Büyük Torbalı

Nasil bir Cumhuriyet?

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Nasil bir Cumhuriyet?
198 Görüntüleme
31 Ekim 2010 - 22:53
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

YENILIKLER, degisimler ve devrimler insanlar tarafindan yapilir. Ama insanlar, yöneticilerini serbest kosullar altinda degil, geçmisten devraldiklari aliskanliklarinin etkisinde hareket ederek ve seçerler. 1923’lerden bu yana, yoksul insanlar, emek-çiler ve isçi sinifi çogu zaman sermaye ve düzen partilerini desteklemislerdir. Atatürk, Inönü, Menderes, Ecevit, CHP ve AKP dönemleri hep böyle olmustur. Yani futbol takimi tutar gibi taraftar kafa-siyla oy kullanilmistir. ‘Tarihin ve degisim-lerin motoru isçi sinifi ve emekçilerin mü-cadelesidir’ görüsü Türkiye gündemine otu-ramamistir. Ulkemizde yasanan bunca si-kintilarin nedeni, ezilenlerin iktidara gele-mediklerindendir. Kim ne derse desi, bir gün emekçiler mutlaka kendi düzenlerini demokratik yollardan kuracaklardir.
Fransiz devrimini(1789) burjuvalar yapmis-ti. 1917 devrimini ise isçiler, bizim 1923 devrimini ise askerler ve bürokratlar yapti. Bu sinif, 31 Mart darbesini bastiran, top-lumun en okumus kesimlerinden olusu-yordu ve yikilan Osmanli devletini, Türkiye Cumhuriyetine dönüstürmüstü.1920’lerin ulus devletlerinin kuruldugu dönemde hâ-kim ve dinamik sinif askerler ve bürokrat-lardi. Günümüze kadar böyle devam edip geldi. Her 10 yilda; 1960, 1971, 1980’lerde darbeler yapildi. Ulke çogu zaman kan gölüne döndü, zindanlar doldu, idam seh-palari kuruldu ve sol hareket yok edildi. Ulkemizde yapilan bütün darbeler ve ikti-dara gelenler sagcilarla degil; solcularla ug-rasti. 1980’lerden sonra da bosalan alanlara gerici güçler yerlesti. Sovenizm palazlandi.
Ben, Cumhuriyet denilince; hastaneleri ve cezaevleri bos, yurttaslarinin isinin, asinin oldugu, özgür üniversiteleri olan, mezunlari bos gezmeyen, emeklilerini aç birakmayan, kendi evlatlarini kursunlatmayan, sairin dedigi gibi, “Ölümden baska sikâyet olma-digi,” bir yönetim biçimi olarak algili-yorum. 1923’ten bu yana söyle bir bakalim: Türkiye Komünist Partisi kurucusu Mustafa Suphi ve 15 arkadasi Karadeniz’de boguldular. Sabahattin Aliler, Nazim Hik-metler, Yilmaz Güneyler, Ahmet Kayalar, Türkiye Isçi Partisi’nin Genel Baskani Be-hice Boranlar kendi ülkelerinden kaçmak zorunda kalarak, yurt disinda canlarindan oldular. Ugur Mumcu, Kemal Türkler, Hrank Dink ve Musa Anter gibi binlerce saygin aydinimiz sokak ortasinda katle-dildiler. 1750’den fazla faili meçhul cinayet islendi. Devam edelim. TOBB’a göre, 5,5 milyon issiz var. TUIK’e göre ülkemizin, %52.9 zor geçiniyor, açlik sinirinda yasiyor. DISK’e göre de 10 milyon isçi kayit disi yani kaçak çalistiriliyor. Kadinlarimiz 134 ülke arasinda ancak 126.sirada; Iran, Suriye ve Misirdan geriyiz. 350.000 ögretmen so-kakta geziyor. Dertlerimiz, saymakla ve yazmakla bitmiyor ve bu vahsi kapitalizm de bitmez.
1923’te zenginlerin sayisi sifir iken; 2010’a gelindiginde durum söyle: 8 milyar dolar ve üstü ile 750 milyon dolar serveti olan 100 aile zenginlesmis. Bu 100 ailenin yillik ge-liri, 35 milyon vatandasin gelirinden fazla. Iste cumhuriyet diye adini koydugumuz dü-zen böyle bir esitsizlik yaratmis.
87 yasina giren Cumhuriyetimiz bize, dün-yanin en pahali akaryakitini, suyunu, elek-trik ve gazini aldiriyor. Dünyanin en pahali, etini yediriyor. Cumhuriyetimizde, askeri darbeleri yasamamis olsaydik, siddet, baski, imha, inkâr ve asimilasyon politikalari ol-masaydi 30 yildir yasadigimiz kirli savas olmayacakti. Sivas, Çorum ve Maras olay-larini yasamayacaktik. Alevi ve Kürt sorun-larini tartismayacaktik. Cumhuriyet’te, dü-sünce ve inanç özgürlügünü yasayabilsey-dik, türban konusu ve çevresi hiç gündeme oturmayacakti.
87. yilini kutladigimiz su günlerde, Cum-huriyetle huzurlu muyuz? Herkes mutlu mu?
Sizleri bilmiyorum ama ben bu Cumhuriyet’ten umdugumu bulamadim.
Ulkemdeki olaylar benim içimi acitiyor. Ama yine de az da olsa Cumhuriyet’in ka-zanimlarini göz ardi etmiyorum.
Cumhuriyeti, Cumhuriyet yapmak için can-larini ve kanlarini veren insanlarimizi ve gençlerimizi saygiyla aniyorum.
Çözüm; ülkemizdeki Türklerin, Kürtlerin, Alevilerin, tüm emekçilerin ve Sol örgüt-lerin birlikteliginde yatmakta oldugunun da altini çizmek istiyorum.
“Egitimle olabilecek seyi, kanunla yapmaya çalisilmamalidir.” (Montesquieu)
Güzel günler ,aç yatilmayan ve kan akitilmayan, cumhuriyetlerde !.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web