Büyük Torbalı

Her seyleri var, binalari yok

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Her seyleri var, binalari yok
330 Görüntüleme
21 Kasım 2011 - 21:54
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Eski tütün deposunda hizmet veren Anadolu Ögretmen Lisesi, sinif ve laboratuar için yer sikintisi yasiyor. Okulun derslik sayisi da Anadolu Ögretmen Lisesi için uygun degil. Okula alinan milyarlik malzemeler karton kutularda bekletiliyor.

ESKI tütün depolari olarak bilinen binada faaliyet gösteren Torbali Anadolu Ögretmen Lisesi, tüm teçhizatlari olmasina ragmen bunlari kullanacak fiziki mekân bulunmamasindan dolayi sikinti yasiyor. Fen laboratuari için malzemelerini tedarik eden okul müdürü; müzik sinifi açmak için de bir orkestra olusturacak kadar müzik aleti satin aldi. Ama ne sinifi var ne ögretmeni. Okulundan mezun olan her ögrencinin en az bir müzik aleti çalmayi bilmesini isteyen okul müdürü, “Hiçbir alanda malzeme sikintimiz yok, bina sikintimiz var. Buraya sikistik kaldik” dedi.

SINIF SAYISI YETERSIZ

OKUL, Kiz Meslek Lisesi’nin TOKI tarafindan yapilan binaya geçmesinin ardindan bosalan binaya tasinarak 20112012 egitimögretim sezonunda kapilarini ögrencilere açti. 84 ögrencisi bulunan okulda 7 derslik bulunuyor. Anadolu Ögretmen Lisesi açilmasi için en az 16 derslige ihtiyaç oldugunu belirten Okul Müdürü Hasan Türkoglu, “Bu okulun açilmasi için çok emekler verildi. Herkes mücadele etti. Bu yüzden çok mutluyuz. Ama binamiz maalesef yeterli degil. Devlet Fidanligi’nin bulundugu bölgede 20 dönümlük arazi tahsis edildigini duyduk. Ama 2012 bütçesine yetismemis. Bu bina önümüzdeki yil okul mevcudunu kurtarir ancak bir sonraki yil mümkün degil. Çünkü ögrenci ve sinif sayisi artacak. Su an yedi sinif var ancak bir ögretmen lisesinin açilabilmesi için en az 16 derslik olmasi gerekiyor” dedi.

LABORATUVAR KURAMIYORUZ

FIZIKI sartlari yeterli olmayan bina için yeni hizmet binasi çalismalarinin bir an önce baslamasini isteyen Okul Müdürü Türkoglu, “Bu binada geçiciyiz diye hizmetten kismiyoruz. Fen laboratuari yapmak istedik. 50 bin liraya malzeme aldik. Bir laboratuar kurulmasi için 60 metrekare alan isteniyor. Bizim siniflarimiz 25 metrekare. Yani aradaki duvari kaldirip iki sinifi birlestirsek bile bir laboratuar yapmiyor. Müzik sinifi açmak istiyoruz. 9 bin lira harcadik, orkestra olusturacak kadar müzik âletimiz su an hazir. Ama sinif bulamiyoruz. Lojman olan binayi istedik. Ilçe Milli Egitim buranin birinci katini anasinifi yapmak istiyor. “Ikinci kat laboratuar, üçüncü kat ise müzik sinifi olsun” diyor. Biz sinif sikintisi yasarken Milli Egitim yetkililerinin burada anasinifi açmak istemesini uygun bulmuyorum”

MUDUR TURKOGLU: TUTUN DEPOSUNDA SIKISTIK KALDIK
OKUL içindeki binalarin deprem-de hasar gördügü için kullanilmaz raporlu oldugunu belirten Türk-oglu, “O binaya da giremiyoruz. Buraya sikistik kaldik. Ancak bi-na sikintimiz Milli Egitim ve Ba-kanlik takibinde. Biz de bos dur-muyoruz, gerekli ekipmanlari top-luyoruz. Bir-iki sene içinde bina sikintimizin çözülmesi gereki-yor” seklinde konustu.

BIZI TERCIH EDECEKLER

ÇEVRE ilçelerdeki tüm Anadolu Ögretmen Liselerini geçebilecek potansiyele sahip olduklarini vurgulayan Müdür Türkoglu, “Bu sene tercihler yetismedigi için puanlar asagida tutuldu. Bir sonraki yil taban puan olarak Tire ve Ödemis’i geçecegiz. Tercih edilecek bir okul olacagiz. Su anda en büyük rakibimiz Tire. Okulumuz geç açilmasindan dolayi ögrenciler daha çok Tire’yi tercih etti. Ama okulun potansiyelini görünce yavas yavas bize nakil yaptirmaya basladilar. Izmir merkez basta olmak üzere Istanbul, Balikesir ve Sivas gibi illerden de ögrencilerimiz var. Izmir’in en iyisi olacagiz. Bu potansiyele sahibiz. Okula yurt da yapilinca daha çok tercih edilecegiz” diye konustu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web