REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ege’de Hak-İş çıkarması

Bölgede geniş çaplı bir çalışma başlayan Hak-İş’e bağlı Öz Gıda İş, Öz Ağaç İş ve Çelik İş Sendikalarının yetkilileri Torbalı’da bir araya geldi. Torbalı’da bulunan Öz Ağaç İş Sendikası İzmir İl Başkanlığı binasında yapılan toplantıda işçilerin sorunları masaya yatırıldı

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Ege’de Hak-İş çıkarması
133 Görüntüleme
11 Mayıs 2017 - 17:08
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Hak-İş Konfederasyonuna bağlı Öz Gıda İş, Öz Ağaç İş ve Çelik İş Sendikalarının yetkilileri Ege Bölgesi’nde sürdürülen çalışmaları değerlendirmek amacıyla Torbalı’da bir araya geldi. Torbalı’da yer alan Öz Ağaç İş Sendikası İzmir İl Başkanlığı binasında bir araya gelen Öz Ağaç İş İzmir İl Başkanı Zafer Uysal, Öz Gıda İş Sendikası Örgütlenme Daire Başkanı Göksel Şengün, Çelik İş Sendikası Ege ve Havalisi Bölge Temsilcisi Erdoğan Daloğlu bölgede sürdürülen faaliyetler, düşünülen çalışmalar, emeğin ve emekçinin geleceği ile ilgili fikir alışverişinde bulundu. Hak İş’e bağlı sendikaların Ege Bölgesi’nde uzun zamandır çalışmalarının olduğunu dile getiren sendika yetkilileri fabrika çalışanlarının sorunlarının birbiri ile aynı olduğunu, işsizliğin bu kadar yoğun olduğu dönemde emeğe ve emekçiye saygının yok denecek kadar az olduğu vurguladı. Neredeyse tüm iş kollarında çalışanların tamamına yakınının asgari ücretle çalıştığını ifade eden Öz Ağaç iş Sendikası İzmir İl Başkanı Zafer Uysal “Asgari ücretten fazla alıyorum diyen işçi 50 TL veya 100 TL fazla alıyor. Sigortasız, kayıt dışında çalışan çok ciddi sayıda işçi var. Özellikle Suriyeli vatandaşların bölgeye gelmesi ile ucuz ve kayıt dışı işçi sayısı çok ciddi boyutlara yükseldi” dedi.

İL BAŞKANLIĞI BİNASINI TORBALI’DA AÇTIK

Sendikaların asli görevlerinden birinin de kayıt dışı çalışanların kayıt altına alınmasını sağlamak olduğunu söyleyen Öz Ağaç İş Sendikası İl Başkanı Uysal “Kayıt dışı çalışan işçileri bilinçlendirmek, bilgilendirmek, sendika şemsiyesi altında toplamak için elimizden geleni yapıyoruz. Bu amaçla Torbalı’da çalışanlardan gelen yoğun talep üzerine çalışanların çok kolay ulaşabilecekleri herhangi bir sorunlarında ve hukuksal problemlerinde danışabilecekleri il başkanlığı binamızı Torbalı’da açtık. İl Başkanı Zafer Uysal olarak sabah 08.00’den 18.00’e kadar yüz yüze arkadaşlarımızla görüşerek 7/24 kahvelerden mahallesine telefonlarla ulaşan arkadaşlara yardımcı olmaya devam ediyoruz. Öz Ağaç İş Sendikası olarak bunlarında meyvesini toplamaya başladık. Torbalı’da örgütlenmelerini gerçekleştirip, toplu iş sözleşmesini yaptığımız 500 kişilik bir işyerimiz oldu. Örgütlenmesine devam ettiğimiz inşallah yakın zamanda sonucunu almayı ümit ettiğimiz işyerleri de var” diye konuştu.

BASKI VE ZORLAMALAR OLDUKÇA FAZLA

Torbalı’da gerçekleşen toplantıya Manisa’dan katılan Çelik İş Sendikası Ege ve Havadisi Bölge Temsilcisi Erdoğan Daloğlu bölgede yaşanan olayların başında baskı ve zorlamaların yaşandığını vurguladı. Bu sorunları çözmek için görev yaptıklarını hatırlatan Daloğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Tespitlerimize göre her dönem olduğu gibi işverenlerin baskı ve zorlamalarıyla çok sık karşılaşmaktayız. İşten çıkartmalar, tehdit etmeler, sendikayı asla kabul etmem diye korkutma ve yıpratma politikaları teker teker ikna odalarına alıp işçiyi sendikadan vazgeçirme çalışmaları yaptıklarına şahit oluyoruz. Kişilerden zorla e-devlet şifrelerini alıp sendikaya üye olup olmadıklarını kontrol etmeleri en sık gördüğümüz hukuksuzluklardan birisi. Sendikal mücadelede bu ve bunun gibi yöntemlere hazırlıklıyız. Hak-İş Konfederasyonu olarak gerek gördüğünde tek bir işçi için bile eylem ve mücadeleden taviz vermeyen Öz Gıda İş Sendikası ve Öz Ağaç İş Sendikalarımız ile beraber bölgemizde tek bir sendikasız işçi kalıncaya kadar çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

ÖZGÖRKEY’DE ÖRGÜTLENME TAMAM

Öz Gıda İş Sendikası Örgütlenme Daire Başkanı Göksel Şengün bölgede TARİŞ Üzüm entegre, Ak Gıda, Vesaire gibi ciddi kurumlarda yetkili olduklarını dile getirerek “Ege Bölgesini çok iyi analiz ettik. Uzun süredir bu bölgede çalışmalarımız sürüyor. Kısa sayılacak bir zamanda İzmir Bornova’da Orkide Yağları, Denizli Acıpayam da kurulu Aynes Gıda da ve Torbalı’da kurulu Özgörkey de örgütlenmelerimizi tamamladık. Kısa süre sonra yerleşik düzene geçilecek. Bu bölgeyi çok önemsiyoruz. Halen 3 işyerinde örgütlenmemiz sürüyor. Bu amaçla çalışanlarımızın sendikalara daha kolay ulaşabilmeleri için İzmir’de bir şube açacağız. Orta vadede İzmir’e 2. şubemizi de açacağız. Yaklaşık 1 yıldır devam eden Özgörkey Gıda’daki örgütlenme çalışmalarımız esnasında çalışanlarımızın sendikamız Öz Gıda-İş’e üye olmalarına hoşgörü ve duyarlılıkla yaklaşan Özgörkey Gıda yönetimine teşekkür ediyorum. Sendika olarak, bizlerde Özgörkey gıdaya nasıl ölçülü ve hassas yaklaştıysak Özgörkey firması işvereni de aynı hassasiyet ve duyarlılıkla cevap vermiştir. Ümit ediyorum ki; bundan sonraki süreçte karşılıklı anlayış ve hoş görü içerisinde tamamlanacaktır” diye konuştu. Göksel Şengün bölgedeki işverenlere de seslenerek “Kendisinden emin olan hiç bir işverenin örgütlenmeden ve sendikalardan korkmaması gerektiğini söyleyerek, Yüzlerce kişinin derdiyle uğraşmak yerine ayakları yere sağlam basan, niyeti üzüm yemek olan sendika ve Sendikacılarla çalışmak güçlerine güç katacaktır. 500 büyük sanayi kuruluşu içinde en fazla katma değer ve istihdamı yaratan işyerlerinin sendika ile çalışan işyerleri olduğu tesadüf değildir” dedi.

Serkan GÜNBAY

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web