REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Özel çocuklara özel sınıf

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Özel çocuklara özel sınıf
825 Görüntüleme
17 Ekim 2015 - 8:30
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2006 yılında uygulamaya konulan zihinsel engelliler için özel sınıf uygulaması Torbalı’da artmaya devam ediyor. Yeni eğitim öğretim yılı ile birlikte Cumhuriyet Teknik ve Meslek Lisesinde özel sınıf açıldı

MİLLİ Eğitim Bakanlığı tarafından 2006 yılında uygulamaya konulan zihinsel engelliler için özel sınıfların oluşturulması projesi tüm hızıyla sürüyor. Torbalı’da ilk özel sınıf Mustafa Çoban İlkokulunda açılmıştı. Daha sonra Cumhuriyet İlkokulu ve Ayrancılar İlkokulunda özel sınıflar açılarak engelli öğrenciler bu sınıflarda eğitime alındı. 2015-2016 eğitim öğretim yılının başlaması ile birlikte Cumhuriyet Teknik ve Meslek Lisesi’nde Özel Sınıf açıldı. 5 lise düzeyindeki öğrencisiyle eğitime başlayan sınıfta eğitimler haftanın 5 günü sürüyor. Özel öğrenciler bu sınıfta toplamda 30 saat eğitim alıyor.

SINIF SAYISI 4 OLDU

Akranları okula giderken eğitim hakkından mahrum kalan onlarca engelli örgenci için Torbalı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü çözüm yolları aramaya devam ediyor. Okul çağındaki engellileri tek tek tespit eden İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, bunların eğitim hayatını en iyi şekilde tamamlamayabilmeleri için şartları zorluyor. Torbalı’da daha önce sadece Alpkent Mahallesi’ndeki Mustafa Çoban İlkokulu’nda engelliler için özel sınıf bulunurken, bu yıl bu rakam arttı. Torbalı genelinde özel sınıf oluşturan okul sayısı 4’e yükseldi. 4 okulda özel sınıflar oluşturulurken, tuvalet ve merdiven engelli örgenciler için uygun hale getirildi. Son olarak Cumhuriyet Teknik ve Meslek Lisesi’ndeki 5 öğrenci, kendileri için özel hazırlanan program ile eğitim öğretime başladılar. 5 öğrencinin de hafif düzeyde zihinsel engelli olmasından dolayı, gelişimlerinin çok çabuk ilerlediği öğrenildi.

TOPLUMA KAZANDIRILIYORLAR

Özel sınıflarda verilen eğitimler sonrasında engelli öğrenciler Türkçeyi daha düzgün konuşuyor. Engelli öğrencilerin topluma kazandırılmasını hedefleyen proje büyük beğeni topluyor. Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri zihinsel engelliler için eğitim veren sınıfların yeterince bilinmediğini, bu gibi çocukları olan ailelerin çocuklarını geleceğe daha iyi hazırlamaları için mutlaka okula göndermeleri gerektiğini ifade ettiler. Bu sınıflarda zihinsel olarak hafif düzey ve orta düzey öğrenciler eğitim görürken, öğrencilerin her birine özel olarak hazırlanmış eğitim programı uygulanıyor.

SINIF SAYISI ARTACAK

İlçe Milli Eğitim Müdürü Cafer Tosun, ilçedeki okullarda bu gibi sınıfların açılması için çalışmaları devam ettirdiklerini söyledi. Tosun, “İlçemizde çok sayıda engelli çocuğumuz var. Onları topluma kazandırmak için öncelikle eğitimden geçmeleri gerekiyor. 2006 yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan proje Torbalı’da çok hızlı bir şekilde ilerliyor. Şuan toplam 4 okulda eğitimler sürüyor. Gelecek yıl farklı okullarda sınıflarımız açılacak. Velilerimiz çocuklarını okullara göndermekten korkmasınlar” şeklinde konuştu. Amede ALPAGUT

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web