Büyük Torbalı
buyuktorbali-reklam
Büyük Torbalı

İş güvenliğini önemseyen yok

İş sahasının oldukça fazla olduğu Torbalı’da iş kazaları da oldukça sık yaşanıyor. Torbalı Devlet Hastanesi ve bölgede bulunan hastanelere her gün onlarca iş kazası vakası geliyor.

26 Aralık 2017 - 9:23 'de eklendi ve 73 kez görüntülendi. A+A-

İş güvenliğini önemseyen yok
300Reklam

Bu kazaların birçoğunda ise işçiler hayatlarını kaybediyor. Bu konuda devlet iş güvenliği yasası çıkartıp, gerekli denetimlerini yapıyor. Ancak ne yazık ki alınan tedbirler yetersiz. Büyük kuruluşlarda çalışanlara yönelik düzenlenen bu eğitimlerden küçük işletmeler halen yararlanmadığı için halen iş kazaları sürüyor. Riskli işlerde çalışanlara yönelik eğitimler artmalı. Örnek vermek gerekirse son dönemde yanşan iş kazalarında hep küçük işletmelerde çalışanlar hayatını kaybetti. Son olarak Barış Yapı Sitesi’nde elektrik işi yapan bir usta 8. kattan düşerek hayatını kaybetti. Elektrik işi için Barış Yapı Sitesi’nin 8. katına çıkan usta dengesini kaybederek yere çakıldı. Bu olay ne ilk iş kazası ne de son olacak. Gerekli tedbirler alınmadıkça ölümler devam edecek.

Barış Yapı Sitesi’nin merdiven boşlukları çok tehlikeli. Küçük çocuklar merdiven boşluğunda oynarken düşebilir. Apartman yöneticilerinin bu konuda bazı tedbirler alması lazım. Örneğin merdiven boşluklarının bulunduğu bölümlere kimse düşmesin diye güvenlik bariyeri yapılabilir. Özel halatlar yardımı ile yapılan bu bariyer burada yaşayanların hayatlarını koruyacaktır. Bu tür yüksek binalarda bu bariyer sistemi zorunlu olmalı. Binayı yapan müteahhit gerekli tedbirleri de almalı. Bina eksi ise yönetim apartman sakinlerinden para toplayarak bu sistemi kurabilir. Hiçbir şey insan hayatından değerli değil. Sonradan pişman olmaktansa zamanında gerekli önlemleri almalıyız.

DEPREM SOĞUK YÜZÜNÜ GÖSTERDİ

Dün sabah saatlerinde yine sallandık. Yaz aylarında bir hafta süren depremlerin ardından uzun süreden beri deprem yaşamıyorduk. Deprem soğuk yüzünü dün sabah saat 08.13’te yeniden gösterdi. Birçok Torbalılı sabah yaşanan deprem ile kalktı. Ege Denizi’nde 4.6 şiddetinde yaşanan deprem herkesin yüreğini ağzına getirdi. Deprem ile korku dolu yaşayan bazı Torbalılılar kendisini dışarı atarken, depremi yeniden hatırlamanın verdiği soğukluk bir anda herkesi dondurdu. Torbalı deprem bölgesinde ve bu depremleri sık sık yaşayacağız. Ancak ne yazık ki kimse gerekli tedbirleri almıyor. Deprem anında yaşadığımız korkuyu çok çabuk unutuyoruz. Kimse yaşadıklarından ders almıyor. Birçok kişi de deprem anında ve sonrası ne yapacağını bilmiyor. Verilen eğitimler yetersiz. Deprem öncesi, anında ve sonrasında neler yapılması gerekenler herkese ders olarak anlatılmalı. Bu dersleri almak da zorunlu hale getirilmeli. Devlet Zorunlu Deprem Sigortasını (DASK)’ı zorunlu hale getirdi. Deprem ile ilgili eğitimleri de zorunlu hale getirip can kaybını da en aza indirmeyi hedeflemeli.

TRAMVAYA DİKKAT

Karşıyaka hattının tamamlanmasıyla birlikte geçtiğimiz Nisan ayından itibaren tramvay ulaşımı yeniden İzmirlilerin yaşamına girdi. Uzun süreden beri devam eden çalışmaların ardından tramvay hizmete girdi. Tramvay toplu ulaşımda büyük kolaylık sağlayacak. Dünyanın birçok modern şehrinde olduğu gibi İzmir’de de araç ve yaya trafiğiyle birlikte hareket eden tramvayla ilgili uyulması gereken kurallar, dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgilendirme çalışmaları ise ön işletme seferleriyle birlikte başlatıldı. Tramvay hattının işletmeciliğini yapan İzmir Metro A.Ş. “Gözünüz Tramvayda Olsun” isimli bilgilendirme kampanyası kapsamında, henüz deneme seferleri başlamadan billboard ve durak raketleri yaptı, el ilanları dağıttı. Oldukça sessiz bir şekilde ilerleyen tramvay büyük tehlikelere de yol açabiliyor. Yolda yürürken veya araçla giderken birden önünüze tramvay çıkabiliyor. Bu yüzde İzmir’e gidecek Torbalılılar çok dikkatli olmalı.

18 Aralık tarihinde duyma engelli olduğu eşinden öğrenilen yayanın tüm uyarılara rağmen, trenin geldiği yönün aksine bakarak tren hattına doğru yürümeye devam ettiği, sürücünün trenin acil frenlerini devreye alarak maksimum frenleme yapmasına rağmen yayayla temasın gerçekleştiği belirtildi. Açıklamada, olayın ardından yapılan araştırma sonucu ve tutulan  Trafik Kazası Tespit Tutanağı doğrultusunda, tramvay sürücüsünün kusurunun bulunmadığının resmiyet kazandığı  hatırlatıldı.

Tramvay ulaşımının lastik tekerlekli ulaşıma göre her açıdan daha güvenli olduğunu dile getiren yetkililer, yaya geçidi olmayan noktalardan karşıya kontrolsüz geçerken oluşabilecek riskler konusunda bir kez daha uyarıda bulunarak kurallara uyulması gerekliliğini hatırlattı. Metro A.Ş. yetkilileri, araç trafiğine kontrolsüz ve hatalı şekilde girmekle tramvay hattına kontrolsüz ve hatalı girmek arasında fark bulunmadığının altını çizdi. Bu yüzden tramvay hattına dikkat edin.

Etiketler :
667Reklamy
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Atilla Kaya’yı takip edenin başı döner Atilla Kaya’yı takip edenin başı döner...

Torbalı’nın evladı AK Parti İzmir Milletvekili Atilla Kaya, meclis çalışmalarından vakit bulduğu her dakikayı seçim bölgesi İzmir’de ge...

Pancar uçuşta Pancar uçuşta

Torbalı’nın en küçük beldelerinden olan Pancar, son günlerde müthiş bir gelişim yaşıyor. İZBAN gelince biraz biraz hareketlenen Pancar,...

Hoş geldin! Hoş geldin!

Evet; hoş geldin 2018… Hoş geldin ama, “geldimse ben geldim, sana ne” deme hakkını saklı tutabilirsin. Ben senin gibileri çok görm...

Uyuşturucunun kökü kazınacak Uyuşturucunun kökü kazınacak

Geçtiğimiz hafta İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu bir toplantıda yaptığı konuşmasından dolayı bazı kesimler tarafından ağır bir şekilde ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Bahçeşehir
SON EKLENEN HABERLER
Yeniköy’de köy dolmuşu  İZSU çukuruna saplandı Yeniköy’de köy dolmuşu İ...

Torbalı son 3 gündür yağmura teslim durumda. Aniden bastıran...

Hizmet vatandaşın ayağına gidecek Hizmet vatandaşın ayağına...

Torbalı’da 3 yıllık görev süresini tamamlayan SGK Torbalı İl...

Zorunlu Deprem Sigortası tarifesinde değişiklik Zorunlu Deprem Sigortası ...

Zorunlu Deprem Sigortası kapsamında asgari prim tutarları ye...

7 bin 500 liranızı unutmayın 7 bin 500 liranızı unutma...

450 bin memur emeklisinin ek ikramiye alabilmesi için son ba...

50 bin taşeron sıra ile kadroya alınacak 50 bin taşeron sıra ile k...

Başbakan Yıldırım’ın verdiği müjdenin ardından KİT’lerde gör...

Eşe, dosta Torbalı’da yatırım  yapmalarını tavsiye ediyorum  Eşe, dosta Torbalı’da yat...

 Göreve geldiği günden bu yana başta ‘aktif yapısı’ olmak üz...

Şakir Müdürden büyük fedakârlık Şakir Müdürden büyük feda...

Subaşı Mustafa Topalan Lisesi’nde 6 yıldan beri okul müdürlü...

Atilla Kaya’yı takip edenin başı döner Atilla Kaya’yı takip eden...

Torbalı’nın evladı AK Parti İzmir Milletvekili Atilla Kaya, ...

Torbalı’yı etkileyecek mi Torbalı’yı etkileye...

Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) dikkatler yavaş yavaş kuru...

Hanife ile dondurmacı sevgilisi evleniyor Hanife ile dondurmacı sev...

İzdivaç programında koca ararken şöhreti yakalayan gelin ada...

FOTO GALERİ
Miss Park 300x250
YAŞAM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan