Büyük Torbalı

Döner robotu Torbalı’dan dünyaya yayılıyor

Torbalı’da faaliyet gösteren Korkmaz Mekatronik, patentini aldığı bilgisayarlı otomatik döner ocağını, başta Amerika olmak üzere pek çok ülkeye ihraç ediyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Döner robotu Torbalı’dan dünyaya yayılıyor
268 Görüntüleme
09 Mart 2017 - 18:00
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Torbalı’da faaliyet gösteren Korkmaz Mekatronik şirketinin , 5 yıl süren ar-ge çalışmaları sonucu ürettiği ve patentini aldığı bilgisayarlı  tam otomatik döner kesme robotları Türkiye’nin yanı sıra 3 ayrı kıtada 25’i aşkın ülkede kullanılıyor.

2003 yılında Karabağlar’da küçük bir atölyede çalışmalara başlayan Korkmaz Mekatronik şirketi, geçen yıl yüzde 200 büyüme oranına ulaşarak 10 milyon dolar ciro gerçekleştirdi.  Başta Amerika olmak üzere Avrupa ve Arap ülkelerine ihracat yapan Korkmaz Mekatronik, fast food pazarında makine üreten Dünya devi Potis’in de çözüm ortağı.

Amerika için 500 kilo dönerin takılabileceği döner robotu üretimine başladıklarını söyleye şirketin Genel Müdürü Korkmaz Altun, ‘5 kişiyle 2003 yılında yola çıktık. 2008 yılında ilk döner robotunu ürettik. Bu robotu yapma fikride aslında Almanya’dan çıktı. Kardeşim Almanya’da mühendis. Dönerde Almanya’da çok yaygın. Döner yemeye gidiyor. Ateşin karşısında döner kesen usta dertleniyor. ‘Ya şunun makinesi yapılsa da biz de kurtulsak’ diyor. İşte robot fikri böyle doğdu. Yaptık, Dünya pazarına hakim partnerimiz Potis ile de 3 kıtaya açıldık.’ diye konuştu.

Dünyanın her ülkesinde yüzlerce makinalarının çalıştığını anlatan Genel Müdür Altun, ‘Yaptığınız ürünleri titizlikle, kaliteli ve düzgün yaptığınız zaman dünyada  tercih edilen marka oluyorsunuz. Amerika’ya, Japonya’ya dünyanın her tarafına makine üretiyorsanız ve bir Türk firmasıysanız bunun dezavantajları var, avantajları da var. Bu güveni sağlayıp, belirlediğimiz hedefimizde emin adımlarla ilerlemeye devam ediyoruz. İşimize sadece para gözüyle bakmıyoruz. Önce ürün kalitesi, özellikle makine üretiminden servis ve satış sonrası hizmete çok önem veriyoruz. Dönerimizle birlikte teknolojimizi de tüm dünyaya götürmemiz gerek” dedi.

Yılda 5-6 Dünya Fuar’ına gittiklerini belirten Altun sözlerini şöyle tamamladı.

‘Dünyadaki teknolojileri takip ediyoruz. Amerika’da, Avrupa’da, Arap Ülkelerinde her fuara da yeni bir teknoloji varsa bunu da çıkartıp sunuyoruz müşterilerimize. İhracatımızın %30’u Avrupa ise, %30’u Amerika, diğer %30’u da Arap ülkeleri oluyor. 2015 ve 2016 yılında hızlı bir büyüme yakaladık.’

EGEDESONSÖZ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web