Büyük Torbalı

Cem Evi’ne Ertugrul freni

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Cem Evi’ne Ertugrul freni
191 Görüntüleme
13 Temmuz 2010 - 21:56
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

29 Mart yerel seçimleri öncesinde hiç süphesiz Torbali’daki Alevi seçmenle-rin elindeki en önemli koz Cem Evi istegi idi.
Seçim arifesinde, Torbali’da ibadetlerini yerine getirecekleri bir cem evi talebini ilçe tarihinde belki de ilk defa bu kadar yüksek sesle dile getiren Alevi vatan-daslar nihayetinde Belediye Baskani Ismail Uygur’dan bu konuda söz almayi basardilar.
Kurulmasi planlanan Cem Evi’nin insaati için seçim öncesinde Ertugrul Mahallesi hudutlarinda genis bir arsa tahsis edildi ve akabinde Alevi vatan-daslar bu güçlü kozlarini masaya sür-menin mükâfatini aldiklarini düsün-düler.
Yasanan Belediye Baskanligi seçiminde de Alevi oylarinin ekseriyeti Uygur’un sandigina girdi.
Seçimin üzerinden bir buçuk yil geçme-sinin ardindan Torbali’daki alevi vatan-daslar ve bu vatandaslari temsil eden Alevi Bektasi Dernegi hiç beklemedigi bir durumla yüz yüze geldi.
Cem Evi’ni Torbali’nin en merkezi Ma-hallesi olan Ertugrul Mahallesi’nde yap-mayi kararlastiran Belediye Meclisi, gizli bir metodla Cem Evi arsasinin Torbali Mahallesi’nde gözlerden irak bir noktaya kaydirilmasi karari aldi.
Alevi Bektasi Dernegi Yönetimi ken-dilerinden habersiz gerçeklestirilen bu oldu bitti karari karsisinda saskin-lik ve kizginliga kapildi.
Bu kizginliklari da daha uzun müddet devam edecege benziyor.
Peki Belediye Meclisi’nin kapali kapilar ardinda Alevi Meclis Uyesi’nin dahil edilmeden aldigi bu gizli karar ne ma-naya geliyor?
Alevi vatandaslarin talebi dogrultusunda hayata geçirilmesi planlanan Cem Evi neden Ertugrul Mahallesi’nden Torbali Mahallesi’ne kaydirildi?
Bu kararin tamamen politik bir karar oldugunu bilmekte fayda var ve ben bunun bir tek mantikli açiklamasi oldugunu düsünüyorum.
Belediye Baskani Ismail Uygur, Tor-bali’nin kalbi olan Ertugrul Mahalle-si’nde kurulacak bir Cem Evi’nin kendisine oy veren seçmen kesiminin bir kisminin tepkisini çekecegini dü-sündü.
Belki de Uygur “Ertugrul’a Cem Evi projesinin altinda imzasi olan Beledi-ye Baskani” olarak hatirlanmak iste-miyor.
Ne olursa olsun bu karar son derece po-litik bir karar ve Inanç ve ibadet özgür-lügü ve farkli inançlardaki vatandaslara tolerans gösterme gibi konularda daha alinmasi gereken epey mesafe oldugunu gözler önüne seriyor.

TORBALI ALEVILERI KANDIRILDI MI?

TORBALI’DA yasanan bu Cem Evi Krizi’nin bir de siyasi etik boyutuyla ele alinmasi gerekiyor. Torbali’da ika-met eden yaklasik onbesbin dolayinda alevi vatandasin, Cem Kültür Evi hevesine gölge düsüren bu karar, halkin hakli talepleri karsisinda siyasi iradenin kaypakligi olarak karsimiza çikiyor.
Burada “Torbali’da yasayan Alevi vatan-daslar kandirildi mi?”sorusu ile de yüz-lesmemiz gerekiyor.
Hiç süphesiz yasanan bu gelismeleri takip eden herkesin bu soruya verile-cek bir cevabi vardir.Y ine hiç süphe yok ki o cevap “evet, kandirildilar” olacaktir…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web