Büyük Torbalı

Büyüme odaklı pozitif bir ilçeyiz

Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, ilçede son 30 aylık süre içinde yapılan yatırımları anlattı. Sağlıkta, eğitimde, konutta, ulaşımda, şehircilik ve sosyal alanda hazırlanan ve tamamlanan projeleri değerlendirdi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Büyüme odaklı pozitif bir ilçeyiz
143 Görüntüleme
30 Kasım 2016 - 10:54
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

 

 

 

30 aydır görevde olan Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, gazetemize özel yaptığı değerlendirmede, her alanda her mahalleye eşit hizmet götürmek için büyük çaba gösterdiklerini söyledi. 2,5 yılı aşkın görev süresini değerlendiren Görmez, göreve geldiklerinde ilçenin önceliklerini kamuoyu anketiyle belirlediklerini, halkın önce sağlık, sonra eğitim, peşinden ulaşım, kentleşme, sosyal, kültürel yaşam gibi taleplerini sıralandığını belirterek, bu doğrultuda projeler hazırladıklarını ifade etti.

HALK ÖNCE “SAĞLIK” DEDİ

Anketlerde ilk sırayı sağlık alanında fiziki mekan yetersizliğinin geldiğini aktaran Görmez, “Vatandaşımız mutlak devlet hastanesi istedi. Çaba gösterdik; 250 yataklı Torbalı Hastanesinin inşaatına başlandı. Yakında hizmete açılacak. Küçük Menderes havzasının ihtiyacını karşılayacak kapasitede, kalitede bir hastane oldu. Torbalı Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan 100 yataklı Huzur Evi’ni tamamladık. İlgili bakanlığa devrini yaptık. Çünkü profesyonel kadrolarca yönetilmesini istedik. SGK binasının yapılması hizmete açılması önemli bir eksikliği giderdi. Çevre konusunda da aynı hassasiyeti gösterdik. Bizim en büyük önceliğimiz toprağı, havayı, suyu, çevreyi korumaktır. 700 dolayında büyük ölçekli fabrika ilçemizde üretim yapıyor. İhracatta, elektrik tüketiminde, vergi ödemelerinde Türkiye’de ilk 5 il arasına girecek kadar büyük bir ilçeyiz.  Bütün bu tarım havzasının ve sanayinin yükünü taşıyan 22 Km. uzunluğundaki Fetrek çayı yoğun kirlenme yüzünden yok olma noktasına gelmişti. Tam 100 yıllık temizlik yapıldı. Çay ıslah edildi. Şimdi kıyısındaki bazı bölgeleri sosyal yaşama kazandırıyoruz” dedi.

KLASİK BELEDİYECİLİK HİZMETLERİNİN DIŞINA ÇIKTIK

Sadece merkezde değil, mahallelerde spor ve sosyal yaşamı canlandıracak projelere imza atıldığını söyleyen Başkan Görmez, “Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Torbalı Belediyesi’nin işbirliği sonucu projesi tamamlanan, ihalesi gerçekleşen Ayrancılar Gençlik Merkezi ile Spor Kompleksi’nin inşaatına başlandı. Kentlere değer ve anlam katan, yaşam kalitesini, bilinirliğini arttıran, ona kimlik ve farkındandık kazandıran eserlerin başında; meydanlar, parklar, bulvarlar, camiler, tarihi doku ile özgün yapılar gelir. Torbalı’da altyapı, çevre, kentleşme yatırımlarını gerçekleştirirken klasik belediyecilik hizmetlerinin biraz daha dışına odaklandık. ‘Sokak Düğünlerine Son’ demiştik. Çaybaşı, Kırbaş, Pancar, Çaybaşı Atatürk,  Çaybaşı Yeni Mahalle, Özbey, Eğerci, Çapak, Atalan mahallerimizde düğün salonlarına başladık. Bitenler, hizmete açılanlar var,  yakında hizmete açılacak olanlar var. Bu amaçlı projeler devam ediyor.”

SOSYAL PROJELER

Sosyal yönü ağırlık projelere ağırlık verdiklerini, bunların başında Sosyal Market’in geldiğini söyleyen Başkan, “Sosyal Marketin inşaatına başladık. 5 bin metrekarelik alan üzerinde Çocuk Eğitim Pisti için ihale aşamasına geldik. Ayrancılar’da 2250 metrekarelik kapalı alana sahip çok amaçlı salon için ihale aşamasına geldik. Torbalı Mahallesi’nde 1.400 metrekarelik alanda organik pazar yeri kuruyoruz. Türkmenköy köy konağı inşaatına başladık. Atatürk Mahallesinde çok amaçlı salon yapıyoruz. Yoğurtçular’a Köy konağı ihalesi bugünlerde yapılacak. Yine Atatürk Mahallesi’nde 356 metrekarelik kapalı alana sahip Sosyal Eğitim Merkezi kurduk. Benzer bir projeyi Yazıbaşı’nda uyguluyoruz” şeklinde konuştu.

264 BİN METREKARELİK ALAN SATIN ALDIK

Özeliklle Belediye Meclis Toplantılarında tartışma konusu olan, alım-satım konusunda da önemli adımlar attıklarını söyleyen Başkan Görmez, “Satılacak yerleri satıyor, alınacak yerleri alıyoruz. Profesyonel belediyecilik bunu gerektiriyor. Muratbey Mahallesinde ilçenin en değerli alanı 24 bin metrekareyi TOKİ’den satın aldık. Göllüce’de 220 bin metrekare alan aldık. Muhteşem bir yer. Buraya yakışır bir proje hazırlıyoruz. Atatürk Mahallesi Meydanı alanını istimlak ettik.  Huzur Evi için 2 bin 500 metrekare alan aldık. Trafik eğitim parkı için 5 bin, Suyunbaşı için 10 bin olmak üzere toplamda 264 bin metrekarelik alan ilçeye kazandırdık. Kaplancık’ta 30 bin, Çaybaşı’nda 10 bin, Fetrek’te 100 bin, Ahmetli’de 160 bin, Müseleste 24 bin metrekarelik alanı devletimiz bize tahsis etti. Burada projelerimiz olacak” dedi.

HER MAHALLEYE BİR MEYDAN PROJESİ

Ayrancılar, Atatürk, Torbalı, Çapak, Yazıbaşı, Pancar, Karakuyu’da meydan projelerini hayata geçiriyoruz. Ayrancıların ihalesi yapıldı. Atatürk Mahallesi, Yazıbaşı, Çapak meydanları bitti.  Meydanlar sadece sosyal yaşam alanları, buluşma merkezleri değildir. Çevresine, mahallesine, insanına değer katan, nefes aldıran yerlerdir.

 SAĞLIK İÇİN YÜRÜYÜŞ, YÜRÜYÜŞ İÇİN ALANLAR

Vatandaşın spor yapacağı, kaynaşacağı, vakit geçireceği projeleri hayata geçirmeye öncelik verdiklerini anlatan Görmez, bisiklet kullanımını yaygınlaştıracak projeleri de anlattı. Görmez, “Abdülhamit Bulvarı ile Haluk Alpsü Bulvarını, Yazıbaşı Bulvarını, Ayrancılar Ege Kent Mahallesi 134 sokaktaki bulvarları bitirdik. Ayrancılar Fevzi Çakmak, Tepeköy yürüyüş ve sevgi yolu inşaatına başladık. Torbalı’nın her noktasına bisikletle gidilmesini sağlamayı, bu yoları birleştirmeyi amaçlıyoruz. Torbalı hızlı göç alan ve farklı sosyal grupların kendilerine yaşam merkezi olarak seçtikleri bir ilçe. Belediye olarak ta bizim bu anlamda da sorumluluklarımız artıyor. Bu amaçla TOSEM” i Torbalı Sosyal Eğitim Merkezlerini kurduk. Torbalı mahallesi, Yazıbaşı, Ayrancılar, Atatürk, Subaşı, Çaybaşı, Kuşçuburun ve Eğerci’ de Torbalı Sosyal Eğitim Merkezlerinin bazıları açıldı. Bazıları açılmak üzere. Bu merkezler deyim toplumun farklı kesimlerini kaynaştıracak, buluşturacak, eğitim odaklı kurslarla özellikle kadınlarımızın buluşma noktaları olacak.”

25 YENİ OKULUN PROJESİNE ÖNCÜLÜK ETTİK

Milli Eğitim’e yaklaşık 50 dönüm arazi bağışladıklarını söyleyen Başkan Görmez, “Torbalı;  genç nüfusun İzmir ortalamasının üzerinde olan bir ilçemiz. İlköğretim döneminde 35 bin dolayında öğrencimiz bulunuyor. ‘Eğitim en büyük önceliğimiz’ dedik. Tam bir eğitim seferberliği başlattık. Önce Milli Eğitim’e 50 dönüm dolayında arsa bağışladık. Okul, derslik inşaatları hızla devam ediyor. Bir kısmı eğitim-öğretime açıldı. Bazıları ihale aşamasında… Bunların toplamı 25’i buluyor.  Okullarımız, çocuklarımız söz konusu olunca Belediye olarak seferber olduk. Çoğu okullarımızın, bahçe düzenlemesi, spor ve sosyal donatı alanlarını yaptık. Okullarımızın ve camilerimizin her türlü tadilat boya vb, ihtiyaçlarına yönelik çalışmalar yapılmış olup, İlçemizde bulunan toplam 69 adet camiinin 39 adedinin onarımı, 38 adet lise, ortaokul, Anaokulu, İlköğretim Okulu vb. Eğitim kurumlarının tadilat, bakım ve onarımları tamamlanmıştır. 27 adet çocuk parkı ve fitness alanı yaptık, hizmete açtık” dedi.

İLÇEMİZ ŞANTİYE ALANINA DÖNMÜŞ DURUMDA

Torbalı’nın artan nüfusuna orantılı bir şekilde hizmet vereye gayret ettiklerini anlatan başkan, rakamlarla birlikte son asfalt çalışmalarını anlattı: “Göreve geldiğimizde Torbalı’nın nüfusu 140 bin dolayındaydı. Şimdi Torbalı nüfusu 170 bini aşan İzmir’in en hızlı gelişen ilçesi, her ay yeni sokaklar kuruluyor. İlçe şantiye alanına dönmüş durumda. Bir Selçuk nüfusu kadar artış oldu ve bu devam ediyor. İlçemizin iki yakasını birleştiren İZBAN yaya alt geçidini hizmete soktuk. 56 km sıcak asfalt, 44 km sathi kaplama asfalt olmak üzere toplamda 100 km’lik yol çalışması tamamlanmıştır. İlçemiz muhtelif yol ve sokaklarında 70.000 m2 kilit parke döşenmiştir.8772 metre bordür taşı döşenmiştir.745 metre oluk taşı yapımı gerçekleşmiştir.2144 metre engelli yön taşı döşendi.” Dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web