Büyük Torbalı

Dev makineler narin ellere emanet

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Dev makineler narin ellere emanet
383 Görüntüleme
01 Ekim 2010 - 21:31
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Fabrikalar, bayanlar daha titiz oldulari için genellikle ‘Bayan usta’ tercih etmeye basladi. Bayanlarin erkek egemenligindeki ‘Makine Teknolojileri’ sektörüne girdiginin kaniti, EML’deki kiz ögrenci sayisindaki artis.

MEZUN ettigi ögrencilerle fabrikalarin kalifiye eleman ihtiyacini karsilayan Torbali Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, son dönemlerde kiz ögrencilerin merkezi haline geldi. Toplam 1200 ögrencinin egitim gördügü okulun 150 ögrencisi, kizlardan olusuyor. Kiz ögrenciler özellikle Makine Teknolojileri Bölümü’ne yogun ilgi gösteriyor.

BAYANLARIN ILGISI ARTTI

1979 yilinda 400 ögrenci kapasitesi ile insa edilen ve bugün ögrenci sayisi 1200’ü asan Torbali Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, kiz ögrencilerin akinina ugruyor. Özellikle daha iyi bir gelecege sahip olmak ve okuldan mezun olduktan sonra hemen is bulmak isteyen bayan ögrenciler, meslek liselerini tercih ediyor. Bayanlarin en çok agirlik verdigi bölümlerse Bilim Teknolojileri, Elektrik, Elektronik Bölümleri ve Makine Teknolojileri. Is veren sirketlerin özellikle bayan personel tercih etmeleri, meslek liselerine olan talebi yükselttigini dile getiren Okul idarecilerinden Ridvan Adigüzel: “Son yillarda özellikle Makine Teknoloji’lerine kiz ögrenciler ragbet gösteriyor. Isletmeler, bayanlarin bir isi yaparken hassasiyetlerini göz önünde bulundurduklarindan, genelde kiz ögrencileri tercih ediyor” dedi.

GELECEGIN MESLEGI

BÖLUM ögretmenleri Mehmet Aydin ve Erol Er, kiz ögrencilerin özellikle Makine Teknolojileri alaninda çok basarili oldugunu söylediler. Ögrencilerine bu meslegin gelecegin meslegi oldugunu sürekli anlattiklarini söyleyen bölüm ögretmenlerinden Erol Er, “Ögrencilerimiz buradan mezun olduktan sonra kolaylikla is bulabilir. Bu meslegin gelecek garantisi var” dedi.

IS GARANTISI VAR

BAYANLARIN en çok tercih ettigi bölümlerin basinda ge-len Makine Teknolojileri ala-ninda Kalipçilik, CNC ve En-düstriyel Bakim Onarim dali bulunuyor. Bayanlarin en çok tercih ettigiyse dal ise CNC. Makine Teknolojileri’nden görüslerini aldigimiz kiz ög-renciler, okulu bittikten sonra daha iyi bir is ve meslek sahi-bi olabilmek adina bu bölüm-lerini tercih ettiklerini söy-ledi. 10. sinif ögrencisi Kübra Isik, mezun olduktan sonra is bulmasinin daha kolay olaca-gini belirtti. Bu konuda özel-likle ailesinden çok destek aldigini ifade eden Isik, “Ma-kine Bölümü’nde uzman ol-mak istiyorum. Bu bölümden mezun olduktan sonra mü-hendislik için hazirlanacagim. Universiteyi kazanamasam da rahatlikla is bulabilecegime inaniyorum” dedi. Ayni bölüm ögrencilerin Melda Akdal ve Arzu Yilmaz Çelik de ülkedeki issizlik oranini   ve bütün isletmelerin bayan-lara agirlik vermesini gözönüne alarak bu bölümü tercih ettiklerini söyledi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web