Büyük Torbalı

Emek ve emekliler

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Emek ve emekliler
182 Görüntüleme
05 Eylül 2010 - 21:31
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

EMEK, insanligin var olmasinin, ilk sartidir. Insan, hayvanlar âleminin disina emek sayesinde çikabilmistir. Emek, her seyden önce, içinde insanla doganin yer aldigi ve insanin kendi yararina olan uzun bir süreçtir. Insan, emegiyle her türlü zorluga dayanabil-mis ve ayakta kalabilmistir. Insanla hayvan arasindaki temel farkliliklarda biri sudur: Hayvanlar dogadaki hazir ürünlerden yararlanir; insan ise emegi sayesinde dogayi kendi amaçlarina hizmet ettirir, degisiklige ugratir.
Ilkel komün sisteminde(ortak yasam) Emek ortaklasadir. Bunun anlami su-dur: Insanlar özel mülkiyetin olmadigi bir dönemde yasamislardir. Özel mül-kiyetin (mal mülk edinme)  olusumuy-la birlikte, insan emegi de sömürülme-ye baslanmistir. Sözümüzü toparlaya-cak olursak, emek en yüce degerdir. Emege ve emekçilere saygi duyulmasi gerekir. Insan emeginde kan vardir, gözyasi vardir. Emegin rengi yoktur, irki yoktur, cinsi yoktur ve inanci yoktur. Insan elinin degdigi her yerde emek vardir. Emek kutsaldir. Uygarli-gin ve sosyal adaletin ölçüsü, emekli-lere verilen degerle ölçülür.

Simdi gelelim emeklilere;  
Emegin en yogun oldugu alan emek-lilerdir. Bu ülkenin gelismesinin ha-murunda, emeklilerin mayasi vardir. Ulkemizde emeklilere, HAK ETTIK-LERI DEGERLER verilmemektedir. Emekliler açlik sinirinda yasamakta-dirlar. Emeklilere zam yapilacagi za-man, ilgililer bir emekliye yapilan zammi söylemeye dilleri varmaz. Bü-tün emeklilere yapilan zammi, toptan söylerler. Iste biz, su kadar emekliye, trilyonlarca zam yaptik. Neden böyle? Kafa karistirmak için. Vay be! Devleti batiracagiz,” gibi bilinçsiz sizlanmalar çogalir. Geçen yil Milli Takim Çalisti-ricisi, Fatih Terim’e aylik ne kadar ödeniyordu, biliyor musunuz? Tam 230.000 TL. Küçük bir hesap yapalim, hep birlikte. Ortalama emekli maasi 700 TL. Terim’in aldigi bir aylik para-yi, normal bir emekli kaç senede alabi-lir, biliyor musunuz? Evet, tam 27 se-nede. Artik gerisini emekli kardes-lerim düsünsün. Bu bir örnekti. Te-rim’den daha çok alanlar var. Iste sis-tem böyle, sizi posaniz çikincaya ka-dar çalistirir, sonra açliga talim ettirir. Bu yaziyi kaç emekli okur bilemem ama, bu öykü senin öykün, emekli kardesim.

Peki, emekliler ne yapmali?
Geçinemiyoruz, açiz, bize yardim edin gibi seslere bu güne kadar hiç kulak asan olmadi. Olduysa da vah vah dedi, aciyip geçti. Önce gücümüzü bilmeli-yiz.
Torbali’da 5 bine yakin ülkemizde ise 9 milyon 300 emekli var. Yalniz emek-liler esleri ile düsünülse Torbali’da 10 bin, ülkemizde ise 18 milyon oy eder. Emekliler gözünü açarsa, sandik bile hesap sorabilir.

Örnegin, yerel seçimlerde 65 yas üstü emekliler için otobüsler ücretsiz ola-bilir. Daha baska istekler dile getirile-bilir. 2007 Seçimlerinde AKP’NIN aldigi oy 16 milyon. Emeklilerin oyu kaçti? 18 milyon. Emekli kardesim siz kafanizi çalistirirsaniz iktidar bile ola-bilirsiniz.Bu kadar açik ne net söylü-yorum. Ama sunu da akildan çikarma-mak gerekir. Cumhuriyetin kurulusun-dan bu yana, iktidar olmus ve muhale-fet kalmis düzen partilerini kafandan sileceksin. Hem bu düzen partileri emeklilerle alay ediyorlar, hala anla-madiniz mi? Bunlar, emeklilerin so-runlarini, çözemezler çözmüyorlar. Nasil ki, çalisirken bir sendikaniz var-di, emekli olunca da haklarinizi savu-nacak bir sendikaniz olmali. DISK’e bagli, EMEKLI-SEN’e üye olarak çogalabiliriz.
Ancak, o zaman sesimizi duyacaklar. Kurtulusumuz örgütlenmekte!..

Ulkemizde üretilen tüm degerler, hak-ça bölüsülürse herkese yeter ve artar. Emeklilere ancak bir kilo et parasi kadar zam verebiliyoruz, devletimizin bütçesi daha fazlasini kaldirmaz diyenlere sakin kanmayin, artik yakanizdan düzen partilerini silkin.

 “Hayatta ya tozu dumana katacaksin
yada tozu dumani yutacaksin”!… (Voltaire)

Emeklilerin mutlu bir yasam sürdügünde,güzel günler görecegiz.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web