Büyük Torbalı

37 okuldan, 797 ögrenci tasiniyor

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
37 okuldan, 797 ögrenci tasiniyor
309 Görüntüleme
02 Kasım 2010 - 22:16
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Tasimali sistem uygulamasinin  hayata geçmesiyle birlikte Torbali’da bu kriterlere uymayan tam 32 okul kapatildi. Ögrenciler servis ile en yakin okula tasiniyor

TORBALI sinirlari içerisinde bulunan köy ve mahallelerdeki birçok okul, yeterli ögrenci sayisina ulasamadigi için kapanarak tasimali egitim sistemine dahil edildi. Çesitli nedenlerle okulu kapanan, ögretmeni bulunmayan; yeterli derslik, egitim alani, islik, ders araçgereci bulunmayan yerlesim alanlarindaki ögrenciler, tasimali egitim sistemiyle egitimlerini sürdürüyor. Ilçemizde de kriterlere uymayan toplam 32 okulda tasimali egitim yapiliyor. Bu sistem sayesinde 797 ögrenci her gün servisler sayesinde okula gidip geliyor.

13 YILDIR UYGULANIYOR

1997-1998 egitim ögretim yilindan itibaren tüm Türkiye’de zorunlu egitim süresi 8 yila çikartildi. O tarihten itibaren okullarda derslik sayisi 1., 2., 3. siniflarda 10 ve daha fazla; 1., 2., 3., 4., ve 5. siniflarda ise 60 ve üzeri kriteri aranmaya baslandi. Uygulamanin hayata geçmesiyle birlikte Torbali’da bu kriterlere uymayan tam 32 okul kapa-tildi. Buralarda okuyan 797 ögrenci ise tasimali egitim sistemiyle ikamet edilen yerlere en yakin okullara giderek egitimlerini burada sürdürüyor. Ögrencilerin tasima islemleri ise devlet tarafindan karsilaniyor. Her yil yapilan ihaleler kapsaminda servis tasimaciligina uygun olan araçlarla ögrencilerin tasima islemleri gerçeklestiriliyor. Öte yandan bu ögrencilerin yemek masraflari da Milli Egitim Bakanligi tarafindan Ilçe Milli Egitim Müdürlügüne gönderilen ödenekle karsilaniyor.

797 ÖGRENCI TASIMALI SISTEMLE OKUYOR

8 yillik egitimin zorunlu hale gelme-sinden sonra Torbali’da belirlenen kriterlere uymayan okullar teker teker kapatildi. 13 yildir faaliyet gösterme-yen okullarin isimleri söyle: Saglik, Karaot, Karakizlar, Düverlik, Çamlica, Helvaci, Ormanköy, Dagtekke, Bülbüldere, Kirbas, Naime, Saipler ve Bozköy ilkögretim okullari… Kapanan okullardaki ögrenciler disinda okulu bulunmayan Orta Mahalle, Tasli Çukur, Küme Evleri, Çiftlik Evi, Besikçioglu Çiftlik Evi, Pakdemirli Çiftlik Evi ve Hüseyin Topalan Çiftligi  bölgelerinde ikamet ögrenciler, tasima sistemiyle egitimlerini sürdürüyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web