Büyük Torbalı

Torbali’da sol hareket mi?

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Torbali’da sol hareket mi?
208 Görüntüleme
20 Haziran 2010 - 22:20
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

HADDIMIZE degil biliyorum.
Hem bu öyle sanildigi gibi kolay da degil.
Sol olarak adlandirilan siyasi düsünce biçimi dünyada ve Türkiye’de karmakarisik bir labirente dönmüsken ve kelli felli siyaset bilimciler bile bu muammayi çözme yetisinden yoksunken bendeniz nasil olur da sol siyaseti analiz edebilirim?
Yok zaten buradaki amacimiz sol siyaset jargonunun evrensel ahvalini etüt etmek degil.
Bir zamanlar KUÇUK MOSKOVA olarak adlandirilan Torbali’daki sol siyaseti bir yerel gazeteci gözüyle yargilamak…
CHP’nin Torbali’da solu temsil ediyor olma iddiasi ve “ben solcuyum!”, “ben sosyalistim” ya da “ben eski komünistlerdenim” diyen siyaset bezirgânlarinin CHP çatisi altinda siyaset yapmalari buradaki sol anla-yisin en temel handikabi olarak kar-simiza çikiyor.
Bütün damarlariyla toplumsalliga yani halka yaslanmasi gereken sol düsünce sistematiginin Torbali’da elitist olma çabasi güden fakat mantalite olarak hedo-nizme (zevk, sefa düskünlügü) kayan bir tabaka tarafindan temsil ediliyor ol-masi buradaki solculugun mesruiyetini süpheli hale getirmektedir.
Netice olarak karsimizda Toplumsal-ciligin yani genis manasiyla sosyaliz-min asiri bireysellik ve rantiye payla-simi karsisinda yerlerde süründügü bir Torbali solu duruyor. Ayrica Torbali’da sol düsünceye dayali siyaset yapisallik bakimindan ikiye ayriliyor.
Yerel iktidarin nimetlerinden fazlasiyla faydalandiklari için ultra solcu olanlar ve yerel iktidara yanastirilmadiklari için küskünleri oynayan solcular.

TORBALI SOLU VE TASKESIK ÇÖPLUGU

SOL siyasetin dün ve özellikle bugün toplumsal duyarliliklar üzerine insa edildigini buraya yazmaya gerek yok sanirim. Torbali solunun ne duruma düstügünün fotografini Izmir Büyük-sehir Belediyesi tarafindan Taskesik Köyü’ne kondurulmasi gündemde olan çöplük hadisesin net olarak ortaya koymustur.
Ne ilçede faaliyet gösteren sol menseili sivil toplum örgütleri ne de solun bay-raktarligini yaptigi iddiasi güden CHP kanadi çöplük konusunda Büyüksehir Belediyesi’ne restini çekememistir.
Rest çekmek bir tarafa mantikli bir çözüm teklifi bile sunmaktan aciz kalarak siyaset konusunda ne kadar üretkenlik fakiri olduklarini ilan etmislerdir.

GERÇEK SOSYALIST KIM?

HAZIR bu konuya girmisken bir aralar ilçede bazi kesimler tarafindan sorgula-nan bir olguya da açiklik getirmek isti-yorum.
Gerçek sosyalist (toplumcu)’in ne oldu-gunun kriterlerini asagiya yazmis bulu-nuyorum. Bu kriterleri kendisinde tasi-yan herkes gerçek sosyalisttir.
Bu kriterlere uymayanlar ise sosyalist kiliginda gezen hedonistlerdir.Iste ger-çek sosyalistin kriterleri:
– Toplumsal çikarlari, kisisel çikarlardan üstün saymak
– Adaletsizlik ve haksizlik kimden gelir-se gelsin karsi çikmak
– Aç ve fakir insanlarin dertleriyle dertlenmek
– Insanlik söz konusu oldugunda siyasi fikirlerden arinabilmek
– Dogayi, insani ve bütün dünyayi her türlü kirlilikten koruma içgüdüsüne sahip olmak..

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web