Büyük Torbalı

Hayvanciligin kaderini Bayram belirleyecek

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Hayvanciligin kaderini Bayram belirleyecek
333 Görüntüleme
21 Ekim 2010 - 21:03
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ithal et döneminin baslamasi ile zor günler geçiren hayvancilarin tek umudu Kurban Bayrami’nda piyasanin canlanmasi. Çiftliginde, Tansas ve Pinar Et’e hayvan satisi yapan Cevdet Gezici son durumu degerlendirdi.

PAMUKYAZI Mahallesinde faaliyet gösteren Cevdet Gezici Besi Çiftligi her yil yüzlerce hayvani ilçenin önde gelen firmalari Tansas ve Pinar Et’e satiyor. 150 bas hayvan kapasiteli olan çiftlikte su günlerde Kurban Bayrami yogunlugu var. Son günlerde et fiyatlarinin yüksek oldugundan hükümetin ithal et alimi baslatmasi çogu üretici firmayi sekteye ugratti. Çiftlik sahiplerinden Fatih Gezici, kurbanliklardaki son durumu degerlendirdi.

BESICILIK TEHLIKEYE GIRIYOR

2000 yilinda Pamukyazi Mahallesinde 5,5 dönüm arazi üzerine kurulu olan Cevdet Gezici Besi Çiftligi, 150 bas hayvan kapasiteli tesislerinde her yil yüzlerce hayvani, büyük firmalara ve ilçe genelindeki kasaplara kesime veriyor. Kendi tarlalarindaki ürettigi ürünleri yem olarak hayvanlarina yediren çiftlik, disaridan hiç bir sekilde yem alimi yapmiyor. Son dönemlerde hükümetin ithal et alimi ile büyük firmalarin sekteye ugradigini dile getiren isletme sahibi Fatih Gezici, bu gidisata dur denilmedigi taktirde çogu firmanin kapanacagini dile getirdi. Süt fiyatlarindaki dengesiz fiyatlarin damizlik hayvan üreticilerini bitirme noktasina geldigini söyleyen Gezici, “Isletmemiz ilk kurdugumuz yillarda bu is para kazandiriyordu. Çiftligimizde besiye aldigimiz hayvanlari ilçedeki kasaplara ve büyük firmalara veriyoruz. Girdi fiyatlarinin yüksekligi bu isi bitirme noktasina getirdi. Sütteki dengesiz fiyat, damizlik hayvanlarin kesilmesine yol açti. Uretim olmayinca, besicilikte sallantiya ugruyor” dedi.

TURKIYE, ITHAL ETE MAHKUM OLACAK

SON dönemlerde et ithalatinin baslamasiyla ülke genelindeki besicilerin zor durumda oldugu-nu, buna dayali olarak damizlik hayvan üretiminin bittigini söyleyen Gezici: “Bizim sektör birbirine baglidir. Süt fiyatlari dengesiz olunca, damizlik hayvan üreticileri, ellerindeki sagimlik inekleri kesime gönderdi. Su anda ülke genelinde hayvan üretimi bitme noktasinda. Damizlik hayvan kalmayinca üretim olmuyor. pazarlarda hayvan bulamiyoruz. Buldugumuz hayvanlarda el yakiyor. Normal kemikli fiyati 16 TL olan hayvana pazarlarda 20 TL’den veriyorlar. Uretici bu fiyata aliyorsa. Tüketiciler ne yapacak peki? Bu hayvani alip 8 ay besi yaptiginiz zaman altindan kalkamazsiniz” dedi. Su anda piyasada hiçbir üreticinin önünü göremedigini belirten Fatih Gezici, “Hiç bir üretici önünü göremiyor. Herkes Kurban Bayramindan piyasanin ne durumda olacagini bekliyor. Kimse yatirim yapip besi danasi almiyor. Damizlik hayvan üretilmezse, Türkiye bundan sonra disaridaki ülkelere bagimli olacak ve ithal et yiyecek” seklinde konustu.

KURBANLIKLAR PAHALI OLACAK

ÇIFTLIKLERINDE kurbanlik hayvan beslediklerini dile ge-tiren Gezici, piyasayi da de-gerlendirdi. Bayramda fiyatla-rin el yakacagini ifade eden Gezici, “Kurbanliklar bu yil el yakacak. Kendi damizlik hay-vanlarimizi üretmedigimiz sü-rece et fiyatlari düsmeyecek. Ithal süt tozu yasaklanarak, yerli süt üretimine destek ve-rilmeli. Yoksa bu gidisle sofra-larimizdaki eti vitrinlerden se-yir edecegiz” diyerek söz-lerini noktaladi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web