REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

OTOYOLDA BİLE TRAFİK KİLİTLENİYORSA…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
OTOYOLDA BİLE TRAFİK KİLİTLENİYORSA…
Gökhan YALKALK( g.yalkalk@buyuktorbali.com )
116 Görüntüleme
10 Mayıs 2016 - 8:29
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

 

Zaman zaman Torbalı merkezde yaşanan trafik sorunu gündemimizi meşgul ediyor. Kazım Dirik, Mithatpaşa, İnönü caddeleri akşama saatlerinde âdete kilitleniyor. Fakat dün gazetemizde yayınlanan bir fotoğraf dikkat çekiciydi. Bırakın ilçe merkezini İzmir-Aydın karayolu bile sabah ve akşam saatlerinde tıkanıyor. Kemalpaşa kavşağında çekilen fotoğraf herkesin dikkatini çekmiştir. Aynı görüntü zaman zaman Ayrancılar’ın içinde de yaşanmakta.

Bırakın ilçe merkezini Torbalı’nın içinden geçen duble otoyol bile sabah ve akşam saatlerinde iki noktada tıkanıyor. Bu durum bize çok önemli bir konuda düşünmemizi ortaya koyuyor. Torbalı’nın bu nüfus artış hızını yıl önceki yöneticiler hesaplayamadı. Bugünün yöneticileri de planlamalarını yıl sonrası için bin250 bin nüfus, 20 yıl sonrası içinde 350 bin nüfus planlaması için yapmak zorundadır. Bugün yaşadığımız sorunların sorumlusu, bugünün yöneticileri değildir.

Geçmişte ilçenin gelişim hızının istikametini görmeyen yöneticiler Mithatpaşa ve Kazım Dirik’i dar planladılar. İşte bu durum karşısında ilçemiz meydan planlamasını tartışıyor. Hala meydana belediye binasının yapılmasını isteyenlerin olduğunu görüyorum. Gerçekten de şaşırıyor. Metro istasyonu meydanın burnunun dibinde. Burada her 10 dakikada bir 100 kişi inecek. Bunların hepsi arabalarına binmek için veya kente ulaşmak için meydana ilerleyecek. Mayıs ayında meydandaki yoğunluk 2 katı artacak. Siz hala meydana yeni belediye binası yapalım veya katlı otopark yapalım, diyorsanız el insaf arkadaşlar, geleceği görmek gerek. 20 yıl önce yapılan hatalar bize ışık olmuyorsa tarih tekerrür ediyor demektir.

 

AYRANCILAR GERÇEKTEN UÇUYOR

 

Torbalı’nın gelişmişliği avaz avaz gündemde iken yanı başımızda sessizce almış başını giden bir mahalle var. Önceki gün gazetemizde yer aldı Ayrancılar’ın gelişme hızı. Gerçekten çok yoğun bir gelişme söz konusu. Birçok ilçede bile olmayan mekanlar, inşaatlar, yapılar var Ayrancılar’da.. Hem İzmir’e daha yakın olması hem de sakinliği ve yeşil hakim doğası ile daha çok ilgi çekiyor. Torbalı’ya göre daha yaşanılır bir yer olarak görülüyor. Torbalı genelde çalışan kesimin tercihi. Ama Ayrancılar modernliği ve kasaba şirinliğini aynı anda yaşamak isteyenlerin tercihi..

 

Öyle inanıyorum ki 5 yıl sonra hiçbirimiz Ayrancılar’ı tanıyamayacağız. Gelişme elbette sevindiğimiz bir durum ama temennimiz dokusunun bozulmaması…

 

LOKMAYI BOĞAZA DİZEN SURİYELİLER

 

Torbalı’da sayıları gün geçtikçe artan Suriyeli vatandaşlarla yaşamaya alıştık artık. Alışverişte, okulda, hastanede birlikteyiz artık. Zaman zaman asayiş noktasında şikayetler olsa da birlikte yaşamaya alışmamız gerektiğini düşünüyorum. Neticede vatansız kalmak bir topluluğun başına gelebilecek en acı olay.

Şimdilerde Suriyeli çocukların aileleri tarafından çalıştırıldığını görüyorum. Ellerine 3-5 peçete alan çocuklar lüks mekânların vitrinine yapışıp içeride yemek yiyen vatandaşların dikkatini çekip satış yapmaya çalışıyor. Önündeki tabakta kebap yiyen adam mecburen o drama dayanamayıp peçete almak zorunda kalıyor.

Sadece mekan önlerinde değil, trafik ışıklarında,bankamatiklerde ve daha birçok yerde karşımıza çıkıyorlar. Ailelerin sömürüsü mü, yoksa gerçekten ihtiyaçları mı var bilmiyorum ama Suriyeli çocuklar yürek burkmaya devam ediyor.

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web