Büyük Torbalı

5 Ekim, Ögretmenler Günü

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
5 Ekim, Ögretmenler Günü
349 Görüntüleme
03 Ekim 2010 - 21:40
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

5 Ekim, BM, (Birlesmis Milletler) Egitim, Bilim ve Kültür örgütü (UNESCO) tara-findan Dünya Ögretmenler Günü olarak ilan edilmistir. 1966 yilindan bu yana, 100 den fazla ülkede kutlanmaktadir. Durum böyleyken, 12 Eylül darbecileri, egitim emekçilerini susturmak ve bölmek için, ögretmenler günü 5 ekim degil 24 kasimdir diye dayatmis, ögretmenlerin belirli bir kismi da, çekilen bunca acilara ve iskence-lere ragmen bu olumsuzlugu kuzu kuzu kabullenmislerdir. Egitim-Sen, bu darbeci generallerin kararina karsi çikmis, olmaz ben ögretmenler gününü 5 ekimde kutluyo-rum diye yigitçe direnmistir. Bu güne kadar da, onurumuz korunarak gelinmistir.
Yasamimizda bazi anlar vardir, unuttuk saniriz. O bizi gölgemiz gibi takip et-mektedir. Örnegin; annemizin çok zorda oldugumuzda, kucagina alip öpmesi, baba-mizin basimizi oksamasi, sevgilinizin gü-venli bakislariyla size sarilmasi ve yüre-ginizin küt küt atmasi, ögretmeninizin ba-sarili ve basarisizlik karsisinda ögüt verme-si ne kadar da önemlidir, insan yeniden do-guverir, kus misali hafiflersiniz. Ben buna, insan sevgi  (hümanizm) diyorum. Iste ben ögretmenligi bu duygular içerisinde deger-lendiriyorum. Egitim ve ögretimi, bu insan sevgisinden sonraki bir süreç olarak görü-yorum. Elbette, insan sevgisiyle, bütün sorunlarin da çözülemeyecegin bilincinde-yim.
Biraz da, ögretmenlerin içinde bulunduklari durumlardan bahsedelim.
Issizligin onur kirici sonuçlarina dayana-mayan, 18 ögretmen, atamasi yapilmadigi için canina kiydi.
Yaz tatilinde derse girmedigi için hamallik yapan, Ahmet Fazil Elçi ögretmende kalp krizi geçirerek öldü. Kanser hastasi olan Safak ögretmende açlik grevine yatarak se-sini duyurmaya çalisti. Saniyorum simdi yurt disinda tedavisi sürüyor. Sosyal Bilgi-ler ögretmeni Tayfun Tuzcu, sorulari çalinan KPSS’ye 3 kez girdi kazanamadi, Is–Kur’dan sigortali is buldu. Ilkokulu bitirdigi okula hademe olarak girdi. Okulunu bitirir bitirmez, polisin, askerin ve imam-müezzinin atamasi yapilirken, ne-den 300.000 ögretmenin atamasi yapilmi-yor? Iste ülkemde ögretmen manzaralari böyle.
Çalisan ve emekli olan ögretmenlerin so-runlari daglar gibi birikmis durumda. TURK-IS eylül ayi 4 kisilik bir ailenin açlik siniri 847 TL, YOKSULLUK SINIRIDA 2.758 TL olarak belirlemis. Bu durum karsisinda ögretmenlerin hepsi yok-sul insanlar. Kisi basina, milli gelirin 10 bin dolar oldu diye övünüyorduk. Peki, bu durum ne?
Egitim-Sen bildirisinde söyle denilmekte-dir.” Egitim- sen son yillarda, ivme kaza-nan egitimin parali hale getirilmesi, özel-lestirilmesi ve gericilestirilmesi girisim-lerine karsi, 5 Ekim, Dünya Ögretmen Gününü, Egitim ve Bilim emekçileri için birlik ve mücadele günü olarak görmek-tedir. Sendikamiz, kamusal nitelikli, pa-rasiz, bilimsel demokratik ve anadilde bir egitim istemektedir. Tüm sorunlarimizi da, örgütlü mücadelemizle çözecegimizin bilincindeyiz.”
Ulkemizde kolayca sinav (KPSS) sorulari çalindi, sinavlar iptal oldu, dershaneler devletimizin okullarinin yerini aldi, egitim-de kalite ve güven düstü ama ögretmenler de güven düsmedi. Meslek gruplarina göre yapilan, güven endeksi söyle.
Ögretmenler %89
Polis                %72
Din adamlari %62
Gazeteciler   %36
Sistemin (Kapitalizmin) Politikacilari %19, demek ki, ülkemizde en güvenilir insanlar ögretmenler. Iste Onlarin, 5 Ekim, Dünya Ögretmenler gününü en içten dileklerimle kutluyorum.
1968 ve1978 kusagi ögretmenlerin en çok sevdigi bir siir vardi. Saniyorum bu siire bu günlerde daha çok sarilacagiz.

SANA KIZIYORUM ÖGRETMENIM!

ELIMDE degil / Kiziyorum iste!
Bana dünyanin nasil döndügünü ögrettin ögretmenim, Içinde dönen dolaplari ögretmedin.
Pamugu ögrettin. Tohumu, yapragini ve çiçegini
Ya onu toplayan nasirli ellerini yoksullarin
Hele sirt üstü yatip hazir yiyenleri niçin ögretmedin?
Ögretmenim, / Madenleri ögrettin,
Bizde ve dünyada nasil çikarildigini ögrettin. / TESEKKUR EDIYORUM…
Kimin çikardigini, ondan aslan payinin kimlerin aldigini,
Isbirlikçilerini, vatan hainlerini neden ögretmedin?
Sivri sinegi, tahtakurusunu, / Tenimde kanimi emici hayvanlari ögrettin.
Kendimi korumaya çalisiyorum / Ve sana tesekkür ediyorum.
Birde insanlar kan emermis,
Vampirden, keneden beter.
Evet ögretmenim, / Kanimizi emen, bizi iliklerimize dek soyan
Emperyalizm diyorum / Niçin ögretmedin?
Iste bu yüzden sana kiziyorum ögretmenim. Elimde degil….

“Kagida dokunan kalem, kibritten daha çok yangin çikarir”
(M.S.FOBES)
Ögretmenlerin mutlu oldugu günlerde, güzel günler görecegiz.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web