Büyük Torbalı

IZSU Neden Böyle Yapiyor?

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
IZSU Neden Böyle Yapiyor?
246 Görüntüleme
09 Ağustos 2010 - 21:54
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

SICAKLIGIN bunalttigi su günlerde, IZSU’da bu sicak havayi daha çok isi-tiyor. Geçen gün ögleye dogru kapi çalindi. Iki delikanli genç girdi, “IZSU-dan, geliyoruz,” dediler. Ben kullanilan suya bakacaklar saniyorum. Bir de gör-düm ki sayaci söktüler, getirdikleri su sayacini taktilar. “Neden söktünüz”  di-ye sordugumda “IZSU yöneticileri öyle emretti. Zamani dolan sayaçlar degistiri-lecek,” dediler.
Benim su sayacim, Baylan marka yeni takilan da Baylan marka. Ustelik sökü-len sayacimin hiç bozuk ve kullanilma-yacak durumda degil. Sapasaglam sa-yaç. Su kaçirmiyor, rakamlari çok net bir sekilde okunuyor, IZSU’nun bana verdigi suyun kaç ton oldugunu ölçüyor, böyle bir sayaçtan niye rahatsiz olunur bilemiyorum. Bu güne kadar IZSU’dan bir sikayet de gelmedi. Su sayacinin ek-sik fazla ölçtügü de yok, borcumuzu da tikir tikir ödüyoruz. Bu durum karsisin-da, benim su sayacimi neden söküyor-sunuz? Sayaci söken gençlere soruyo-rum, “ben bu sayaci söktürmeseydim, ne olurdu, polisle mi, sökecektiniz?” Su sayaciniza bakilmaz, zaman geçer, su borcunuz çogalir, suyunuz kesilir.” Evet yanit bu.
IZSU sorumlularina sordum. “Neden çalisan su sayacimi söküyorsunuz.?” Aldigim cevap su, “üzerinde IZSU YAZMAYAN BUTUN SAYAÇLAR SÖKULECEK.” Sonra ne olacak, cebinizden durup durdugunuz yerde 33 TL uçup gidecek, IZSU’nun cebine, bu kadar net ve açik. Benim öteki su sa-yaçlarimi söktürmek istemiyorum, bura-dan izsu yetkililerine duyuruyorum.
Her zaman söyleriz, söyleye söyleye dilimizde tüy bitti. Demokratik, barisçil ve yasanasi bir ortam yaratmak istiyor-sak, sorunlarimizi çözerken karsi tarafi (muhatap olani) görmezden gelmeyelim. Bakiniz, Taskesik’teki çöp sorunu, cem evi arsasi yer degistirilmesi, kürt, alevi vs.. sorunlarini çözmeye çalisirken karsi tarafi adam yerine koyduk mu? Hepsinden de toplum olarak yarali degil miyiz? Simdi de ayni yöntemle su sa-yaçlari sorununu çözmeye kalkiyoruz. VER 33 TL gerisini karistirma. Sistem (kapitalizm) bulmus isin kolayini. Bankalar kredi karti aidati alir 25 TL, yine bankalar hesap isletme ücreti adi altinda 15-25 TL arasi ücret alirlar, Telekom 8-15 TL arasi sabit ücret alir, her ay, Tedas, TRT payi, bilmem ne paylari ve daha adini sanini duymadigim bir yigin kesintiler. En son da ver 33 TL sayacinizi degistiriyoruz.

NE OLACAK BU MEMLEKETIN HALI?

HER zaman, devletin yetkili kurumlari ve belediyeler halktan bir seyler ister. Öz veri ister, sabir ister, zam ister, eles-tirmeme ister, konusmama ister. Ister de ister. Bizde yurttas olarak bir seyler iste-yelim. Geçen yazilarimin birinde söyle-mistim.
Belediyeden, 10 ton bedava su istiyo-rum. Verir mi?
Biz istersek elbette verecek. Ne demis-ler; “Isteyenin bir yüzü kara, vermeye-nin iki yüzü kara.” Insanlar isterse bele-diyeleri, isterse Torbali’yi, isterse Izmir’i, isterse Türkiye’yi, isterse Dün-ya’yi degistirir. Bu irade, kan revan içinde tartisilan ve ne oldugu bilinme-yen referanduma götürülen anayasaniz-dan bin kat daha güçlüdür.
Birlesmis MILLETLER Genel Kurulu 28 Temmuz 2010 da yapilan, su hakki kabul edildi. 124 kabul, 42 çekimser oy kullanildi. Böylece su insan haklarinin temel bir parçasi ilan edildi. Su hakkina
iliskin yapilan oylamada suyun dünyada ticarilesmesinde rol oynayan ABD ve Ingiltere gibi ülkelerin yaninda Türkiye de çekimser oy kullandi. Su bir meta (mal) degildir, satilamaz denildi.
Su, insan hakkidir, satilamaz.
Sularimizi özgürce kullandigimizda, güzel günler görecegiz.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web