Büyük Torbalı

Tatil ve Dinlenmek

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Tatil ve Dinlenmek
298 Görüntüleme
23 Ağustos 2010 - 22:08
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

SAHIL yolundan, kivrila kivrila Özde-re’ye oradan da yesilliklerle boyali Gü-müldür Beldesine geldik. Torbali’da açikçasi sicaklara dayanamadim üç gün-lük bir kaçamak yaptik. Sahil sitesindeki 09 Çoban pansiyona yerlestik. Apart Otel, kendin pisir kendin ye. Okuyucu-larim belki üç günlük Apart otel para-sinin merak etmis olabilirler, söyleyim, 100 TL. Açikçasi bizimkisi gariban isi.                             
Pansiyon sahibi Mustafa Yilmaz Ço-ban’la konusuyorum. “Mustafa Bey, isler nasil?” Hocam bu yil tatile gelen yok, odalarin çogu da bos”, diyor. “Ra-mazan ve referandum mu islerinizi boz-du?” “Hayir, hiç alakasi yok. Ramazan öncesi de böyleydi, vatandasin tatile ayiracak artik parasi yok.” Mustafa Bey bu isten usanmis bikmis, satilik levhasini da otelin duvarina asmis.                                                                              
“Hasan Hoca, Türkiye referandum diye yanip tutusuyor, sen kalkmissin deniz kenarinda keyif çatiyorsun” diyeniniz olabilir. Denizin kenarini görünceye ka-dar üç gün geldi geçti. Tatil ve dinlenme deyince, insanin en dogal hakki, akla gelmeli. Yasamak, beslenmek, egitim, saglik, cinsellik, is ve as insanin en te-mel hakkiysa, tatil ve dinlenme de bu haklar arasinda olmali ve korunmalidir, diye düsünüyorum. Bir kaç gün tatil, insani yeniliyor ve rahatlatiyor.
Ertesi gün erkenden kalktim. Sahili dolasmak ve rutin yürüyüsümü yapmak için deniz kenarina indim. “Deniz o kadar durgun, o kadar durgundu ki karincalar su içerdi. (Yasar Kemal, Bir Ada hikayesi) Deniz, aynen böyle, karincalar su içer gibi sakindi. Mimik minik dalgalar kiyiya vuruyordu. Bu yil Menderes Belediyesi, sahile sosyal bir çalisma yapmis. Yollari genisletmis. Sa-hilin kenarina, “soyunma odalari, tu-valetler ve duslar ücretsizdir,” levhasini asmis. Gerçekten tuvaletler tertemiz, bes yildizli otellerin tuvaletleri gibi insan kullanmaya kiyamiyor. Ne güzel degil mi? Küçük bir hizmet ama sahile gelen tüm yurttaslarin ihtiyaçlarini karsiliyor. Belediyelerin görevleri buna benzer hizmetler olmali. Menderes Be-lediyesinden bu yaziyi okuyan olur mu, bilemem ama sahile inerken duvarin dibinde birkaç tane demir betonun disin-da duruyor, acilen kesilmesi gerekir. O gün iki kisi görmezde sahildeydi. Sonra sahilden doguya dogru yürüyorum, kar-sima büyük oteller çikiyor, hemen sinif farki görülüyor. “Senglozlar ve semsi-yeler Ali, Veli oteline ve sitesine aittir. Yabancilar giremez ve kullanamaz,” yazili levhalar var. Sanki sahil babala-rinin tapulu mali. Deniz kenarlarini göz göre göre kapatmislar. Biraz daha yürü-dügümde, duvarlarda, dus 2 TL, WC 1 TL. Buraya gelen kalabalik aile ise yan-di. 50 kurusa su iç, 1TL’ye tuvalete gir. Deli Ömer çayinin kavustugu yere de-mir köprü yapilmis, firça ve yagli boya getirilerek demirlere, “sensiz hayat yeri dibine batsin, seni sana biraktim çil-gina dönüyorum,” yazmis asigin biri. Geriye dönüyorum, uluslar arasi mavi bayragin önünden geçiyorum, yine sahil zapdedilmis, “özel mülktür girilemez,” levhasi kapitalizmin özünü, gözler önüne seriyor.  
Arkadasim, Maytur Otel isleticisi, Ga-lip Yazgan ile sohbet ediyoruz. Koca otelde 10 kisinin oldugunu ve sahildeki esnafin durumunun hiç de iyi olmadigini söylüyor. “Insanlar sabah kahvalti yapa-caklar, bizim belediyenin çöpçüleri san-gir sungur, ortaligi kokuya vererek çöp topluyorlar. Olacak sey mi su?” diyerek yetkilileri uyariyor, galip arkadas. Sahile pek fazla referandum ugramamis.
Herkes isinde gücünde. Aman ne referandummus, milleti bölüp parçala-di!.. Ne kadar kirli çamasir varsa ortaya atildi. 12 Eylül gelse de kurtulsak, an-lamsiz nutuklardan. Zaten sokaktaki va-tandasin umurunda bile degil.  
Geçen sene, epeyce igde agaçlari vardi sahilde. Hepsini de kesmisler. Agaçlarin altini restore edin gelen vatandas gölge-de otursun. Igde çiçek açtiginda çok sa-hane kokusu vardir. Dogaya verdigi o kokuyu trilyon verseniz yaratamazsiniz. Maalesef çevremize ve dogaya sahip ç-ikamiyoruz. Sahil yolunun duvarinda ki yazida anlamliydi.
“Damlayaya damlaya göl olur kirlene kirlene çöl olur.”
“En güzel deniz henüz gidilmemis ola-nidir. En güzel çocuk henüz büyümedi.” (N.HIKMET RAN)   
Denizlerimizi özgürce kullandigimiz zaman güzel günler görecegiz.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web