REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

ATIK SU BEDELİ CAN SIKIYOR

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ATIK SU BEDELİ CAN SIKIYOR
Gökhan YALKALK( g.yalkalk@buyuktorbali.com )
127 Görüntüleme
25 Mayıs 2016 - 8:25
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

 

Torbalılılar bugünlerde gelen su faturaları sonrasında isyan ediyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki İZSU’nun vatandaşlara gönderdiği son su faturası büyük tepki görüyor. Son dönem faturalarında kullanılan su miktarı ücretinden fazla vatandaşlardan katı atık bedeli istenmesi herkes gibi beni de fazlasıyla şaşırttı.

Daha önce birçok kez konuyla ilgili haber yapmış ve Türkiye’nin en pahalı suyunu içtiğimizi söylemiştim. Ama bu ayki faturalar hakikatten de çok abartılı. Geçtiğimiz günlerde bir esnaf arkadaşımla bir araya geldim. Biraz sohbet ettikten sonra başladı İZSU’dan dert yanmaya. 1,642 TL su faturası geldiğini söyleyince bir süre dondum kaldım. Herhalde, yanlışlık vardır veya geçmiş aylardan kalan borcu vardır diye düşündüm.

Ama faturayı incelediğimde hiç de öyle olmadığını gördü. İşletmenin tükettiği su miktarı 191 ton. Bu kadar tüketilen suyun bedeli ise 678 TL. Ancak fatura 1,642 TL. Neredeyse 1000 liralık bir fazlalık var. Fatura da bir de atık su bedeli diye bir ibare var. Bu bedel ise tam 827 TL. Evet yanlış duymadınız. Neredeyse tüketilen suyun 1,5 katı kadarı atık su bedeli diye talep etmiş İZSU. Bu nasıl bir faturadır Allah aşkına. Biraz insaf yahu. Sonra biraz araştırdım. Gördüm ki herkes aynı dertten muzdarip. İzmir genelinde bu sorun yaşanıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi bu soruna bir çözüm bulsun artık. Böyle yüksek su faturası mı olur? Zaten bugüne kadar hiç anlamamışımdır atık su bedelini. Bu nasıl bir para alma şeklidir. Suya bu kadar para ödeyen başka bir millet yoktur herhalde. Ha bu kadar para ödüyoruz ama hizmet alma konusunda ise avucumuzu yalıyoruz resmen.

 

DÜĞÜN SEZONU AÇILDI ŞİKAYETLER BAŞLADI

Malumunuz yaz ve düğün sezonu oldukça hareketli bir şekilde ilerliyor. Kimisi evleniyor, kimisi nişanlanıyor, kimisi de erkekliğe ilk adımını atıyor. Torbalı’da birçok düğün salonu tıka basa dolu bir şekilde hizmet veriyor. Düğün salonlarının yanı sıra sokak aralarında da birçok çift dünyaevine giriyor.

Bu mutlu günlerinde hoşgörülü olmak gerekiyor. Ancak bazı düğünler ipin ucunu fazlasıyla kaçırıyor. Normal şartlarda düğünler gece yarısında bitmesi gerekiyor. Ama bazıları var ki izin verseler sabaha kadar vur çatlasın, çal oynasın oynayacaklar.

Arkadaş, uyuyanı var, işe gideni var, hastası var. Karşı tarafında biraz hoşgörülü olması gerekiyor. Gece 12.30 hatta 01.00’e kadar süren düğünler var. Emniyet güçleri bu kişilere müsamaha göstermemeli.

 

İŞ GÜCÜ SAHİLE KAYDI

Havaların ısınmasıyla birlikte sahil kentlerinde büyük bir hareketlilik yaşanmaya başlandı. Hemen yanı başımızdaki Kuşadası, Marmaris, Bodrum, Didim gibi bölgeler yerli ve yabancı turistlerin adeta akınına uğruyor. Tatil sezonu bölgede yaklaşık 6 ay boyunca devam ediyor.

Sezonun başlaması, bölgedeki esnaftan sonra belki de en çok Torbalı’ya yarıyor. Çünkü ilçemizde, yüzlerce işletme ve binlerce çalışan adeta bugünü iple çekiyordu. Sezonun açılmasıyla birlikte çarklar dönmeye başladı tekstil sektöründe. İlçede, giyim, kemer, çanta ve cüzdan üretimi yapan işletmelerin sayısı 250’yi buluyor. Burada çalışanların sayısı ise neredeyse 3 bin civarında. Bu rakamlar, tatil sezonun açılması ile sadece ilçemizdeki yansıması. İşin bir de iş gücü kısmı var.

Torbalı’dan sahil kentlerine çalışmaya giden binlerce kişi var. Otellerde, restoranlar, teknelerde çalışan birçok kişi var. Kimi garsonluk, kimi aşçılık kimisi de animatörlük yapıyor. Bunun yanı sıra ilçemizdeki bazı çiftçilerde bölgede kavun-karpuz satışı gerçekleştiriyor. Bu durum ilçemizdeki işletmeleri de olumsuz etkiliyor. Mekanlarda çalışan garsonlar, sezonun açılmasıyla daha fazla para kazanma arzusuyla soluğu sahil kentlerindeki işletmelerde alıyor.

 

 

 

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web