Büyük Torbalı

Bu arsa satılacak mı?

Opel’in 2000 yılına kadar en popüler modeli Vectra’nın üretimini yaptığı Torbalı tesislerinin akıbeti ulusal basının gündeminde. Uzmanlar, 20 bin metrekarelik arsanın ve dev tesislerin satışını masaya yatırmaya başladı

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Bu arsa satılacak mı?
242 Görüntüleme
14 Mart 2017 - 11:34
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

DÜNYA otomotiv pazarında önemli bir yere sahip Opel’in Torbalı’daki tesisleri sık sık basında ve otomotiv dünyasında gündem olmaya devam ediyor. Torbalı’nın kalbi sayılabilecek bir noktada 20 bin metrekarelik bir arsa üzerine kurulan tesislerin akıbeti sık sık sorgulanırken, önceki gün Hürriyet gazetesi köşe yazarlarından Emre Özpeynirci, bu arsayı ve tesislerin ne olacağını piyasa tahminleri ile birlikte yazdı. Türkiye otomotiv pazarında bir tek Opel, İzmir’den yönetiliyor. Sebebi de Torbalı’da sahip oldukları yaklaşık 20 bin metrekarelik arsa ve tesis. Son dönemde yatırımcıların cazibesini en çok çeken bölgelerden olan Torbalı’daki arsa ve tesis çok kıymetli bir yatırım olarak görülüyor.

KRİZE YENİLDİ
1989 yılında 40 milyon mark yatırımla yüzde 100 yabancı sermaye olarak kurulan Opel Türkiye fabrikası, Torbalı’nın ev sahipliği yaptığı en önemli marka firmalardandı. Opel Türkiye fabrikası, Türkiye’nin Renault ve Tofaş’tan sonra faaliyet geçen üçüncü otomobil fabrikasıydı. Yıllık üretim kapasitesi 10 bin adet olan fabrika 1994 krizine direnmiş ve diğer fabrikalar işçi çıkarırken, işçilerini diğer GM tesislerine eğitici olarak göndermişti. Tesisin devreye girdiği yıl 1990’da Opel bu tesislere bin 156 otomobil monte etti. Bu yıl sonrasında bu miktar 6 binin üzerine çıktı Bu durum 1993 yılına kadar sürdü. 1993 yılına gelindiğinde Opel Türkiye, ithalata başladı. İlk yıl 6 bin 630 araba ithal edildi. Bir yıl sonra baş gösteren ekonomik kriz Opel’i de vurdu. Torbalı tesislerinde yapılan montaj bir yıl öncesinin yarısına 6 bin 626’ya düştü. 1995’de hemen hemen bu rakamlar aynı düzeyde seyretti. Opel’in montaj – ithalat dengesi 1996 yılında tersine döndü. Opel daha sonra 6 milyon dolarlık yatırımla 17 bin 500 metrekarelik Torbalı tesisini yedek parça deposu haline getirmişti.
Emre Özpeynirci’nin yazısı 7’DE

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web