Büyük Torbalı

Aynanin görünmeyen Tarafi

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Aynanin görünmeyen Tarafi
Gökhan YALKALK( g.yalkalk@buyuktorbali.com )
189 Görüntüleme
20 Ağustos 2010 - 21:57
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

HER yil milyonlarca TL’lik yatirimin yapildigi ve dünyanin en önemli kuru-luslarina ev sahipligi yapan Torbali’nin ücra köselerindeki manzaralardan bir kesitler sunacagim bugün. Bu görüntüler sorunlarin ne boyutta oldugunu gösteri-yor. Biz halen bu sorunlarla mücadele ederken, yanibasimizdaki ilçeler her ge-çen gün biraz daha büyüyor.

YEMISLIK HASTALIK IÇINDE YASIYOR

ILÇE merkezindeki en ufak mahalle olan Yemislik Mahallesi’nde bulunan açik ka-nalizasyon borusu vatandaslarin canina tak etti. Yillardir fabrika atiklari ve lagim sularinin aktigi bu kanalizasyon adeta hastalik saçiyor. Yetkililer konuya bir tür-lü el atmiyor. Vatandaslar isyanda. Kötü kokusu ve çevreye verdigi zararla yasa-mak zorunda kalan mahalleliler yetkili-leri göreve çagirdi. 40 yildir Yemislik Mahallesi’nde ikamet eden 71 yasindaki Fatma Kocalar, isyan bayragini çeken ilk isimlerin basinda geliyor. Fatma nine: “10 yili askindir bu sorunla karsi karsi-yayiz. Yazin çok agir bir koku yayiliyor. Bu yetmezmis gibi sivrisinekler ve lagim fareleri evlerimizin içine kadar giriyor. Burasi artik yasanilmaz bir yer haline geldi ama gidecek baska bir yerimiz ma-alesef yok. Yazin evimizin penceresini dahi açamiyoruz. Yetkililerin harekete geçmesini istiyoruz” dedi. Zaten havalar oldukça sicak, insanlar serinlemek için kapi pencere açiyor. Ama agir koku buna engel oluyor. Milyarlarca lira kazanan fabrikalar atiklarini mutlaka aritarak do-gaya salmali. Çevre katliami yasaniyor ama yetkililer uyuyor.

ÇOCUKLARIN ÖLUMLE SERINLEME KEYFI

BIR  diger sorun da Fetrek Çayi’nda ya-saniyor. Ancak bu seferki öyle ufak bir sorun degil. Fabrikalarin kimyasal atik-lari ve ilçenin kanalizasyon atiklarinin birakildigi Fetrek Çayi çocuklarin oyun alani olmus. Asiri sicaklardan bunalan Karsiyaka ve Atatürk Mahallesi sakin-lerinin çocuklari, serinlemek için kendi-lerini Fetrek Çayi’nin içine atiyor. Çay-daki suyun kirli olmasina aldiris etmeyen çocuklar, saatlerce suda kalarak egleni-yor. Ancak kirli olan suda çocuklarin hasta olmasi an meselesi. Allah askina bu nasil bir hizmet anlayisidir. Sehrin bir tarafindaki çocuklar havuzlarda eglenir-ken, diger taraftakiler ise lagim sularinda oynuyor. Hiç istenmeyen bir durum ya-sansa ve bu çocuklardan biri zarar görse ne olacak. Kim verecek bunun hesabini. Yeter ya, artik günümüz Torbali’sinda bunlarla karsilasmamaliyiz.

BASKAN BU SORUNA BIR EL ATSA…

ASFALTSIZ arazi yollari da önemli so-runlar arasinda yer aliyor. Çiftçinin hasat yaptigi dönemde ve en çok araç gerecin kullanildigi anlarda Pancar Semti’nin yollari kullanilmaz halde. Birçok araç yoldan geçerken zorluk çekiyor. Simdi-lerde bölgede misir hasadi baslayacak. Bu yüzden agir tonajli araçlar vizir vizir bölgeye inecek. Yollari bozuk olan çiftçi ne yapacagini bilemez halde. Onlar da hakli, kardesim Pancar’da hizmetten ya-rarlanmali. Çiftçi Mallari Koruma Bas-kanligi’na buradan bir çadirda bulunuyo-rum ve Pancarli çiftçilerin yol sorununa el atmasini rica ediyorum. Biliyorum baskan son yillarda büyük bir özveriyle çalisiyor ve ilçedeki arazi yollarinin bü-yük bir bölümünü tamamladi. Hadi bas-kan bu soruna da bir el atta, Pancar’daki çiftçilerin sikintisina çare ol.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web