Büyük Torbalı
buyuktorbali-reklam
Büyük Torbalı

Kuyruklu mu kuyruksuz mu

       Doksanlı yıllardı. İsmail Beyle Süleyman ağabeyin sohbetlerine sık sık tanık olurdum. İsmail Bey büyük bir toptancı mağaza sahibi idi. Süleyman Ağabey ise o mağazadan mal alıp,  perakende satan bir müşteriydi. Genellikle Süleyman Ağabey Cuma günleri alışverişe gelirdi. Ben de işim gereği Cuma günleri oraya uğrar, hem İsmail Beyin çayını içer hem de tatlı ve içten sohbetlerini dinlerdim. 

08 Aralık 2017 - 9:23 'de eklendi ve 60 kez görüntülendi. A+A-

Kuyruklu mu kuyruksuz mu
300Reklam

Süleyman Ağabey ticaretle uğraşmasına rağmen kendini yetiştirmiş, dünyada olup bitenleri yakından takip eden, olayları çok iyi okuyan kültürlü biriydi. Olayları sorgulaması ve düşüncelerini içtenlikle dile getirmesi gerçekten hoşuma gidiyordu.

Ülkenin durumu hiç iç açıcı değildi. Devlet vergi toplayamıyor,  aylık enflasyon yüzde on’un üzerinde seyrediyordu. Durumdan toplumun her kesimi şikâyetçiydi. Hatta devletin bakanları bile fakir fukaranın çaresizliğinden, çekinmeden bahsediyorlardı.

Yine bir Cuma günü onların sohbetine katıldım. Süleyman Ağabey sipariş listesini tezgâhtara verip hazırlamasını söyledi. Kendisi de “Çayları söyleyin” deyip, İsmail Beye ülkenin bu çıkmazdan nasıl kurtulabileceğini anlatmaya başladı. Konuşmasının özünü doğruluk oluşturuyordu.

    KUYRUKSUZ

Şöyle diyordu Süleyman Ağabey: “Her fert A’dan Z’ye doğru olmalıdır. Manavı, kasabı, sarrafı, fırıncısı, kahvecisi, lokantacısı, dolmuşçusu, herkes ama herkes doğru olmalı. Manav bire alıp üçe satarsa, Kahveci bin çay satar yüz çay sattım derse, sarraf her gün milyarlık satar, bir kuruş bile fiş kesmezse, fırıncı on bin ekmek satar beş yüz tane gösterirse bu ülke nasıl düzelir?”

Söyledikleri hakikaten bire bir doğruydu. Belki de doğru olmalarından dolayı u konuşmalar hoşuma gidiyordu. Sohbetin tam ateşli yerinde Tezgâhtar “Süleyman amca makaralar kuyruklu mu olsun, kuyruksuz mu?” diye bağırdı. Süleyman Ağabey “Kuyruksuz olsun kuyruksuz” dedi. Kuyruk diye “KDV” yi kastediyorlardı.

İsmail Bey, “Süleyman bey oldu mu şimdi. Bir taraftan dürüstlükten, herkesin dürüst olmasından bahsediyorsun. Diğer taraftan KDV istemiyorsun, faturaya girmesin diyorsun.” Diye itiraz edince Süleyman Ağabey şöyle devam etti:

      DÜRÜST OLALIM DA..

“İsmailciğim! Dürüst olmalıyız derken, aptal olalım demiyorum.” Deyince İsmail Bey  “Ben bu işi anlamadım.” Dedi Süleyman Ağabey, “Bak anlatayım” dedi.

Şimdi sen bu makaraları  müşterilerine KDV siz veriyorsun. Ben de KDV siz istiyorum. Sen şimdi bana demek istiyorsun ki  “Herkes sahtekârlık ediyor, sen dürüst ol, KDV li al.” O zaman ben ya aptal olmalıyım ya da ticareti bırakmalıyım. İsmail Bey “Esteğfirullah Abi “ diyecek oldu, Süleyman ağabey, “Evet, aynen öyle “ dedi ve devam etti,

Bu makarayı benim karşımdaki rakibim, KDV siz elliye alır, eeli sekize satar yüzde yirmi kazanır. Ben dürüst olayım diye,  KDV li elli sekize alıp, yetmişe satsam bir ay sonra iflas ederim. Çünkü müşteri aptal değil piyasayı kontrol ediyor. Üstelik benim müşterilerim genellikle eşim dostumdan oluşuyor.      Eşimi dostumu kaybetmemde cabası” dedi ve devam etti “Bir fedakârlık yapılacaksa top yekûn yapılmalı” diyerek sözünü bitirdi.

Bu gün dünya ticareti üzülerek söyleyelim ki, anlatmaya çalıştığımız şekilde yapılıyor. Dürüst olmaya kalkışmak Aptallık olur. Rakip oyunu asker potini ile oynuyorsa siz kramponla oynayamazsınız. Oynarsanız neticesi bellidir.

Doğrular ancak güçlüler tarafından dile getirilebilir. Güçsüzseniz ne kadar haklı olursanız olunuz haklı olmanız bir şey ifade etmiyor. Rabbim haklı olduğumuz kadar güçlü olmayı da nasip etsin. Hayırlı cumalar.

 

Etiketler :
667Reklamy
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Pancar uçuşta Pancar uçuşta

Torbalı’nın en küçük beldelerinden olan Pancar, son günlerde müthiş bir gelişim yaşıyor. İZBAN gelince biraz biraz hareketlenen Pancar,...

Hoş geldin! Hoş geldin!

Evet; hoş geldin 2018… Hoş geldin ama, “geldimse ben geldim, sana ne” deme hakkını saklı tutabilirsin. Ben senin gibileri çok görm...

Uyuşturucunun kökü kazınacak Uyuşturucunun kökü kazınacak

Geçtiğimiz hafta İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu bir toplantıda yaptığı konuşmasından dolayı bazı kesimler tarafından ağır bir şekilde ...

Sineğe yenilmek Sineğe yenilmek

        Akıl, insanın yaratılışında asıl elemandır. Ruhumuzun, rabbimiz karşısındaki imtihanın da kullanacağı bir ölçüdür. Akıl, yolcul...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Bahçeşehir
SON EKLENEN HABERLER
Torbalı’yı etkileyecek mi Torbalı’yı etkileye...

Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) dikkatler yavaş yavaş kuru...

Hanife ile dondurmacı sevgilisi evleniyor Hanife ile dondurmacı sev...

İzdivaç programında koca ararken şöhreti yakalayan gelin ada...

Emrah Serbes davasında bilirkişi raporu hazır Emrah Serbes davasında bi...

Raporda, Serbes'in asli kusurlu olduğu, diğer aracın sürücüs...

Uyuşturucuyla  mücadelede dev adım    Uyuşturucuyla mücadelede...

İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Jandarma Komutanlığı, uyuştur...

Psikolojik destek Psikolojik destek

Torbalı’nın en büyük eksiklerinden bir daha gideriliyor. Tor...

Komşu ilçede korkunç olay Komşu ilçede korkunç olay...

Tire Hükümet Konağı'nda görevli evli ve 2 kız çocuğu babası ...

Torbalı’da kepenk kapatan banka şubesinden açıklama geldi Torbalı’da kepenk kapatan...

İlçede vatandaşlara yıllarca hizmet veren Türkiye Finans Kat...

İZBAN’da yeni dönem başladı İZBAN’da yeni dönem başla...

Geçtiğimiz ay İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde İZBAN’da...

Köylünün can simidi  yine hayvancılık oldu Köylünün can simidi yine...

Hasattan hasada cebinde para olan, bazen de hasattan ettiği ...

Hatipoğlu‘nun Torbalı’daki konferansına büyük ilgi… Hatipoğlu‘nun Torbalı’dak...

Torbalı Belediyesi’nin düzenlediği konferansa katılan Ünlü İ...

FOTO GALERİ
Miss Park 300x250
YAŞAM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan