Büyük Torbalı
buyuktorbali-reklam
Büyük Torbalı

Şeffaf ve ulaşılabilir seçim

TORBALI’NIN gündemi Ticaret Odası’nın seçimi. Cumartesi günü oda başkanı Abdulvahap Olgun basın toplantısı ile startını verdi. Aslında bu toplantı ilk kez oldu. Daha önce herkes ‘baskın seçim’ yapıp listeleri kaçırma telaşında çalışıyordu. Ama bu sefer öyle olmadı. Olgun basının karşısına çıkıp seçimin takvimi ve tüm detaylarını açıkladı. Olgun toplantıda “bu süreçte temel amacımız ‘şeffaf ve ulaşılabilir’ bir seçim yapmak olacaktır” dedi.

20 Eylül 2017 - 10:31 'de eklendi ve 3 kez görüntülendi. A+A-

Şeffaf ve ulaşılabilir seçim
300Reklam

Ardından seçim listeleri ve meslek komiteleri internette yayınlandı. Yayınlanan link tüm üyelere mesaj olarak gönderildi. Tükiye’nin her tarafında seçimler ile ilgili kargaşa var. Listeleri almak için neredeyse savaş çıkacak. Hatta Ankara Ticaret Odası’nın seçimi bu yüzden ertelendi. Aynı tartışma İzmir Ticaret Odası için de sürüyor.

Mevcut yönetimler, listeleri saklayıp rakiplerinin demokratik hakkını engelliyor. Ama Torbalı’da böyle olmadı. Seçmen listelerine internetten ulaşmak mümkün. İcraatı, gelişimi ve değişimi ile Türkiye’de ses getiren Torbalı Ticaret Odası’nın seçimleri de böyle olmalıydı.

Oda seçiminde siyaset

Ticaret Odası seçimi ile ilgili tartışılan bir konu da siyaset ve oda seçimleri. Daha önce oda seçimlerine siyasetin karışmasına herkes karşı çıktı. Tercihini kullanan seçmenin siyasi baskı altında bırakılmaması gerektiği ifade edildi. Ama bu seçimde siyaset işin içinde değil. Fakat meslektaşlarımız seçime siyaseti karıştırmak için var güçleri ile çalışıyor. Hatta Halis Koç yazısının başlığını şu şekilde atmış: “Ey MHP ve CHP uyuyor musunuz.” Neden seçime müdahil olmuyorsunuz feveranı ile siyasilere resmen çağrı yapıyor.

Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun AK Partili. Bu kimliğini gizleme gereği duymuyor. Partinin siyasi toplantılarına katılıp seçimlerde desteğini esirgemiyor. Partinin içerisinde potansiyeli olan, tabanda sevilen, sayılan birisi. Zaten basın toplantısında, “Yıllar önce, yola dönemin AK Parti İlçe Başkanı ile çıktım. Bugün de Milletvekilimiz olan Atilla Kaya’dan müsaade alarak yola devam ediyorum. Benim çizgimde değişen bir şey yok” dedi. Ayrıca odanın meclisi ve meslek komitelerinde CHP ve MHP’li üyelerde var. Burada önemli olan Olgun görevini yaparken partizanlık yapıp siyasi davranıyor mu? Görev ve hizmette ayırım yoksa bu sıkıntı niye? Oda üyeleri oy verirken kendisinin siyasi görüşüne değil çalışma ve icraatına oy verecektir.

Olgun’a neden rakip çıkmıyor

Bir diğer meslektaşımız İbrahim Kaya dünkü köşesinde Olgun’un rakipsiz olmasını eski Belediye Başkanı İsmail Uygur’un yaptığı hatalara bağlamış. Elbette her görüşe saygılıyız. Ama Olgun’un rakipsiz olmasında şu faktörlere neden değinmiyor sayın Kaya. Görevi boyunca 2500 üyesinin tamamının ya iş yerini ziyaret eden ya da oda toplantılarında buluşan bir başkan var. 7 milyonluk bir yatırım, borçsuz bir bütçenin rakipsiz olmasında hiç rolü yok mu? Torbalı’nın Türkiye’de marka kent olmasında Olgun’un çalışmaları yadsınabilir mi? İzmir merkezde bile bulunmayan bir hizmet binası, toplantı salonları, sergi salonun ve benzeri yatırımlar neden göz ardı ediliyor. Onca toplantı, üyelerin haklarının korunması için verilen mücadeleyi görmezden gelip “Fahrettin’e şöyle yaptılar, Özgün’ü üzdüler, onun için seçimde rakip çıkmıyor” demek ne kadar vicdani. Torbalı Ticaret Odası’nın bahsedilen kişiler dışında aday olabilecek üye hiç mi yok. Elbette var, ama çalışan, işleyen, emek ve hizmet veren bir yapının karşısında herkes saygı ile eğiliyor, destek veriyor.

Etiketler :
667Reklamy
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
TTO nereden nereye geldi? TTO nereden nereye geldi?

TORBALI Ticaret Odası meslek komiteleri seçim takvimini cumartesi günü bir basın toplantısı ile açıkladı. 4 yıldır oda başkanlığı yapan...

Hastaneye doktor geliyor Hastaneye doktor geliyor

Başbakan Sayın Binali Yıldırım’ın rüzgârı halen ilçede hissediliyor. Arka arkaya verdiği müjdeler ile Torbalılıları sevindirdi. Sanayi ...

Uygur bir adım öne geçti mi? Uygur bir adım öne geçti mi?

CUMHURİYET Halk Partisi’nin (CHP) önemli isimlerinden bir tanesi Övünç Demir. Önceki gün canlı yayında bir takım açıklamalarda bulundu....

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Fahrettin Küçük Yapı300x250
SON EKLENEN HABERLER
Şeffaf ve ulaşılabilir seçim Şeffaf ve ulaşılabilir se...

TORBALI’NIN gündemi Ticaret Odası’nın seçimi. Cumartesi günü...

Gevrek ve boyozda iddialı Gevrek ve boyozda iddialı...

İlçenin en işlek caddesi Sadık İleri Bulvarı’nın girişine Si...

Kaymakam Kadir Sertel Otcu açıkladı! Kaymakam Kadir Sertel Otc...

Torbalı, son günlerde adeta müjde yağmuru yaşıyor. Bir müjde...

Sadık İleri toz duman Sadık İleri toz duman

İlçenin en işlek caddelerinden olan Sadık İleri Bulvarı’nda ...

İşte TEOG sonrası gelecek sistem! İşte TEOG sonrası gelecek...

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, liselere geçiş...

Üreticinin yüzü güldü Üreticinin yüzü güldü...

Aydınlı üreticiler incir, kiraz, börülce ve fasulyede, yükse...

Hazine 2 bin ton altın için tahvil satısına başlıyor Hazine 2 bin ton altın iç...

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, yastık...

Ders zili çaldı Ders zili çaldı

Yaz tatilinin bitmesiyle birlikte okullarda ders zili bugün ...

Olgun ikinci döneme rakipsiz giriyor Olgun ikinci döneme rakip...

Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun, düzenlediği ...

Faruk Vurmaz, kalbine yenildi Faruk Vurmaz, kalbine yen...

Emekli öğretmen, eski Spor İlçe Müdürü Faruk Vurmaz önceki g...

FOTO GALERİ
Miss Park 300x250
YAŞAM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan