REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Manav bile lise açiyor Isi uzmanina birakin

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Manav bile lise açiyor Isi uzmanina birakin
246 Görüntüleme
26 Ağustos 2013 - 8:31
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Talep ve tesvik çok olunca özel saglik meslek liselerinin sayilari birden artti. Manav gibi farkli mesleklerdeki isimler, simdilerde okul açmaya basladi. Egitimciler ise bu isin ticaret olarak görülmesine tepkili.

 

EKTÖRDEKI eleman ihtiyaci yüzünden her yerde kurulmaya baslanan, özel saglik meslek liselerinin sayilari gün geçtikçe artiyor. Ilginin yogun oldugunu gören farkli mesleklerdeki kisiler, her köse basinda özel bir lise açiyor. Devletin ögrenci basina bin lira tesvik vermesi de ilginin artmasindaki bir diger neden. Ancak, egitimciler bu durumdan sikayetçi Torbali’da kurulan Özel Mavi Ege Saglik Meslek Lisesi’nin Kurucu Müdürü Suna Toymus: “Herkes bildigi isi yapsin. Ben ve arkadaslarim saglik alaninda 25 yildir ögretmenlik yapiyoruz. Isi uzmanina birakmak gerekiyor” dedi. Mantar gibi çogalan saglik meslek liselerinin bir bölümü henüz açilis onayi almadigi halde ögrenci kaydediyor. Ancak önce yönetmelik degisikligi, ardindan Saglik Bakanligi (SB) genelgesi kapsaminda ögrenci staj protokollerine agir maddeler getirilince, okullar protokol yapacak hastane bulamaz hale geldi.

YÖNETMELIK DEGISTI

HER geçen gün artan hemsire, anestezi, radyoloji, acil tip teknisyeni, dis protez teknisyeni gibi yardimci saglik personeli ihtiyacinin yarattigi ‘özel saglik meslek lisesi’ sektöründe bu yil patlama yasandi. ‘Is garantili’ vaadi bu okullarin cazibesini artirirken, özellikle çocuklarinin kisa yoldan meslek sahibi olmasini isteyen, mezun olduktan sonra da istihdam sorunu yasamasini istemeyen ailelerin tercihi oldu. Izmir’de de geçen yil parmakla sayilabilen bu okullarin sayisi katlandi. Toplam sayinin 18’e çikacagi belirtilirken, bazi okullar henüz onay alamadi. Açilis onayi olmayanlar dahil tüm özel Anadolu saglik meslek liseleri yaklasik bir aydan bu yana, resmi kontenjanlari kesinlesmemesine karsin ögrenci kayitlarini sürdürürken, Milli Egitim Bakanligi 2 Agustos’ta yönetmelik degisikligi yapti.

SAGLIK BAKANLIGI GENELGESI YAKTI

BU degisiklik öncesinde Milli Egitim Bakanligi’nin okulun fiziki kosullarina uygun verdigi kontenjanlara göre ögrenci kaydi yapiliyordu, staj protokollerinde kisitlayici maddeler yoktu. Ancak degisiklikle ögrenci kontenjanlarinin belirlenmesinde staj yapilacak hastanelerin personel sayisi kistasi getirildi. Yönetmelikte; ögrencilerin beceri egitimi, staj çalismasi ya da yaz uygulamalarini yapabilecekleri; okulla ayni il sinirlari içerisinde, okula uzakligi 30 kilometreyi geçmeyen, en az 50 yatak kapasiteli ve okulun alan ve dallarina esas teskil eden meslek gruplarina göre görevli saglik personeli sayilarinin da belirtildigi hastanelerle yapacaklari belirtildi. Bu okullarin her sinif düzeyindeki ögrenci sayisinin, hastanelerle yapilan protokolde o hastanede görevli saglik personelinin sayisinin yarisini geçemeyecegi belirtildi.

PROTOKOLLER IPTAL EDILDI

ÖZEL Anadolu saglik meslek liseleri yöneticileri, bu degisikliklere ayak uydurmaya çalisirken, 14 Agustos’ta hafta geçmeden bu kez Saglik Bakanligi bir genelge yayinladi. Saglik Bakanligi genelgesi, ögrencilerine staj yaptiracak hastane arayisindaki özel Anadolu saglik meslek liseleri yöneticilerini duvara toslatti. Saglik Bakanligi genelgesiyle yari yariya olan personel/ögrenci sinirlamasi degistirildi. Özel saglik liselerinin kamu, üniversite veya özel hastanelerde bir egitim ögretim yili için staj yapacak ögrenci sayisi toplaminin, hastanede çalisan ayni alandaki toplam saglik personeli sayisinin üçte birini geçemeyecegi bildirildi. Il Saglik Müdürlügü’nün bu genelgeye dayanarak 15 Agustos 2013 tarihi de dahil olmak üzere özel Anadolu saglik meslek liselerinin hastanelerle yaptigi protokol onaylarini iptal etmesi, krizi büyüttü, ‘kazanilmis hak’ iddiasindakileri de çileden çikardi.

EGITIM VE SAGLIK CIDDI BIR ISTIR

IZMIR-Aydin asfalti üzeri Çapak yol ayriminda kurulan Özel Mavi Ege Saglik Meslek Lisesi, bütün hazirliklarini tamamladi. Sag­lik mes­lek li­se­le­rin­de uzun yil­lar brans ög­ret­men­li­gi ve ida­re­ci­lik ya­pan 5 ög­ret­men ar­ka­das, Tor­ba­li’­da Özel Ma­vi Ege Ana­do­lu Sag­lik Mes­lek Lisesi, 850 ögrenci kapasiteli. Kayitlarin büyük ölçüde tamamlandigini ifade eden Kurucu Müdür Suna Toymus: “9, 10 ve 11 siniflarla egitime baslayacagiz. Ancak son haftalarda, hiç ilgisi olmayanlar saglik meslek lisesi açiyor. Hem egitim hem de saglik ciddi bir istir. Egitimci arkadaslarimizla uzun yillarimizi bu ise verdik. Nasil ki biz bilmedigimiz isi yapmiyorsak, baskalari da sadece bildigi isi yapmali. Egitim isin uzmanina emanet edilmeli. Veliler de çocuklarini okullara kayit ettirirken arastirma yapmali” diye konustu.

 

 

 

 

 

 

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web