Büyük Torbalı

Küfürler, diziler ve evden kaçma arastirma konusu oldu

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Küfürler, diziler ve evden kaçma arastirma konusu oldu
306 Görüntüleme
17 Aralık 2010 - 22:59
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Torbali’daki, 3 lise 3 farkli proje ile TUBITAK’ta yarisacak. Ögrenciler su günlerde kapi kapi gezip arastirma yapiyor.

TORBALI Anadolu Lisesi, Subasi Mustafa Topalan Lisesi ve Subasi Anadolu Ticaret Meslek Lisesi ögrencileri ayri ayri projeler hazirlayarak TUBITAK’a göndermeye hazirlaniyor. Torbali Atatürk Anadolu Lisesi ögrencileri, kayip olan ve evden kaçan gençlerin neden evden kaçtiklarini, çocuklarin kaçis nedenleri, kaçan gençlerin yas araliklari, egitim düzeyleri,  ‘Evden Kaçan Çocuklarin Kaçis Nedenleri’ adli proje hazirliyor. Subasi Mustafa Topalan Lisesi ögrencileri ‘Küfrün Tanimi, Anlami ve Tarihi’, Subasi Anadolu Ticaret Meslek Lisesi ögrencileri ise ‘Yöresel Farkliliklara Göre Dizilerin Ögrenciler Uzerindeki Etkisi’ isimli projeler hazirlayarak TUBITAK’a gönderecekler. Projelerde toplam 32 ögrenci görev yapiyor.

NEDEN EVDEN KAÇTINIZ?

TORBALI Atatürk Anadolu Lisesi ögrencileri, evden ka-çan ve kaybolan çocuklari arastiriyor. Torbali’da geçmis-ten bu güne kadar kaç çocu-gun evden kaçtigi, kaç çocu-gun kayboldugu, neden kay-boldugu, kayiplar hakkinda devletin çalismalari, üzerine düsen görevleri, TBMM’de bu konu ile ilgili çalisma yapan komisyon olup olmadigi gibi konulari arastiran ögrenciler, yaklasik olarak 2 aydir ilçeyi karis karis dolasiyor. ‘Evden Kaçan Çocuklarin Kaçis Nedenleri’ adli projede görev yapan 12 ögrenci, gerçeklestirecekleri bu arastirmayla da TUBITAK proje yarismasina katilacak. 2 aydir baslayan anket çalismalari kapsaminda onlarca kisiye soru yöneltildi. Arastirma yapan ögrenciler önümüzdeki günlerde yetistirme yurtlarini ziyaret ederek evden kaçan çocuklarla bire bir görüsmeler yaparak kaçanlar varsa kaçis nedenlerini arastiracaklar. Projeden sorumlu Felsefe Ögretmeni Celal Tas, “Suanda ilçemizde bilgi temasi yapiyoruz. 4 ay sürecek projeyi daha sonra TUBITAK’a gönderecegiz” dedi. Evden kaçislarin ortaögretime kadar indigini dile getiren Tas: “Bu tür sorunlarin yasandigini gördügümüzden dolayi bu projeyi hazirladik” dedi.

KUFURLER MERCEK ALTINDA

SUBASI Mustafa Topalan Lisesi ögrencileri ise daha farkli bir konu arastirmasi içerisinde yogun bir tempo ile çalisiyor. 10 ögrencinin görev aldigi projede ‘Küfürün Tani-mi, Anlami isimli arastirma yapiliyor. Projenin amaci, Evrensel açidan tanim-lanmamis, yerel açidan tanim-lanmis olan ‘Küfrü’, evrensel açidan tanimlamak için çalis-ma yürütüyor. Küfürün tam olarak ne oldugunu, kültüre uyup uymadigi, evrensel açi-dan taniminin neden yapilma-digi ve tarihte ilk olarak nasil ortaya çiktigini arastiran ög-renciler, insanlik tarihi lite-ratürü taratip nasil ortaya çik-tigini arastirarak TUBITAK Bilim Insani Yetistirme Proje-sine gönderecekler. Küfrün özelliklerini anlamak için ye-rel bölgedeki küfürleri ince-lediklerini dile getiren proje-den sorumlu Felsefe Ögret-meni Gürkan Adam: “Bölgede küfür konusunda birseyler bilen kisileri ve bölgede kul-lanilan küfürleri ögrencileri-miz arastiriyor. Küfrü evren-sel açidan tanimlamak için bu projeyi hazirladik” dedi.

HANGI DIZILERI TAKIP EDIYORSUNUZ?

HER biri birbirinden farkli konularla ilçemizi karis karis tarayan gençler hazirladiklari projelerde ilçemizi temsil ede-cek. Subasi Anadolu Ticaret Meslek Lisesi ögrencileri ise daha farkli bir projeye imza atti. ‘Yöresel Farkliliklara Göre Dizilerin Ögrenciler Uzerindeki Etkisini’ arastiran ögrenciler simdiye kadar 15 ile 19 yas arasi toplam 250 ögrenciye 15 soru yöneltti. Anket çalismasi yaptiklari kisilere örnek aldiginiz dizi oyuncu kim, günlük kaç saat dizi izliyorsunuz, hangi dizi oyuncusunun yerinde olmak istersiniz gibi sorular yönel-tilecek. Bu çalisma ile ögren-cilerin yerel, kültürel dizi se-çimine göre ve olmak istedik-leri karakterlerin belirlenmesi, dizilerin olumlu ve olumsuz yönlerini tespit edilmesi amaçlaniyor. Projenin sorum-lulugunu ise Ingilizce ögret-meni Gülden Aydemir yürütü-yor. Mayis ayinda son bulacak proje ilçemizi TUBITAK Bilim Insani Yetistirme Projesinde temsil edecek.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web