Büyük Torbalı

KOBİ PROJE DESTEK PROGRAMI

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
KOBİ PROJE DESTEK PROGRAMI
402 Görüntüleme
05 Aralık 2015 - 8:29
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletme yani KOBİ, ikiyüzelli kişiden az çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hasılatı veya mali bilançosundan herhangi biri kırk milyon Türk Lirasını aşmayan,mikro, küçük ve orta büyüklükteki işletmeleri ifade etmektedir. Ülkemizde toplam işletmelerin yüzde 99,8’ini KOBİ’ler oluşturmaktadır. Ayrıca istihdamın yüzde 75,8’ini, maaş ve ücretlerin yüzde 54,5’ini ve toplam cironun yüzde 63,3’ünü yine KOBİ’ler karşılamaktadır.

Verdiğim bu özet bilgilerle KOBİ’lerin Türkiye ekonomisindeki yerini anlatmaya çalıştım.

Rakamlardan da anlaşıldığı gibi KOBİ’ler, Türkiye ekonomisinin olmazsa olmazıdır. Bunun için devlet ve devlet altında oluşturulan çeşitli kurumlarla, KOBİ’ler sürekli desteklenmektedir. KOSGEB bu kurumların başında gelmektedir. Kobi Proje Destek Programı, KOSGEB’in 150.000 TL üst limitle Kobileri desteklediği bir programdır.

PROGRAMIN İÇERİĞİ

Geçen hafta bahsettiğim Girişimcilik Destek Programı, yeni açılan işletmelerin, kuruluş aşamasındaki giderlerini karşılamak amacıyla kullanılmaktadır. Kobi Proje Destek Programı ise, zaten belli bir süredir belirli bir işi yapmakta olan işletmelerin, kendilerine özgü sorunlarını projelendirmeleri halinde, projelendirilen giderlerinin desteklendiği bir programdır.

PROGRAMIN AMACI

Mevcut KOBİ’lerin büyük çoğunluğu, uzun vadeli planlar yapmadan, sadece o anda üzerinde çalışılan işe yoğunlaşıyorlar. KOSGEB’in bütün programlarında ortak bir amacı var. Bu durumu değiştirmek istiyor. Uzun vadeli planları olan, projeler hazırlayan, en ufak bir belirsizlik ortamında afallamayan işletmeler yaratmaya çalışıyor. İşlerini projeler doğrultusunda yürüten işletmelerin sağlam temeller üzerine oturacağının, herkes tarafından benimsenmesini istiyor.

Kurumsallaşmayı kısmen de olsa sağlayabilmiş olan işletmeler, bu bilince sahipler. Ama bu yolda kat edecek çok fazla yolu olan işletme sayısı da bir hayli fazla. Kobi Proje Destek Programı, işini projelerle yürütmek isteyen işletmeler için çok iyi bir fırsat.

PROGRAMIN İŞLEYİŞİ

Programın süresi 3 yıldır. Proje süresi 6-24 ay arasındadır. 24 ay içinde bitirilemeyen projelere, talep edilmesi halinde 12 aylık ek süre tanınmaktadır. Destek üst limiti 150.000 TL’dir. Proje destek oranı, devletin yayınladığı teşvik paketinde İzmir 1. Bölgede yer aldığından dolayı, Torbalı için yüzde 50’dir. Yani 150.000 TL’lik desteğin tamamının alınabilmesi için, 300000 TL’lik bir yatırım yapmak gerekmektedir. İşletmelerin yaptıkları yatırımın, büyümeyi ve daha çok geliri beraberinde getireceğini düşündüğümüz zaman, bana göre bu destek oranı gayet iyi seviyededir.

Bu projeye başvuru yapacak olan işletmelerin, üretim, yönetim-organizasyon, pazarlama, dış ticaret, insan kaynakları, mali işler ve finans, bilgi yönetimi ve bunlarla ilişkili alanlarda sunacakları projeler desteklenir.

DESTEKLENECEK PROJE GİDERLERİ

Bu program kapsamında nelerin desteklendiğinden önce nelerin desteklenmediğini söylemek istiyorum. Arsa, bina, inşaat, tadilat, vergi, sosyal güvenlik primleri, enerji ve su giderleri, kira ve finansman giderleri bu program kapsamında desteklenmemektedir.

Gelelim şimdi nelerin desteklendiğine, Makine-Teçhizat, Hammadde, Malzeme, Personel, Yazılım ve Hizmet başlıkları altında destek sağlanmaktadır.

Bu başlıklar altında yapılacak olan harcamalar, başlangıçta kuruma sunulan proje başvuru formunda belirtilecektir. Sonrasında, harcamalar yapıldığı zaman, ilgili harcamaya ait fatura ya da fatura yerine geçecek herhangi bir belge, kuruma tebliğ edilerek destek talebinde bulunulacaktır. Kurumun, yapılan harcamayı onaylaması durumda da destek işletmeye aktarılacaktır.

Son olarak birkaç ayrıntı daha paylaşmam gerekirse, bu programdan, bir işletme aynı anda sadece bir proje ile faydalanabilmektedir. Başvuru aşamasında sunulan proje üzerinde, proje süreci boyunca sadece bir defa revizyon yapılabilmektedir.

Tam bağımsızlık, ancak ekonomik bağımsızlıkla mümkündür. M. Kemal ATATÜRK

Atamızın da söylediği gibi, bu destekler sayesinde ekonomik bağımsızlığımızı kazanmamız ümidiyle. Girişimle kalın, girişimci kalın…

Detaylı Bilgi ve Proje Başvurularınız için telefon numaram ve mail adresim: 0537 331 34 41 emrearikboga@gmail.com

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web