Büyük Torbalı
buyuktorbali-reklam
Büyük Torbalı

Torbalı’ya üniversite gelir mi?

Torbalı esnafının üniversite beklentisi çok büyük. Son dönemde ilçeye bir üniversite getirilmesi için başlatılan çalışmalar esnafın umutlanmasına neden oldu. İlçeye kurulacak 4 yıllık fakültelerin bulunacağı bir üniversite kampusu ilçenin ihya olmasına neden olur.

16 Eylül 2017 - 9:13 'de eklendi ve 2 kez görüntülendi. A+A-

Torbalı’ya üniversite gelir mi?
300Reklam

Üniversite geldiği il veya ilçeyi ihya ediyor. Torbalı’da şu an Dokuz Eylül Üniversitesi’nin meslek yüksekokulu bulunuyor. Burada 350-400 öğrencisi var. Birçok öğrenci İzmir’den gelip gidiyor. İlçede kalan öğrenci sayısı çok fazla olmadığından esnafa pek fazla faydası olmuyor. 4 yıllık fakültelerin açılması ile birlikte Torbalı’yı tercih edecek öğrenci sayısı ile birlikte esnafa hareketlilik gelecek. Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya bu konuda gerekli girişimlerde bulundular. Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Torbalı Ticaret Odası başta olmak üzere ilçede bulunan sivil toplum kuruluşlarının bu konuda girişimde bulunması ve ilçeye bir üniversite kazandırılması için kapıları aşındırmalı. Tarım, sanayi ve turizmin iç içe olduğu ilçemize bir de üniversite gelmeli. Üniversitenin bulunduğu Aydın’ın Nazilli ilçesini anlata anlata yere göğe sığdıramıyorlar. Sanayi, inşaat, tarım ve turizmin oldukça yoğun olduğu Torbalı’da buraya uygun çok güzel fakülteler mevcut

BU YOLA KASİS ŞART

Torbalı Mahallesi’nde yeni yapılan meydanın hemen yanına 2 adet kasis isteniyor. Araçların hızlı geçmesinden dolayı özellikle çocuklar büyük tehlike yaşıyorlar. Metropolis Bulvarı No: 43 karşısı ve yeni yapılan meydanın hemen sonuna geniş asfalt isteniyor. Ayrıca Adliye arkasına yeni taşınan Gazi İlkokulu’nun çıkış yolu olan Çamlık’ın bulunduğu alana kasis gerekiyor. Metropolis Bulvarı ilçenin en geniş ve işlek bulvarlarından. Çok işlek olmasından dolayı da buradan karşıdan karşıya geçmek isteyenler oldukça zor durumda kalıyor.

Geçtiğimiz hafta yaşlı bir amcamız karşıdan karşıya geçerken az daha çarpılıyormuş. Aşırı hızla geçen bir araç amcaya çarpacakmış. Konu ile ilgili olarak Mahalle muhtarı Hüseyin Kuran’a da çok sayıda talep geliyor.

Yalnız vatandaşların kasis konusunda bazı istekleri bulunuyor. Araçlara zarar veren, takılmasına rağmen araçların hızlı geçmesini sağlayan kasisler yerine geniş asfalt kasis isteniyor. Torbalı Devlet Hastanesi’nin eski binasının acil servisinin önüne yapılan kasis gibi kasis yapılmasını istiyorlar. Okulların açılması ile birlikte Gazi İlkokulu’na gelen öğrencilerin güvenliği için kasis şart. Bir an önce yapılacak kasis, yaşanabilecek kazaların önüne geçecektir.

TORBALI’DA OKUL SAATLERİ NE OLACAK

Okullar tam anlamı ile yarından sonra açılacak. İlk ders zili 18 Eylül 2017 tarihinde başlayacak. Öğrenciler sabahın çok erken saatlerinde okula gitmesinden dolayı problem yaşıyorlardı. Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilerin gün aydınlanmadan yola çıkmasını engellemek amacıyla bir genelge yayınladı. Bakanlık İzmir Valiliği’ne bir yazı gönderip ‘2017/2018 eğitim-öğretim yılında kış saati uygulamasına geçilemeyeceğinin göz önünde bulundurulması’ istedi. Öğrencilerin taşımalı sistemle ya da özel öğrenci servisleriyle gün aydınlanmadan yola çıkmalarının engellenmesi, bunun için her ilin kendi iklim ve coğrafi yapısına göre ders başlama saatini yeniden düzenlemesi istendi. Genelgede akşam ders bitiş saatlerine ilişkin bir kıstas yer almadı.

Ders saatinin en erken 08.00’de başlaması için düzenleme yapılması istendi. Torbalı’da okullar saat kaçta başlayacak. Bu konuda Milli Eğitim Müdürlüğü’nün bir açıklama yapması bekleniyor. Geçen yıl öğrencilerin gün ağarmadan yola çıkması ulusal basında yer almıştı. Saatlerin artım ileri geri alınmamasından dolayı hava akşamları çok erken kararmıyor. Saat 19.00 civarında kararan hava öğlenci öğrencilere pek problem yaşatmıyor. Sabah 07.30’da ders başı yapılacağına yarım saat sonra ders başı yapılırsa küçük öğrenciler problem yaşamayacak. Bunun ile ilgili çözüm bulunmasını talep ediyoruz.

TARSİM’İN ALANI GENİŞLETİLDİ

Bütün doğal riskler Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) teminatı altına alındı. Yeni düzenleme ile artık buğday kuraklığa karşı, meyve ağaçları risklere karşı, büyük ve küçükbaş hayvanlar hırsızlığa karşı teminat kapsamında olacak. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı çiftçilerin karşılaşabileceği bütün doğal risklerin Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) teminatı altına alındığını açıkladı. Ayrıca büyük ve küçükbaş hayvanların hırsızlığa karşı teminat kapsamına alındı. Bu yıl itibariyle yürürlüğe konulan önemli bir yenilik de meyve ağaçları ile ilgili oldu. Meyve ağaçları ve asmaların kendileri ile fidanları, dolu, fırtına, hortum, yangın, deprem, heyelan, sel ve su baskını, taşıt çarpması ve kar ağırlığı risklerine karşı teminat kapsamına alındı.

 

Etiketler :
667Reklamy
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Hastaneye doktor geliyor Hastaneye doktor geliyor

Başbakan Sayın Binali Yıldırım’ın rüzgârı halen ilçede hissediliyor. Arka arkaya verdiği müjdeler ile Torbalılıları sevindirdi. Sanayi ...

Uygur tabandaki gücünü pekiştirdi Uygur tabandaki gücünü pekiştirdi

CHP’de delege seçimleri tüm hızıyla sürüyor. Son güne kadar iki listenin çıkmasına kesin gözüyle bakılan teşkilatta yaşanan sürpriz ham...

Uygur bir adım öne geçti mi? Uygur bir adım öne geçti mi?

CUMHURİYET Halk Partisi’nin (CHP) önemli isimlerinden bir tanesi Övünç Demir. Önceki gün canlı yayında bir takım açıklamalarda bulundu....

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Fahrettin Küçük Yapı300x250
SON EKLENEN HABERLER
Torbalı’ya üniversite gelir mi? Torbalı’ya üniversite gel...

Torbalı esnafının üniversite beklentisi çok büyük. Son dönem...

Atilla Kaya  eleştirilere yanıt verdi: Kocaoğlu gökkuşağı gibi Atilla Kaya eleştirilere...

Program sunucusunun sorusu üzerine, geçtiğimiz hafta Selçuk&...

Ayakkabı boyacılığı  yaparak 6 ev aldı Ayakkabı boyacılığı yapa...

Ayakkabı boyacılığında 60 yılı geride bırakan 75 yaşındaki İ...

Sene başı toplantısı yapıldı Sene başı toplantısı yapı...

Torbalı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Belediye Kült...

14 ayda 15  bin TL topladı 14 ayda 15 bin TL toplad...

Hayatı boyunca hiç sigara içmeyen Erdinç Sökmen, sigara içen...

Hastaneye doktor geliyor Hastaneye doktor geliyor

Başbakan Sayın Binali Yıldırım’ın rüzgârı halen ilçede hisse...

Asansörler ne  zaman açılacak? Asansörler ne zaman açıl...

Cumhuriyet Mahallesi’nde yaşayan geçirdiği felç sonrası teke...

FOTO GALERİ
Miss Park 300x250
YAŞAM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan