Büyük Torbalı

Bakanlık’tan hastaneye normal doğum teşekkürü

Türkiye, Sağlık Bakanı’nın açıklamaları ile bir kez daha sezaryen ile doğumu tartışırken, Torbalı Devlet Hastanesi bu konuda önemli bir başarıya imza attı. Sezaryen doğum oranı her yıl düşen hastaneye Bakanlık’tan teşekkür belgesi gönderildi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Bakanlık’tan hastaneye normal doğum teşekkürü
174 Görüntüleme
08 Şubat 2017 - 10:21
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

TÜRKİYE şu günlerde Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın açıklamaları ile sezaryen doğumu tartışıyor. Geçtiğimiz günlerde bir basın açıklaması yapan Akdağ, “Sezaryen konusunda ciddi yaptırımlara hazırlık yapıyoruz. Sezaryen oranı gereksiz yere yüksek olan hastanelere, aynı şekilde sezaryen oranı gereksiz yere yüksek olan hekimlerimize bir takım yaptırımlar gelecek” demişti. Torbalı Devlet Hastanesi bu anlamda önemli bir başarıya imza atarak sezaryen oranının her yıl düştüğü hastaneler arasına girmeyi başardı. Sezer oranı yüzde 12’lere kadar gerileyen Torbalı Devlet Hastanesi’nin başhekimi Şenol Topçu, tıbbi gereklilik olmadıkça sezaryen ile doğumu asla önermediklerini söyledi. Sezaryenin normal doğumun alternatifi olmayacağını savunan Topçu, “Doğumun kendisi normal fizyolojik doğal bir olaydır. Kendiliğinden gelişir. Doğumun zamanını bebek belirler. Sezaryen ise bir ameliyattır. Kesinlikle sezaryen yapılmamalıdır demiyoruz. Çünkü bütün şartlar uygun olsa da anne ve bebeğin sağlığı için doğumların yüzde 5’inin sezaryenle yapılması gerekebilir. Ancak bu tıbbi bir gereklilik olduğu zaman devreye girebilecek bir seçenektir” dedi.

TÜRKİYE ORTALAMASININ ALTINDA
3 kadın doğum doktorunun hizmet verdiği Torbalı Devlet Hastanesi başarılarına bir yensisini daha ekledi. Hastane, Türkiye’de sezaryen ile doğumun gün geçtikçe arttığı son yıllarda bu oranı aşağı çekmeyi başaran nadir kurumlardan oldu. Özellerde yüzde 80-90, Türkiye genelindeki kamu hastanelerinde ise yüzde 50’yi bulan sezaryen oranları, Torbalı’daki hastanede geçtiğimiz yıl yüzde 12 olarak gerçekleşti. Hastane Başhekimi Op. Dr. Şenol Topçu, anneleri aksi giden bir durum olmadığı sürece en iyi doğumun normal doğum olduğunu anlattıklarını belirtti. Topçu, hastane bünyesinde normal doğum yapılması hususuna büyük önem verildiğine dikkat çeken Topçu, şunları söyledi: “Normal doğumun hem anne hem bebek açsından daha sağlıklı olması nedeniyle gerekli haller dışında sezaryen ile doğumu önermiyoruz. Normal doğum yapılması Sağlık Bakanlığımızın ve dolayısıyla Birliğimizin de politikası olup, bu doğrultuda sağlık hizmeti verilmektedir.

DOĞUMLARIN YARISINDAN FAZLASI SEZARYENLE
Türkiye’de doğumların yarısı sezaryen yöntemiyle yapılıyor. OECD ülkeleri içinde doğumların yarıdan fazlasının sezaryenle yapıldığı tek ülke Türkiye ve oran yüzde 51.1. Türkiye’yi yüzde 47.1 ile Şili izliyor. Daha sonra Meksika, Kore, İtalya ve Macaristan geliyor. Sezaryenle en az doğum yapılan ülkeler İskandinav ülkeleri. 400 doğum için yapılan bir araştırmada, doğumların sadece yüzde 16’sının zorunlu nedenlerle bu yönteme başvurdukları ortaya çıktı. Araştırmaya katılanların yarıya yakını sezaryen doğumu acı ve korku nedeniyle tercih ettiklerini, yüzde 15’i ise bebek için daha sağlıklı olduğu için bu yöntemi uyguladıklarını bildirdi. Bir başka yüzde 15’lik kesim ise iki kez sezaryen doğum yaptıklarını belirtti. HABER MERKEZİ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web