Büyük Torbalı

Kanser oluyoruz!

Son olarak önceki gece Torbalı’nın sevilen ismi Süleyman Ezikoğlu kanserden dolayı hayatını kaybetti. 10 gündür tedavi gördüğü Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hayatını kaybeden Ezikoğlu’nun iki kızı vardı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Kanser oluyoruz!
178 Görüntüleme
13 Ocak 2017 - 9:19
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Torbalı’da son yıllarda her 3 ölümden biri kanser kaynaklı yaşanırken, yetkililer erken teşhisin önemine dikkat çekiyor. İlçe Sağlık Müdürü Mehmet Park, ücretsiz tarama yapmalarına rağmen kimsenin ilgi göstermediğini söyledi.
TORBALI son dönemde ‘Kanserden ölmüş’ kavramına aşina olmaya başlarken, son olarak önceki gün aynı sebepten ilçenin tanınmış simalarından biri hayatını kaybetti. İlçenin yakından tanıdığı isimlerden, Dişçi Ali Ezikoğlu’nun kardeşi “Arap Sülo” lakaplı Süleyman Ezikoğlu 50 yaşında hayatını kaybetti. Uzun süredir akciğer kanseri tedavisi gören Ezikoğlu, ilçede kanserden hayatını kaybedenlerden sadece biri. Ekonomik zorluklar, aile içi şiddet ve aileden gelen genetikler başta olmak üzere bizleri kanser yapacak birçok etkenin var olduğu ortaya çıkarken, bilinçli tüketilmeyen gıdaların da kansere yakalanmanın nedenleri arasında yer almakta. Son yıllarda ilçede kanserli ölümler artarken, dikkatler bu hastalığa çevrildi. En çok görülen kanser vakalarının başında cilt kanseri gelirken ardından kolan ve mide kanseri sırlamada yerine aldı.

ÜCRETSİZ KANSER TARAMASINA İLGİ YOK
Genç-yaşlı dinlemeyen kanser son yıllarda ilçede birçok ölümün de sebepleri arasında. Artışa bağlık olarak Torbalı Toplum Sağlığı Merkezi, bu konuda önemli bir çalışma yaparak, kanserli hastaların teşhisi yapmaya çalışıyor. Kanser Erken Tanı ve Tedavi Merkezi (KETEM), ücretsiz başvuru kabul etmesine rağmen, ilgi yok denecek kadar az. Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Hekimi Mehmet Park: “Erken tanı ile hayatlar kurtuluyor. Ancak gösterilen ilgi oldukça az. Teşhis sonucunda kanser olduğunu öğrenen vatandaşlar, ilgili hekimlere yönlendirilmekte ve gerekli tedaviler uygulanmaktadır. İlçedeki vatandaşlarımızın çok yakınına gelen bu hizmetten faydalanmak için daha talepkar olmalarını rica etmekteyiz” diye konuştu. İlçedeki her sağlık ocağında en az haftada 1 kez kanser taraması yapılması için sağlık ekipleri çalışmalar gerçekleştiriyor. Torbalı’da kalın bağırsak(kolon), akciğer ve rahim ağzı kanseri olmak üzere 3 kanser türünde tarama yapılıyor. HABER MERKEZİ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web