Büyük Torbalı
buyuktorbali-reklam
Büyük Torbalı

Kuyruklu mu kuyruksuz mu

       Doksanlı yıllardı. İsmail Beyle Süleyman ağabeyin sohbetlerine sık sık tanık olurdum. İsmail Bey büyük bir toptancı mağaza sahibi idi. Süleyman Ağabey ise o mağazadan mal alıp,  perakende satan bir müşteriydi. Genellikle Süleyman Ağabey Cuma günleri alışverişe gelirdi. Ben de işim gereği Cuma günleri oraya uğrar, hem İsmail Beyin çayını içer hem de tatlı ve içten sohbetlerini dinlerdim. 

08 Aralık 2017 - 9:23 'de eklendi ve 137 kez görüntülendi. A+A-

Kuyruklu mu kuyruksuz mu
300Reklam

Süleyman Ağabey ticaretle uğraşmasına rağmen kendini yetiştirmiş, dünyada olup bitenleri yakından takip eden, olayları çok iyi okuyan kültürlü biriydi. Olayları sorgulaması ve düşüncelerini içtenlikle dile getirmesi gerçekten hoşuma gidiyordu.

Ülkenin durumu hiç iç açıcı değildi. Devlet vergi toplayamıyor,  aylık enflasyon yüzde on’un üzerinde seyrediyordu. Durumdan toplumun her kesimi şikâyetçiydi. Hatta devletin bakanları bile fakir fukaranın çaresizliğinden, çekinmeden bahsediyorlardı.

Yine bir Cuma günü onların sohbetine katıldım. Süleyman Ağabey sipariş listesini tezgâhtara verip hazırlamasını söyledi. Kendisi de “Çayları söyleyin” deyip, İsmail Beye ülkenin bu çıkmazdan nasıl kurtulabileceğini anlatmaya başladı. Konuşmasının özünü doğruluk oluşturuyordu.

    KUYRUKSUZ

Şöyle diyordu Süleyman Ağabey: “Her fert A’dan Z’ye doğru olmalıdır. Manavı, kasabı, sarrafı, fırıncısı, kahvecisi, lokantacısı, dolmuşçusu, herkes ama herkes doğru olmalı. Manav bire alıp üçe satarsa, Kahveci bin çay satar yüz çay sattım derse, sarraf her gün milyarlık satar, bir kuruş bile fiş kesmezse, fırıncı on bin ekmek satar beş yüz tane gösterirse bu ülke nasıl düzelir?”

Söyledikleri hakikaten bire bir doğruydu. Belki de doğru olmalarından dolayı u konuşmalar hoşuma gidiyordu. Sohbetin tam ateşli yerinde Tezgâhtar “Süleyman amca makaralar kuyruklu mu olsun, kuyruksuz mu?” diye bağırdı. Süleyman Ağabey “Kuyruksuz olsun kuyruksuz” dedi. Kuyruk diye “KDV” yi kastediyorlardı.

İsmail Bey, “Süleyman bey oldu mu şimdi. Bir taraftan dürüstlükten, herkesin dürüst olmasından bahsediyorsun. Diğer taraftan KDV istemiyorsun, faturaya girmesin diyorsun.” Diye itiraz edince Süleyman Ağabey şöyle devam etti:

      DÜRÜST OLALIM DA..

“İsmailciğim! Dürüst olmalıyız derken, aptal olalım demiyorum.” Deyince İsmail Bey  “Ben bu işi anlamadım.” Dedi Süleyman Ağabey, “Bak anlatayım” dedi.

Şimdi sen bu makaraları  müşterilerine KDV siz veriyorsun. Ben de KDV siz istiyorum. Sen şimdi bana demek istiyorsun ki  “Herkes sahtekârlık ediyor, sen dürüst ol, KDV li al.” O zaman ben ya aptal olmalıyım ya da ticareti bırakmalıyım. İsmail Bey “Esteğfirullah Abi “ diyecek oldu, Süleyman ağabey, “Evet, aynen öyle “ dedi ve devam etti,

Bu makarayı benim karşımdaki rakibim, KDV siz elliye alır, eeli sekize satar yüzde yirmi kazanır. Ben dürüst olayım diye,  KDV li elli sekize alıp, yetmişe satsam bir ay sonra iflas ederim. Çünkü müşteri aptal değil piyasayı kontrol ediyor. Üstelik benim müşterilerim genellikle eşim dostumdan oluşuyor.      Eşimi dostumu kaybetmemde cabası” dedi ve devam etti “Bir fedakârlık yapılacaksa top yekûn yapılmalı” diyerek sözünü bitirdi.

Bu gün dünya ticareti üzülerek söyleyelim ki, anlatmaya çalıştığımız şekilde yapılıyor. Dürüst olmaya kalkışmak Aptallık olur. Rakip oyunu asker potini ile oynuyorsa siz kramponla oynayamazsınız. Oynarsanız neticesi bellidir.

Doğrular ancak güçlüler tarafından dile getirilebilir. Güçsüzseniz ne kadar haklı olursanız olunuz haklı olmanız bir şey ifade etmiyor. Rabbim haklı olduğumuz kadar güçlü olmayı da nasip etsin. Hayırlı cumalar.

 

Etiketler :
667Reklamy
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Burası çukur, burdan geçiş yok Burası çukur, burdan geçiş yok

Torbalı’nın dört bir yanında alt yapı çalışması var. İZSU, TEDAŞ, TELEKOM, İZMİRGAZ gibi birçok kurum ve kuruluş yoğun bir alt yapı çal...

Karaot Türkiye’ye örnek Karaot Türkiye’ye örnek

Karaot Mahallesi’nde kurulan tohum derneği, yöresel lezzetleri yeniden hayata geçirmek için çaba sarf ediyor. Türkiye’de ilk kez tohum ...

Subakan olayı nedir? Subakan olayı nedir?

ESKİ Belediye Başkanı Hasan Karatoklu önceki gün önemli bir açıklama yaptı. AK Parti’nin 6. olağan kongresinde yapılan listeye eleştiri...

Hastanenin gizli kahramanı Hastanenin gizli kahramanı

Torbalı Devlet Hastanesi geçtiğimiz yılın sonunda Bayındır Kavşağı’ndaki son derece modern, özel hastane statüsündeki yeni binasına taş...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Solmazlar İnşaat
SON EKLENEN HABERLER
PTT Ayrancılar, yeni yerinde PTT Ayrancılar, yeni yeri...

Hızla artan nüfusa yetişebilmek için sürekli olarak kendini ...

Son 24 saatte 5 ayrı  intihar girişimi: 3 yaralı! Son 24 saatte 5 ayrı int...

24 saatte 5 ayrı intihar girişimine ev sahipliği yapan Torba...

Huzurevi’ne anlamlı ziyaret Huzurevi’ne anlamlı...

Dün 18-24 Mart “Yaşlılara Saygı Haftası” kapsamında Torbalı ...

Fikri olana 150 bin lira sermaye desteği Fikri olana 150 bin lira ...

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİ- TAK),...

MTV’de yeni dönem MTV’de yeni dönem

TBMM Genel Kurulunda, kamuoyunda "torba tasarı" olarak bilin...

Facebook’un kaybı 60 milyar dolara çıktı Facebook’un kaybı 60 mily...

Facebook hisseleri resmen çakıldı. 50 milyon kullanıcının bi...

Arkadan  çarptı: 1 ölü! Arkadan çarptı: 1 ölü!...

Torbalı’da korkunç bir trafik kazası daha meydana geldi. Oto...

Rekor ceza! Rekor ceza!

Torbalı polisi trafiği rahatlatmak için kural tanımaz sürücü...

Burası çukur, burdan geçiş yok Burası çukur, burdan geçi...

Torbalı’nın dört bir yanında alt yapı çalışması var. İZSU, T...

Torbalı’ya 2 yeni okul müjdesi Torbalı’ya 2 yeni o...

MİLLİ Eğitim Bakanlığı (MEB) İnşaat ve Emlak Dairesi Başkan...

FOTO GALERİ
Lider Pen
YAŞAM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan