Büyük Torbalı

Hiç bilardo felsefesi yaptiniz mi?

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Hiç bilardo felsefesi yaptiniz mi?
431 Görüntüleme
25 Nisan 2011 - 22:36
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

BILARDO oynamaya üniversite yillarin-da basladim. Kaldigimiz ögrenci yurdu-nun bodrum katinda tam dört tane bilardo masasi vardi. O bilardo salonunun bir-çok müdavimi bulunurdu ama ilk sene onlardan biri degildim. Salonun bitisigin-de bulunan Ders çalisma odasina gider-ken bilardo oynayanlara söyle bir bakip geçerdim. Sonrasinda tanistigim bir arka-dasla amerikan bilardosu oynamaya bas-ladik. Kendisi Fizik Bölümü’nde okuyor-du ve bilardo oynarken derslerde ögrendi-gi kimi formülleri bilardo masasi üzerin-de uygulamaktan geri kalmiyordu. Ben de bir Felsefe ögrencisi olarak bilardo maç-larina felsefi açidan yaklasiyordum. Zamanla bu oyunda epey ustalastim ve bir zamanlar bana maç vermeyen arkada-simi üst üste yenmeye basladim. Epey pratik kazandiktan sonra yurtta düzen-lenen ve yaklasik 80 kisinin katildigi bir turnuvaya istirak ettim. Ilk üç rakibimi yenip yari finale kadar çiktim. Yari Fi-nal’deki rakibim yurdun reisiydi. Ulkücü ögrencilerin çogunlukta oldugu bir yurtta reis ile maç yapmak demek kaybetmeniz gerektigi anlamina geliyordu. Çünkü ka-zanirsaniz baska seyler kaybedebilirdiniz.  Zaten ben de öyle yaptim. Dördüncülüge razi olup, yurdun psikopat bakisli rei-sine maçi verdim. Uzun yillar ara ver-digim bu spora üç ay önce yeniden basl-adigimi belirtmek isterim. Bu arada bi-lardo oyununun hayata ne kadar çok benzedigini bir kere daha anladim ve ögrencilik yillarinda yaptigim bilardo felsefesine bazi eklemeler yapma imkâ-nim oldu. Iste bilardo oyunu ile hayat arasinda kurdugum benzerlikler:
Bilardo da hayat gibi saka kaldirmaz. Artistlik yapacagim derken önde gö-türdügünüz bir maçi kaybedebilirsiniz. Bu yüzden oyundayken her hamlenizi maçi kazandiracak hamleymis gibi düsünmeniz gerekir.
Ne hayatta ne de bilardoda tesadüf diye bir sey yoktur. Masanin üzerindeki top-lardan birinin yerinden bir santim oyna-masi oyunun kaderini tayin eder. Oyunun kaderi çok önceden yazilmissa ne yap-saniz, ne kadar iyi oynasaniz fayda et-mez… Kaybedersiniz. Ondan sonra yap-maniz gereken sey bunu kabullenmektir. Bu asamadan sonra su halk sözünü ha-tirlamaniz gerekecektir: “Vermemisse mabut ne yapsin Mahmut?”
Toplari asla küçümsememelisiniz. Diyelim ki rakibinizin bütün toplari ma-sanin üzerinde sizinse bir tek siyah topu delige sokmaniz oyunu bitirmeniz için yeterli olacak. O siyah topu asla küçüm-sememelisiniz. Yoksa küçümsenen her sey nasil intikam alirsa o siyah top da siz-den intikam alacaktir.
Hayatta ve bilardoda sogukkanlilik esas-tir. Panik yapmaniz halinde bastan kay-bettiniz demektir.
Denge hem hayatin hem de bilardonun merkezindeki kavramdir. Ayarsiz bir vurus basarisizlik getirir. Ayarsiz bir davranis da hayatta size eksi yazar…
Bilardoda ve hayatta önemli olan sey kazanmak ya da kaybetmek degildir. Önemli olan kazanmaya ve kaybetmeye yüklediginiz anlamdir. Daha da önemli olan ise oyundan sonra çikardiginiz derse bir dahaki maçta ne sadik kalip kalmayacaginizdir.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web