REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

slot

Mozaikle Türkiye’de ilki basardilar

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Mozaikle Türkiye’de ilki basardilar
289 Görüntüleme
20 Aralık 2010 - 22:11
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

9 Eylül Universitesi Torbali Meslek Yüksek Okulu, kuruldugu yildan bu yana birçok ögrenciyi mezun etti. Universitenin bünyesinde Dogal Yapi Taslari Teknolojisi, Sondaj Teknolojisi, Geoteknik ve Endüstriyel Cam ve Seramik bölümleri bulunuyor. 1993 yilindan bu yana Dogal Yapi Taslari Teknolojisi Bölümü’nden ortalama 400 ögrenci mezun oldu. Bu bölümü diger bölümlerden ayri kilan özelligi ise Türkiye’de bir ilke imza atmasi. Bölüm ögrencileri ve ögretim görevlileri, ülkede ve dünyada bulunan mozaik eserlerin teshirini yapiyor. Universite’nin en büyük özelligi ise Türkiye’de ilk defa uygulamali mozaik egitimi veren bir kurum olmasi. Dogal Yapi Taslari Teknolojisi Bölümü ögretim görevlisi Ahmet Erdem, bölümdeki çalismalari ve ögrencilerin bu alandaki çalismalarini gazetemizle paylasti.

BIR ILKE IMZA ATILIYOR

BUNYESINDEKI bölümlerle simdiye kadar birçok basarili ögrenciyi mezun eden 9 Eylül Universitesi Torbali Meslek Yüksek Okulu, Dogal Yapi Taslari Teknolojisi Bölümü ile ülkede bir ilke imza atti. Mermer teknikerligi, mermer sektörünün temel çalisma alanlari olan ocakçilik, fabrikacilik ve atölyecilik branslarinda büyük eksikligi hissedilen ara eleman ihtiyacini karsilamak ve sektörün her asamada karsilasabilecegi problemlerin çözümüne yönelik arastirmalar yapmak okulun temel amaçlari arasinda. Ayrica okul;  mermer madenciligi, teknoloji ve kullanimi konularinda uygulamali egitime dayali olarak “Mermer Teknikeri” yetistiriyor. Mermer dis ticaret potansiyelini arttirmaya yönelik dinamik elemanlar yetistiren Meslek Yüksek Okulu, ülkede müfredatina ilk defa uygulamali mozaik egitimini koyan üniversite olma özelligini tasiyor. Bölüm içerisinde dogal yapi taslarinin jeolojik yapisi, yöresi; mermerin bulundugu yörenin dogal özelligi, jeolojik, fiziksel özelligi ve üretimkullanim özelligi hakkinda ögrencilere egitim veriliyor. Bölüm ögrencileri, ögretim görevlileri Ahmet Erdem ve Ömer Eroy öncülügünde tüm resmi ve özel kuruluslarin mozaik projelerinde yer aliyor. Dünyadaki mozaik eserlerin orijinaline sadik kalma kosulu ile kopyasini yapiyorlar. Öte yandan yaptiklari yontma ve mozaik çalismalari mermer fuarlarinda sergiliyorlar.

TARIHI MOZAIKLERIN ÖRNEKLERI

BÖLUMUN üniversite bünyesinde baslatilmasi hikâyesi ise oldukça ilginç. 2003 yilinda çagrildigi bir mermer atölyesinde kendisinden Gaziantep’te bulunan bir mozaik tablonun örneginin istenmesiyle birlikte bu fikri okulda baslatan ögretim görevlisi Ahmet Erdem, o günden bu güne ögrencilerine mozaik egitimi veriyor. Mozaik sanatinin geçmisinin MÖ’ye dayandigini ifade eden Erdem, “Mozaik sanatinin 5 bin yillik bir geçmisi var. Bugün tarihi yerlerde çikan mozaikleri bu sanatin ne kadar eskiye dayandigina örnek olarak verebiliriz. En yakinimizdaki Metropolis Antik Kenti’nde çikan mozaik örnegi var. O yillardan günümüze kadar böyle bir sanat var. Ulkemizde ne yazik ki fazla gündemde degil. Ulkemizde ilk defa uygulamali olarak mozaik egitimini veren okul bizim kurumumuzdur. Torbali Belediyesi’ne, Metropolis’te çikan mozaiklerin  aynisinin örneklerini yaptik.”

TANITIMA KATKI

MOZAIK sanatini topluma yaydiklarini ifade eden Erdem: “Bu çalismanin bir benzerinin daha önce ülkemizde olmadigi için bugüne kadar pek yol alinamadi. Biz, okul olarak bunu topluma yaydik. Okulumuz içerisindeki çalismalarimizin yani sira birçok bölgede Halk Egitim Müdürlükleri ile ortak çalismalarimiz da oluyor.  Insanlarin bulunduklari yörenin kültürünü, tarihini, faaliyetlerini bilmesi ve yörenin tanitimina katkisi olmasi amaciyla bunu topluma teshir ediyoruz.”
BIRÇOK BÖLGEDE KURS

ITALYA, Tunus ve Lübnan gibi ülkelerin mozaik isinde çok daha ileride olduklarini ifade eden Erdem, bugüne kadar 200’e yakin mozaik tablo yaptiklarini söyledi. Hz. Isa’dan Venüs’e kadar birçok kisinin mozaik port-resini yaptiklarini söyleyen Erdem, bunlarin yani sira Yesilköy, Beydag, Kavakli-dere, Bergama gibi ilçeler-de, Halk Egitim Müdü-rlükleri ile kurslar açarak üniversite disindaki birçok insana mozaik egitimi verdiklerini ifade etti.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web