REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Albaş’ta Eko dönem

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Albaş’ta Eko dönem
566 Görüntüleme
19 Ekim 2015 - 8:30
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Albaş Prestij Okulları, Uluslararası bir çevre programı olan Eco-School projesine dahil oldu. Albaş, ‘Çevreyi Koru Özenle, Geleceğe Bak Güvenle’ sloganı ile çevreci bir okula dönüşecek.

İZMİR’İN en büyük özel okullarından biri olan Albaş Prestij Okulları, ilköğretim okullarında çevre bilinci, çevre yönetimi ve sürdürülebilir kalkınma eğitimi vermek için uygulanan bir program olan Eco-School programına üye oldu. Program kapsamında öğrenciler çevresel konularda bilgi edinecek. Sürdürülebilirlik başlığı altında, ‘Eko-Okullar’ programı çerçevesinde öğrenciler farklı sosyal sorumluluk projelerinde rol alıyor.Albaş Prestij Okulları, sosyal sorumluluk projeleriyle çocukları hayata hazırlayarak sosyal sorumluluk bilincine sahip dünya bireyleri yetiştiriyor. Her alanda geleceğin lider vatandaşlarını yetiştirmeyi misyon edinen okul, öğrencilerinin ‘temiz çevre temiz toplum’ bilincine sahip olmalarını hedefliyor.

HAYATA PRESTİJLİ BAŞLAYIN

2015-2016 eğitim-öğretim yılının başlamasının ardından adından sık sık söz ettiren Albaş Prestij Okulları dev projelerle yine gündemde. Uluslararası düzeyde tanınan ve saygınlığı olan Eko-Okul projesinin en önemli ve bütünleştirici etkeni ise öğrenci katılımıdır. Komitenin yerel halkı ve yöneticileri bilinçlendirme çabaları ise öğrencilerde diyalog kurabilme becerilerin geliştirmeyi ve iyi bir yurttaşlık eğitimini sağlıyor.Okul Müdürü Serpil Pullukcu, “Eko-Okullar Programı ilk ve ortaokullarda çevre bilinci, çevre yönetimi ve sürdürülebilir kalkınma eğitimi vermek için uygulanan bir programdır. Katılımcı yaklaşımıyla okullardaki öğrenciler hem çevresel konularda bilgi edinirler, hem de ailelerini, yerel yönetimleri ve sivil toplum kuruluşlarını (STK) çevresel konularda bilinçlendirmede etkin rol alırlar. Program, okullarda ISO 14001/EMAS üzerine kurulmuş bir çevre yönetim sisteminin uygulanmasını da sağlar” dedi.

ÜSTÜN BAŞARILI OKULA ÖDÜL

Eko-Okullar Programı, okullara çevre eğitimi konusunda yol gösterici bir program sunmasının yanı sıra; program dâhilinde yaptıkları çalışmalarda ve verdikleri çevre eğitimiyle üstün başarı sağlamış okullara Yeşil Bayrak ödülü vermesi nedeni ile aynı zamanda bir ödül planı olma özelliğini de taşır. Yeşil Bayrak, uluslararası düzeyde tanınan ve saygınlığı olan, çevreye duyarlı okulu simgeleyen bir eko-etikettir. Proje Koordinatör öğretmeni Seher Demiray, “Okul sadece öğrencilere akademik eğitimin verildiği bir yer olmamalıdır. Okul yaşama hazırlık değil yaşamın ta kendisi olmalıdır. Bu amaçla öğrencilerimizin sosyal sorumluluk veçevre bilinci konusunda yaparak yaşayarak öğrenecekleri ortamlar oluşturuyoruz. Öğrencilerimiz bu proje ile atık maddelerin çöp olmadığını ve geri dönüşümün faydalarını öğrenecekler”şeklinde konuştu.

KOLA KUTUSUNDAN ELEKTRİK SÜPÜRGESİ
Eko-okul projesi ile atık maddeleri deney malzemesi olarak kullanan öğrenciler; Pet şişe, kola kutusu, dondurma çubukları, bakır tel,tel toka gibi atık malzemelerle elektrik süpürgesi yapmasını öğreniyor. Atık malzemeleri kullanarak bilimsel gerçekleri oyunla öğrettiğini belirten Fen Bilgisi Öğretmeni Safiye Özkaya, “Atık maddelerden yaptığımız deneylerle öğrenciler bilimsel gerçekleri hem öğreniyor hemde eğleniyorlar. Öğrencilerim artık her atık maddenin çöp olmadığı bilincindeler ve atık malzemelerden hücre modeli, solunumsitemi, boşaltımsitemi yapıyorlar” dedi.

‘ÇEVREYE DUYARLILIK KAZANDIRIYORUZ’

Proje, sadece öğrencilerin değil aynı zamanda toplumunda bilinçlenmesinde etkin rol oynuyor. Program tanıtım toplantısında Okul Müdürü Serpil Pullukcu yapılacak faaliyetler hakkında sunum yaptı. Pullukcu, “Okulumuz, Ulusal Eko-Okullar Projesi kapsamında iki yıl çalışıp her atık maddenin çöp olmadığı, geri dönüşümle tekrar kullanılacağını çocuklara kavratmaya çalışarak gelecek nesle temiz, yeşil, yaşanılır bir dünya bırakmayı hedefliyor. Okulumuz yapacağı örnek çalışmalarla yeşil bayrak müracaatı yapacak.Biz okul olarak çocuklarımıza bu duyarlılığı kazandırmak için elimizden geleni yapıyoruz. Fakat tek başına okulların çabası bunun için yeterli olmaz. Ailelerin de çocuklarına çevre duyarlılığını aşılaması gerekiyor. Proje kapsamında okulumuzda ambalaj atığı toplama konteyneri, atık pil toplama makinesi, kızartmalık atık yağ toplama makinesi ve evsel atıklardan gübre elde etmek amacıyla bahçe tipi kompost üniteleri kurulacak” diye konuştu.

DİSİPLİNLER ARASI YAKLAŞIM

Öğretmenler belirlenen kriterler kapsamında projeyi disiplinler arası yaklaşımla dersleriyle de ilişkilendiriyor. Fen Bilgisi dersinde; öğrenciler atık maddelerideney malzemesi olarak kullanıp toplanan atık kâğıtların ise fabrikada dönüşümünü de sağlıyorlar. Yabancı dil dersinde ise, öğrenciler ‘temiz çevre, temiz toplum’sloganıyla İngilizceve Almanca tiyatro oyunu yazıyor, aynı zamanda bu oyunu sergileyerek farkındalık oluşturuyor. Müzik dersinde de öğrenciler atık maddelerden çeşitli enstrümanlar yaparak konser veriyor. Koordinatör öğretmen Erkan Lehimci, “Eco-School Projesi, öğrencilere çevre konusunda olduğu kadar, yaşamları boyunca kullanacakları ve başarılarını etkileyecek alışkanlıklar kazandırır” dedi.

ALBAŞ ORMAN FİDANLIĞI

Eko-Okul projesi kapsamında öğrenciler tarafından ekim ayı içerisinde,’Albaş Prestij Koruluğu’ oluşturularak fidan dikimi gerçekleştirilecek. OkulMüdür Yardımcısı Emine Gürleyük, “Küçük yaşlardan itibaren çocuklara ağaç, orman ve doğa sevgisinin aşılanması gerekiyor. Bu yüzden gerçekleştirdiğimiz fidan dikimi projesi, öğrencilerimize çevre bilincini aşılama anlamında gerçekten çok anlamlı. Okulumuz akademik başarılarının yanında toplumsal sorumluluklarla çevre duyarlılığı kazanana bireyler yetiştiriyor”diye konuştu.

GÖKHAN YALKALK

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web