattan düşerek hayatını kaybetti. Elektrik işi için Barış Yapı Sitesi’nin 8. katına çıkan usta dengesini kaybederek yere çakıldı. Bu olay ne ilk iş kazası ne de son olacak. Gerekli tedbirler alınmadıkça ölümler devam edecek.

Barış Yapı Sitesi’nin merdiven boşlukları çok tehlikeli. Küçük çocuklar merdiven boşluğunda oynarken düşebilir. Apartman yöneticilerinin bu konuda bazı tedbirler alması lazım. Örneğin merdiven boşluklarının bulunduğu bölümlere kimse düşmesin diye güvenlik bariyeri yapılabilir. Özel halatlar yardımı ile yapılan bu bariyer burada yaşayanların hayatlarını koruyacaktır. Bu tür yüksek binalarda bu bariyer sistemi zorunlu olmalı. Binayı yapan müteahhit gerekli tedbirleri de almalı. Bina eksi ise yönetim apartman sakinlerinden para toplayarak bu sistemi kurabilir. Hiçbir şey insan hayatından değerli değil. Sonradan pişman olmaktansa zamanında gerekli önlemleri almalıyız.

DEPREM SOĞUK YÜZÜNÜ GÖSTERDİ

Dün sabah saatlerinde yine sallandık. Yaz aylarında bir hafta süren depremlerin ardından uzun süreden beri deprem yaşamıyorduk. Deprem soğuk yüzünü dün sabah saat 08.13’te yeniden gösterdi. Birçok Torbalılı sabah yaşanan deprem ile kalktı. Ege Denizi’nde 4.6 şiddetinde yaşanan deprem herkesin yüreğini ağzına getirdi. Deprem ile korku dolu yaşayan bazı Torbalılılar kendisini dışarı atarken, depremi yeniden hatırlamanın verdiği soğukluk bir anda herkesi dondurdu. Torbalı deprem bölgesinde ve bu depremleri sık sık yaşayacağız. Ancak ne yazık ki kimse gerekli tedbirleri almıyor. Deprem anında yaşadığımız korkuyu çok çabuk unutuyoruz. Kimse yaşadıklarından ders almıyor. Birçok kişi de deprem anında ve sonrası ne yapacağını bilmiyor. Verilen eğitimler yetersiz. Deprem öncesi, anında ve sonrasında neler yapılması gerekenler herkese ders olarak anlatılmalı. Bu dersleri almak da zorunlu hale getirilmeli. Devlet Zorunlu Deprem Sigortasını (DASK)’ı zorunlu hale getirdi. Deprem ile ilgili eğitimleri de zorunlu hale getirip can kaybını da en aza indirmeyi hedeflemeli.

TRAMVAYA DİKKAT

Karşıyaka hattının tamamlanmasıyla birlikte geçtiğimiz Nisan ayından itibaren tramvay ulaşımı yeniden İzmirlilerin yaşamına girdi. Uzun süreden beri devam eden çalışmaların ardından tramvay hizmete girdi. Tramvay toplu ulaşımda büyük kolaylık sağlayacak. Dünyanın birçok modern şehrinde olduğu gibi İzmir’de de araç ve yaya trafiğiyle birlikte hareket eden tramvayla ilgili uyulması gereken kurallar, dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgilendirme çalışmaları ise ön işletme seferleriyle birlikte başlatıldı. Tramvay hattının işletmeciliğini yapan İzmir Metro A.Ş. “Gözünüz Tramvayda Olsun” isimli bilgilendirme kampanyası kapsamında, henüz deneme seferleri başlamadan billboard ve durak raketleri yaptı, el ilanları dağıttı. Oldukça sessiz bir şekilde ilerleyen tramvay büyük tehlikelere de yol açabiliyor. Yolda yürürken veya araçla giderken birden önünüze tramvay çıkabiliyor. Bu yüzde İzmir’e gidecek Torbalılılar çok dikkatli olmalı.

18 Aralık tarihinde duyma engelli olduğu eşinden öğrenilen yayanın tüm uyarılara rağmen, trenin geldiği yönün aksine bakarak tren hattına doğru yürümeye devam ettiği, sürücünün trenin acil frenlerini devreye alarak maksimum frenleme yapmasına rağmen yayayla temasın gerçekleştiği belirtildi. Açıklamada, olayın ardından yapılan araştırma sonucu ve tutulan  Trafik Kazası Tespit Tutanağı doğrultusunda, tramvay sürücüsünün kusurunun bulunmadığının resmiyet kazandığı  hatırlatıldı.

Tramvay ulaşımının lastik tekerlekli ulaşıma göre her açıdan daha güvenli olduğunu dile getiren yetkililer, yaya geçidi olmayan noktalardan karşıya kontrolsüz geçerken oluşabilecek riskler konusunda bir kez daha uyarıda bulunarak kurallara uyulması gerekliliğini hatırlattı. Metro A.Ş. yetkilileri, araç trafiğine kontrolsüz ve hatalı şekilde girmekle tramvay hattına kontrolsüz ve hatalı girmek arasında fark bulunmadığının altını çizdi. Bu yüzden tramvay hattına dikkat edin.

Etiketler :
667Reklamy
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Ben böyle kaymakam görmedim Ben böyle kaymakam görmedim

Torbalı’ya Aralık 2016 tarihinde atanan Kaymakam Kadir Sertel Otcu; çalışkanlığı, mütevazılığı, iyi bir bürokrat oluşu, yardımseverliği...

Atilla Kaya sevgisi Atilla Kaya sevgisi

MALUM, gündemimiz seçim… Bu seçim öncesi en çok konuşulan nedir diye soracak olursanız, kuşkusuz Torbalılı milletvekili Atilla Kaya'nın...

Merhaba! Merhaba!

Bu kazaların birçoğunda ise işçiler hayatlarını kaybediyor. Bu konuda devlet iş güvenliği yasası çıkartıp, gerekli denetimlerini yapıyo...

Anons araçları tepki çekiyor Anons araçları tepki çekiyor

SİYASİ partilerin giydirilmiş araçları, tepelerinde devasa hoparlör sistemi ile ilçenin sokaklarını karış karış geziyor. Bangır bangır ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Solmazlar İnşaat
SON EKLENEN HABERLER
İşsizlik geriledi İşsizlik geriledi

Türkiye'de işsizlik oranı, martta geçen yılın aynı ayına gör...

Enerjide kadın yönetici atağı Enerjide kadın yönetici a...

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın enerji se...

Başbakan  Binali Yıldırım  geliyor Başbakan Binali Yıldırım...

Başbakan Binali Yıldırım’ın İzmir programı netleşti. 5 günlü...

Çiftçilerin koruyucu melekleri harekete geçti Çiftçilerin koruyucu mele...

Ülkemizin en köklü kurumları arasında ilk sıralarda yer alan...

CHP’li İpekli: Mutlaka sandığa gidin CHP’li İpekli: Mutl...

24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekili seçiml...

Kaya, her yerde! Kaya, her yerde!

Seçim çalışmalarıyla partili partisiz tüm kesimin takdirini ...

Siyaset bayramı! Siyaset bayramı!

TÜM yurtta olduğu gibi Torbalı'da da yarın Ramazan bayramı r...

Torbalı’da öğrenciler bir ilki başardı Torbalı’da öğrencil...

Ramazan ayını dolu dolu geçirdiğimiz Torbalı'da, bir ilk yaş...

Bayındır yoluna resmi açılış yapıldı Bayındır yoluna resmi açı...

BAŞBAKAN Binali Yıldırım, İzmir-Manisa yolunu birbirine bağl...

Cinsel istismar iddiasıyla yargılanan üvey dedeye beraat Cinsel istismar iddiasıyl...

Üvey torunu D.D.Y.'ye (6) cinsel istismarda bulunduğu öne sü...

FOTO GALERİ
Lider Pen
YAŞAM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan