Büyük Torbalı

Köseye veda

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Köseye veda
269 Görüntüleme
17 Ocak 2010 - 23:16
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

14 yildir köse yazisi yaziyorum. Bu anlamda bir taraftan ilçede yerel süreli gazetecilik gelenegini olusturmaya çalisirken diger yandan da köse yazarligi gelenegi de ilçemizde olusmasi için çaba verdik. Aslinda son iki yildir ciddi sekilde köse yazmayi birakma temayülün-deydim. Fakat köse yazan arkadaslarimizin yerel konularda yazmamalari bizim yazma geregimizi ortaya koydu. Fakat son dönemde özellikle Mehmet Ergün gibi muazzam bir üslup ile yerel konulari yazmaya baslayan ka-lemler isin hakkini ciddi sekilde verince bi-zim yazma zorunlulugumuzun ortadan kalkti-gini gördük.
Sadece Mehmet Ergün degil Mustafa Yetkil, Bülent Demiralan ve Sami Bingöl Turan da yazilarini yerellestirince ilçemizde köse ya-zarligi gelenegi olustu diyebiliriz.
Tabi her seyden önce hergün yazan, her seyi ile halka mal olmus Hüseyin Günaydin gibi bir degeri var bu gazetenin.
Ayrica yeni dönemde yazamaya baslayan ga-zetemizin mutfagindaki Sevim Olgun, Sibel Yolcular ve Gökhan Yalkalk’in yazmaya baslamasi da köse yazarligi meselesini iyice perçinleyecektir.
Yeni dönemde yazmaya baslayan Cevdet Kivilcim arkadasimiz da mektepten gazeteci ve ilçenin tozunu topragini yutan bir isim ola-rak aramiza dâhil oldu.
Gazete ile ilgili her seyin sahsima isnat edil-mesi, gazeteci denince akla gelmeye baslama-miz zamanla bize çok agir bir sorumluluk yükledi.
Bu yükün altinda sikinti çektigimiz günler oldu.
Allah’a sükür hiçbir zaman bu yükün altinda ezilmedik.
Ama artik Torbali o noktayi çoktan asti. Bunu mutluluk ile gözlemliyorum.
Gazete sadece Büyük Torbali’dan ibaret degil. Gazeteci de sadece Abdulvahap Olgun degil. Bugün yakin ilçelerimize hitap eden çok güzel bölgesel bir gazetemiz (Ege Haberi) var. Bu gazeteyi çikaran arkadasimiz ilçemiz-de Gazeteciler Cemiyetini de kurdu. Bu an-lamda Torbali’da çok önemli bir sinerji olustu.
Hayalini kurdugumuz basin çesitliligi, gazete gelenegi, köse yazari v.b konularda ilçemiz Türkiye’de bile imrenilecek bir noktada artik.

NEDEN BIRAKTIM?
KÖSE yazisi yamayi birakmamizdaki en önemli etken kendimizi sinirlamaya çalis-mamdan kaynaklandi. Hem gazetedeki hem de Ticaret Odasi’ndaki görevimden dolayi yazar-ken kendimizi kisitlamaya çalistigimi gördüm. Bir yazar için en önemli sey özgürlük ve kisitlanmamaktir. Hem editoryal özgürlük hem de kendi kendini sinirlamadan yazabilme özgürlügüdür. Bu konuda sikinti yasadigimizi görünce yazmamanin daha anlamli olacagini düsünmeye basladim. Ayrica zamani gelince birakabilmek gerekiyor. Yasamin birçok ala-ninda köse baslarini tutan bazi kisilere örnek olmasi dilegi ile…
Ayrica yeni dönem ile birlikte yeni bir sektör-de daha faaliyet göstermeye baslayacagiz. Bu sektörde de gazetede elde ettigimiz basariyi elde yakalayabilmemiz için en az 5 yil bir fiil mesai sarf etmemiz gerekiyor. Onun için köse yazmaya pekte vaktimiz kalmayacak gibi.
Bu kösenin yerini yillar önce ilçemizde gazete çikarma deneyimini ortaya koyan sevgili Mu-rat Inak’a birakirken; kösenin ismini de ma-yasinda saglam bir gazeteci kumasi olduguna inandigim ve isiltisi ile gelecek vaat eden sev-gili Sevim Olgun’a devir etmis bulunuyoruz.
14 yilda çok sey yazip çizdik. Bu kösede genelde siyaseti analiz ettik. Bu anlamda ilk etapta belki bir bosluk olacaktir ama gazeteyi de yavas yavas siyasetin disina çikarmaya, si-yaset disi haber ve yorumlari daha da ön plana çikarmaya çalisacagiz.
Siyaseti sadece gazetemizin 6. sayfasinda kisitli tutmak gibi bir hedefimiz var. Çünkü 13. yilda ilçemizdeki konutlari abone yapmayi, evlere gazete sokmayi planliyoruz. Eskiden sadece çarsi merkezinde yayin yaptigimizdan siyaset ilgi çekebiliyordu ama evdeki vatandasin birinci önceligi farkli olacaktir.
Daha renkli bir gazete yapmayi hedefliyoruz. Yasamin tüm renklerini kapsayan, herkese hitap eden, ciddi, muhafazakâr aile yapimiza uygun, milli-manevi degerlere bagli, demokrat ve ‘dik bir durusu’ olan bir gazeteye dogru adim adim ilerliyoruz.
15. yilindaki hedefimiz “Türkiye’nin en büyük yerel ilçe gazetesi” oldugu için daha çok çalismali ve profesyonelligin geregi bazi görevleri birakmamiz gerekiyor.
Bunun için bu kösede yazmadan, bu gazete ve ilçemiz için çalismaya devam edecegiz.
Saglicakla kalin…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web