REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

slot

Roma’da ögrenciler ülkeyi yakiyor; bizimkiler yumurta atmis, çok mu?

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Roma’da ögrenciler ülkeyi yakiyor; bizimkiler yumurta atmis, çok mu?
256 Görüntüleme
19 Aralık 2010 - 22:17
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

TURKIYE son günlerde ögrenci eylemlerini konusuyor ve ögrencilerin eylemleri giderek artiyor. Son olarak Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesinde yapilacak olan bir panele davetli olan AK Parti Anayasa Komisyonu Baskani Prof.Dr Burhan Kuzu ve CHP’nin çiçegi burnunda Genel Sekreteri Süheyl Batim da protestolardan nasibini aldi. Ankara Universitesi’nde CHP’li Süheyl Batum’a yapilan protestonun ardindan AK Parti’li Burhan Kuzu, yumurta yagmuruna tutuldu. Konu siyasetçiler, gazeteciler, sosyologlar arasinda ciddi degerlendirmelere neden olurken biz de Torbali’ya bagli Subasi semtinde yasayan Dokuz Eylül Universitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, SinemaTv Bölümü, Yönetmenlik opsiyonunda Yardimci Doçent Doktor olarak görev yapan  Ragip Taranç’a sorduk. Subasi’daki çiftliginde pamuk, domates, bugday yetistiriciligi yapan Taranç, yumurta atma eyleminin sadece bir öfke patlamasi olarak degerlendirilmemesi gerektigini belirterek, “Devlet üniversitelerinde  ögretim görevlileri, hocalar ve ögrenciler mutsuz. Yasanlar mutsuzlugun yansimasi” dedi.

HOSGÖRULU OLMAK LAZIM

GEÇTIGIMIZ yillarda hazirladigi ‘Bazilari Onlara Levanten Diyor’ isimli belgeseli ile yurtdisindan festivallerde yer alan Dokuz Eylül Universitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema ve Televizyon Bölümü Ögretim Uyesi Yrd. Doç. Dr. Ragip Taranç, Subasi’daki çiftliginde pamuk, bugday ve domates üreticiligi yapiyor. 1985 yilindan bu yana üniversitelerde egitim veren, master derecesinde birçok alismasi bulunan Ragip Taranç ögrencileri tarafindan sevilen bir ögretim görevlisi. Toplum arastirmalari, kitaplari, uluslararasi konferanslari ile sik sik gündeme gelen Taranç  ayni zamanda Sezen Aksu basta olmak üzere birçok video klip çalismasindan da yönetmenlik yapti. Dokuz Eylül Güzel Sanatlar Fakültesi’nde derslere girmeye devam eden Taranç, üniversite ögrencilerinin çok mutsuz oldugunu, bunun  yansimasinin gündeme eylemlere geldigini söyledi. Yumurta atma eyleminin çok büyütülmemesi gerektiginin altini çizen Taranç, “Yumurta atmak çok naif bir eylem. Hosgörülü olmak, alttan almak lazim. Gençler çok atesli, anlayisli olmaliyiz” seklinde konustu.

NEDENLERI ARASTIRILMALI

UNIVERSITE ögrencilerinin her zaman hareketli bir yapida oldugunu fakat son olaylarin gereginden fazla büyütüldügünü savunan Ragip Taranç, “Roma’da üniversite ögrencileri kenti yakiyor. Bizimkiler yumurta atti diye kiyamet koptu. Yumurta atmak eylemler arasinda en medenî ve naif olani. Biz gençligimizde yumurta atmadik ama sira, masa attik. Yumurta atti diye bir ögrencinin 2 yilini elinde almak çok acimasizca. Cezadan ziyade nedenlerinin arastirilmasi lazim. Yumurta atiliyor çünkü devlet üniversitelerinde herkes çok mutsuz. Ögrenci mutsuz, ögretim görevlisi mutsuz, ögretmenler mutsuz. Böyle bir ortamda eylem olmasi gayet normal” seklinde konustu.

ILOKUL ÖGRETMENINDEN AZ MAAS ALIYORUM

DEVLET üniversitelerinin temelinde hocalarin yasadigi ekonomik sikintilarin yattigini söyleyen tecrübeli egitimci, “Hocalar ekonomik olarak rahat olmadigi için verimli bir ders ortami saglanamiyor. Arastirma yapma imkânlari bile yok. Eskiden hocalar maaslari ile arastirma yapabiliyorlardi. Ama simdiye baktigimizda ben yardimci doçent olarak bir ilkokul ögretmeni kadar maas almiyorum. Böyle bir ortamda ögrenci aradigini bulamiyor. Yoksullugun ve yoksunlugun tezahürü olarak da ortaya eylemler çikiyor. Sadece yumurta atti diye de ögrencileri hedef tahtasina oturtmanin anlamsiz oldugunu düsünüyorum” seklinde konustu.

KISACA RAGIP TARANÇ:

*  DEU, Güzel Sanatlar Fakültesi, Sinema-Tv ve Fotografçilik Anasanat Dali’ni bitirdi.

* 1980 Sonrasi Türk Sinemasi’nda Kadin ve Cinsellik Sorunu” baslikli tezi ile Master de-recesi aldi.

*Yönetmenligini yaptigi “Maviden Öte Buse-lik Sitma” adli filmi ile “Sanatta Yeterlik” unvani aldi.

*”Televizyon Dizi Filmlerinin Estetik Sorun-lari” baslikli tez ile “Doktora” unvani aldi
* IV. Uluslararasi Ankara Film Festivali En Iyi Belgesel Film Ödülü.

*  Romanya Constinesti I. Genç Film Yönet-menleri Festivali, Dikkate Deger Film Ödülü.
* Halikarnas Balikçisi Kisa Film Maratonunun Yönetmenliginden I. Bodrum Çevre Filmleri Festivali Onur Ödülü aldi.

“Egitilebilir Çocuklar ve Otistik Özelligi Olan Çocuklarin Rehabilitasyonlarinda Müzik ile Resim yetisinin Iletisim Araci Olarak Kullanilmasinda Sosyal Çevre Olusturma Süreci” isimli proje ile Doç. Berrak Taranç ile birlikte EU Ebiltem 2003 Proje Yarismasi’nda “Sosyal Bilimler Dalinda” Birincilik Ödülü.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web