Büyük Torbalı
buyuktorbali-reklam
Büyük Torbalı

Kuyruklu mu kuyruksuz mu

       Doksanlı yıllardı. İsmail Beyle Süleyman ağabeyin sohbetlerine sık sık tanık olurdum. İsmail Bey büyük bir toptancı mağaza sahibi idi. Süleyman Ağabey ise o mağazadan mal alıp,  perakende satan bir müşteriydi. Genellikle Süleyman Ağabey Cuma günleri alışverişe gelirdi. Ben de işim gereği Cuma günleri oraya uğrar, hem İsmail Beyin çayını içer hem de tatlı ve içten sohbetlerini dinlerdim. 

08 Aralık 2017 - 9:23 'de eklendi ve 238 kez görüntülendi. A+A-

Kuyruklu mu kuyruksuz mu
300Reklam

Süleyman Ağabey ticaretle uğraşmasına rağmen kendini yetiştirmiş, dünyada olup bitenleri yakından takip eden, olayları çok iyi okuyan kültürlü biriydi. Olayları sorgulaması ve düşüncelerini içtenlikle dile getirmesi gerçekten hoşuma gidiyordu.

Ülkenin durumu hiç iç açıcı değildi. Devlet vergi toplayamıyor,  aylık enflasyon yüzde on’un üzerinde seyrediyordu. Durumdan toplumun her kesimi şikâyetçiydi. Hatta devletin bakanları bile fakir fukaranın çaresizliğinden, çekinmeden bahsediyorlardı.

Yine bir Cuma günü onların sohbetine katıldım. Süleyman Ağabey sipariş listesini tezgâhtara verip hazırlamasını söyledi. Kendisi de “Çayları söyleyin” deyip, İsmail Beye ülkenin bu çıkmazdan nasıl kurtulabileceğini anlatmaya başladı. Konuşmasının özünü doğruluk oluşturuyordu.

    KUYRUKSUZ

Şöyle diyordu Süleyman Ağabey: “Her fert A’dan Z’ye doğru olmalıdır. Manavı, kasabı, sarrafı, fırıncısı, kahvecisi, lokantacısı, dolmuşçusu, herkes ama herkes doğru olmalı. Manav bire alıp üçe satarsa, Kahveci bin çay satar yüz çay sattım derse, sarraf her gün milyarlık satar, bir kuruş bile fiş kesmezse, fırıncı on bin ekmek satar beş yüz tane gösterirse bu ülke nasıl düzelir?”

Söyledikleri hakikaten bire bir doğruydu. Belki de doğru olmalarından dolayı u konuşmalar hoşuma gidiyordu. Sohbetin tam ateşli yerinde Tezgâhtar “Süleyman amca makaralar kuyruklu mu olsun, kuyruksuz mu?” diye bağırdı. Süleyman Ağabey “Kuyruksuz olsun kuyruksuz” dedi. Kuyruk diye “KDV” yi kastediyorlardı.

İsmail Bey, “Süleyman bey oldu mu şimdi. Bir taraftan dürüstlükten, herkesin dürüst olmasından bahsediyorsun. Diğer taraftan KDV istemiyorsun, faturaya girmesin diyorsun.” Diye itiraz edince Süleyman Ağabey şöyle devam etti:

      DÜRÜST OLALIM DA..

“İsmailciğim! Dürüst olmalıyız derken, aptal olalım demiyorum.” Deyince İsmail Bey  “Ben bu işi anlamadım.” Dedi Süleyman Ağabey, “Bak anlatayım” dedi.

Şimdi sen bu makaraları  müşterilerine KDV siz veriyorsun. Ben de KDV siz istiyorum. Sen şimdi bana demek istiyorsun ki  “Herkes sahtekârlık ediyor, sen dürüst ol, KDV li al.” O zaman ben ya aptal olmalıyım ya da ticareti bırakmalıyım. İsmail Bey “Esteğfirullah Abi “ diyecek oldu, Süleyman ağabey, “Evet, aynen öyle “ dedi ve devam etti,

Bu makarayı benim karşımdaki rakibim, KDV siz elliye alır, eeli sekize satar yüzde yirmi kazanır. Ben dürüst olayım diye,  KDV li elli sekize alıp, yetmişe satsam bir ay sonra iflas ederim. Çünkü müşteri aptal değil piyasayı kontrol ediyor. Üstelik benim müşterilerim genellikle eşim dostumdan oluşuyor.      Eşimi dostumu kaybetmemde cabası” dedi ve devam etti “Bir fedakârlık yapılacaksa top yekûn yapılmalı” diyerek sözünü bitirdi.

Bu gün dünya ticareti üzülerek söyleyelim ki, anlatmaya çalıştığımız şekilde yapılıyor. Dürüst olmaya kalkışmak Aptallık olur. Rakip oyunu asker potini ile oynuyorsa siz kramponla oynayamazsınız. Oynarsanız neticesi bellidir.

Doğrular ancak güçlüler tarafından dile getirilebilir. Güçsüzseniz ne kadar haklı olursanız olunuz haklı olmanız bir şey ifade etmiyor. Rabbim haklı olduğumuz kadar güçlü olmayı da nasip etsin. Hayırlı cumalar.

 

Etiketler :
667Reklamy
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Ben böyle kaymakam görmedim Ben böyle kaymakam görmedim

Torbalı’ya Aralık 2016 tarihinde atanan Kaymakam Kadir Sertel Otcu; çalışkanlığı, mütevazılığı, iyi bir bürokrat oluşu, yardımseverliği...

Atilla Kaya sevgisi Atilla Kaya sevgisi

MALUM, gündemimiz seçim… Bu seçim öncesi en çok konuşulan nedir diye soracak olursanız, kuşkusuz Torbalılı milletvekili Atilla Kaya'nın...

Merhaba! Merhaba!

Süleyman Ağabey ticaretle uğraşmasına rağmen kendini yetiştirmiş, dünyada olup bitenleri yakından takip eden, olayları çok iyi okuyan k...

Anons araçları tepki çekiyor Anons araçları tepki çekiyor

SİYASİ partilerin giydirilmiş araçları, tepelerinde devasa hoparlör sistemi ile ilçenin sokaklarını karış karış geziyor. Bangır bangır ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Solmazlar İnşaat
SON EKLENEN HABERLER
Polis memuru beylik silahıyla intihar etti! Polis memuru beylik silah...

ŞEHİT haberiyle kara bir gün geçiren Torbalı'da, bir de inti...

Dikkatsizlik kaza getirdi Dikkatsizlik kaza getirdi

SON günlerde ilçenin kabusu haline gelen trafik kazalarının ...

Yazıbaşı’da İnce mesaj verildi Yazıbaşı’da İnce mesaj ve...

CHP Torbalı İlçe Teşkilatı, İzmir Milletvekili Musa Çam ve v...

Sanayi mega bölgelerle sıçrama yapacak Sanayi mega bölgelerle sı...

Türkiye sanayisi, yeni dönemde peş peşe kurulacak dev endüst...

Bütçe mayısta fazla verdi Bütçe mayısta fazla verdi...

Maliye Bakanı Naci Ağbal, mayıs ayında merkezi yönetim bütçe...

Türkiye ekonomide büyük dönüşüme hazır Türkiye ekonomide büyük d...

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, İmes Sanayi...

Jandarma köpek  için seferber oldu Jandarma köpek için sefe...

Ayrancılar'da bir binanın 4'üncü katında kaderine terk edile...

Cinsel istismar mağduru çocuğa koruma kararı verilmedi Cinsel istismar mağduru ç...

Torbalı’da 72 yaşındaki M.B. iddiaya göre 2.5 ay önce aynı a...

5 yılda 5000 konut 5 yılda 5000 konut

Daha önce Yazıbaşı ve Ayrancılar’a konut yapan TOKİ’nin yeni...

Torbalılı asker Şırnak’ta şehit oldu Torbalılı asker Şırnak’ta...

Torbalı’ya bugün sabah şehit ateşi düştü. Şırnak’ta askerlik...

FOTO GALERİ
Lider Pen
YAŞAM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan