Büyük Torbalı
buyuktorbali-reklam
Büyük Torbalı

Kuyruklu mu kuyruksuz mu

       Doksanlı yıllardı. İsmail Beyle Süleyman ağabeyin sohbetlerine sık sık tanık olurdum. İsmail Bey büyük bir toptancı mağaza sahibi idi. Süleyman Ağabey ise o mağazadan mal alıp,  perakende satan bir müşteriydi. Genellikle Süleyman Ağabey Cuma günleri alışverişe gelirdi. Ben de işim gereği Cuma günleri oraya uğrar, hem İsmail Beyin çayını içer hem de tatlı ve içten sohbetlerini dinlerdim. 

08 Aralık 2017 - 9:23 'de eklendi ve 602 kez görüntülendi. A+A-

Kuyruklu mu kuyruksuz mu

Süleyman Ağabey ticaretle uğraşmasına rağmen kendini yetiştirmiş, dünyada olup bitenleri yakından takip eden, olayları çok iyi okuyan kültürlü biriydi. Olayları sorgulaması ve düşüncelerini içtenlikle dile getirmesi gerçekten hoşuma gidiyordu.

Ülkenin durumu hiç iç açıcı değildi. Devlet vergi toplayamıyor,  aylık enflasyon yüzde on’un üzerinde seyrediyordu. Durumdan toplumun her kesimi şikâyetçiydi. Hatta devletin bakanları bile fakir fukaranın çaresizliğinden, çekinmeden bahsediyorlardı.

Yine bir Cuma günü onların sohbetine katıldım. Süleyman Ağabey sipariş listesini tezgâhtara verip hazırlamasını söyledi. Kendisi de “Çayları söyleyin” deyip, İsmail Beye ülkenin bu çıkmazdan nasıl kurtulabileceğini anlatmaya başladı. Konuşmasının özünü doğruluk oluşturuyordu.

    KUYRUKSUZ

Şöyle diyordu Süleyman Ağabey: “Her fert A’dan Z’ye doğru olmalıdır. Manavı, kasabı, sarrafı, fırıncısı, kahvecisi, lokantacısı, dolmuşçusu, herkes ama herkes doğru olmalı. Manav bire alıp üçe satarsa, Kahveci bin çay satar yüz çay sattım derse, sarraf her gün milyarlık satar, bir kuruş bile fiş kesmezse, fırıncı on bin ekmek satar beş yüz tane gösterirse bu ülke nasıl düzelir?”

Söyledikleri hakikaten bire bir doğruydu. Belki de doğru olmalarından dolayı u konuşmalar hoşuma gidiyordu. Sohbetin tam ateşli yerinde Tezgâhtar “Süleyman amca makaralar kuyruklu mu olsun, kuyruksuz mu?” diye bağırdı. Süleyman Ağabey “Kuyruksuz olsun kuyruksuz” dedi. Kuyruk diye “KDV” yi kastediyorlardı.

İsmail Bey, “Süleyman bey oldu mu şimdi. Bir taraftan dürüstlükten, herkesin dürüst olmasından bahsediyorsun. Diğer taraftan KDV istemiyorsun, faturaya girmesin diyorsun.” Diye itiraz edince Süleyman Ağabey şöyle devam etti:

      DÜRÜST OLALIM DA..

“İsmailciğim! Dürüst olmalıyız derken, aptal olalım demiyorum.” Deyince İsmail Bey  “Ben bu işi anlamadım.” Dedi Süleyman Ağabey, “Bak anlatayım” dedi.

Şimdi sen bu makaraları  müşterilerine KDV siz veriyorsun. Ben de KDV siz istiyorum. Sen şimdi bana demek istiyorsun ki  “Herkes sahtekârlık ediyor, sen dürüst ol, KDV li al.” O zaman ben ya aptal olmalıyım ya da ticareti bırakmalıyım. İsmail Bey “Esteğfirullah Abi “ diyecek oldu, Süleyman ağabey, “Evet, aynen öyle “ dedi ve devam etti,

Bu makarayı benim karşımdaki rakibim, KDV siz elliye alır, eeli sekize satar yüzde yirmi kazanır. Ben dürüst olayım diye,  KDV li elli sekize alıp, yetmişe satsam bir ay sonra iflas ederim. Çünkü müşteri aptal değil piyasayı kontrol ediyor. Üstelik benim müşterilerim genellikle eşim dostumdan oluşuyor.      Eşimi dostumu kaybetmemde cabası” dedi ve devam etti “Bir fedakârlık yapılacaksa top yekûn yapılmalı” diyerek sözünü bitirdi.

Bu gün dünya ticareti üzülerek söyleyelim ki, anlatmaya çalıştığımız şekilde yapılıyor. Dürüst olmaya kalkışmak Aptallık olur. Rakip oyunu asker potini ile oynuyorsa siz kramponla oynayamazsınız. Oynarsanız neticesi bellidir.

Doğrular ancak güçlüler tarafından dile getirilebilir. Güçsüzseniz ne kadar haklı olursanız olunuz haklı olmanız bir şey ifade etmiyor. Rabbim haklı olduğumuz kadar güçlü olmayı da nasip etsin. Hayırlı cumalar.

 

Etiketler :
,
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Köylerdeki emlak fiyatları uçmuş! Köylerdeki emlak fiyatları uçmuş!

Her fırsatta köy diyoruz ama çıkan yasa ile artık büyükşehirlerde köy diye bir şey kalmadı. Hepsi mahalleye dönüştü....

Sanayi sicil belgesi ve ihracat kaydıyla yapılan üretim Sanayi sicil belgesi ve ihracat kaydıyla...

SEVGİLİ okurlarım bu hafta ihracat ve ihracat rejimlerindeki değişiklikleri ele alacağım...

Meclis ayağa düşürmeyin! Meclis ayağa düşürmeyin!

Yerel seçimlere bir hayli az zaman kaldı ve geriye kalan parti merkezleri de adaylarını çok kısa süre içerisinde açıklayacak. Seçimler ...

Varlık barışına ilişkin bazı süreleri uzatıldı Varlık barışına ilişkin bazı süreleri uz...

SEVGİLİ okurlarım hatırlar mısınız bilmem bizim bir de varlık barışı vardı. Bu neydi yurt dışında mevduatı olanların yurda getirilmesi ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
Turuncu Koleji
SON EKLENEN HABERLER
Köylerdeki emlak fiyatları uçmuş! Köylerdeki emlak fiyatlar...

Her fırsatta köy diyoruz ama çıkan yasa ile artık büyükşehir...

Alkışlar Buse’ye Alkışlar Buse’ye

15 yaşındaki Buse Paksu büyük bir başarıya imza attı. Ulusla...

Sanayi sicil belgesi ve ihracat kaydıyla yapılan üretim Sanayi sicil belgesi ve i...

SEVGİLİ okurlarım bu hafta ihracat ve ihracat rejimlerindeki...

AK Kadınlar arı gibi AK Kadınlar arı gibi

MİMAR İlknur Demirtaş başkanlığındaki AK Parti Kadın Kolları...

İYİ Parti’den  gövde gösterisi! İYİ Parti’den gövd...

Torbalı’da yerel seçim çalışmaları kızıştı. 104 gün sonra ge...

Seçmen sayısında rekor artış! Seçmen sayısında rekor ar...

1999 yılında gerçekleşen yerel seçimlerde 20 bin 176 seçmeni...

CHP, yılbaşından  önce açıklayacak CHP, yılbaşından önce aç...

31 Mart 2019'da gerçekleşecek olan yerel seçimler öncesi, bi...

Sendika, ‘grev kırıcı’ İZBAN trenleri için iş mahkemesine başvurdu Sendika, ‘grev kırı...

İZMİR Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet De...

Meclis ayağa düşürmeyin! Meclis ayağa düşürmeyin!...

Yerel seçimlere bir hayli az zaman kaldı ve geriye kalan par...

22 yıllık Gar Şefi,  Niğde’ye müdür oldu! 22 yıllık Gar Şefi, Niğd...

Torbalı'nın en köklü kurumları arasında ilk sırada yer alan ...

FOTO GALERİ
Lider Pen
EĞİTİM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan