REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

slot

Torbali’nin tohumlarindan uzak durun

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Torbali’nin tohumlarindan uzak durun
184 Görüntüleme
30 Eylül 2010 - 21:32
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Perdeler hep perdeler
Her yerde her yerdeler
Pencerede, kapida
Geçitte, kemerdeler
Perdeler… Hep perdeler…

BU basligi tasiyan bir makaleye Necip Fazil siiriyle baslamak sandiginiz gibi alakaya maydanoz bir durum degil. Az sonra deginecegim meseleyi izah için de herhalde bundan daha iyi bir giris olamazdi… Çarsamba günü Torbali’da “Türkiye’nin ilk tohum senligi” olarak lanse edilen bir etkinlik düzenlendi. Etkinligin amaci yerli tohum kullanimini tesvik etmek olarak lanse ediliyordu. Torbali’nin dag köylerinden gelen çiftçiler, senlikte tohumlarini sergi-lediler. Konusmalar yapildi, sohbetler edildi vs. Peki bu senlik ve onun ardinda gizlenen realite aslinda neye hizmet ediyordu? Yoksa tohum senligi bir bahane miydi?

TOHUM SENLIGI BAHANE, ASIL AMAÇ NE?

FELSEFE ögrenimi görmüs bir gazeteci olarak görünenlerin arkasinda daima görün-meyen gerçeklerin gizli oldugunu çok ön-ceden ögrenmis bulunuyorum. Eger öyle olmasaydi ben de diger yerel basin ka-lemsörlerinin yaptigini yapar, Torbali’da düzenlenen sözüm ona senlige methiyeler düzerdim.
Fakat mesele perdeyi görmek degil; asil me-sele perdenin arkasinda gizlenenlere nüfuz edebilme çabasinda yatiyor. Bu senlik önce-sinde Tekirdag’dan Amasya’ya tam 500 dag köyü ziyaret edilmis… Tohum senligi haber-lerinden edindigimiz bu küçük bilgi kirintisi bile aslinda ne kadar dev bir organizasyon ile karsi karsiya bulundugumuzu gösteriyor. Peki bu organizasyon neye hizmet ediyor ve neden Türkiye’nin dag köylerini karis-layarak oralardan orijinal genetige sahip tohumlari seçiliyor?

SLOW FOOD NE HACI?

BENIM aklim Torbali’da düzenlenen To-hum Senligi’nin organizatörlerinden biri-nin ismine takildi. Slow Food Ingilizce bir kelime ve yavas yemek manasina geliyor (Hayret degil mi? Yerelligi gelistirecegiz ama araya Ingilizce bir kelime sikistirilmis)
1980’li yillarda Italya’da temeli atilan ve zamanla çok uluslu bir gida sirketine dönü-sen Slow Food’un, Türkiye’de yirmiye ya-kin subesi bulunuyor. Bu subeler Kars ilin-den Izmir’e kadar yayilmis durumda. Çok uluslu gida sirketlerine bagli bu subeler el-bette ki köylülerimizin elindeki tohumlari babasinin hayrina toplamiyorlar (Kapita-lizmin en azili döneminin hükümran oldugu bu zaman diliminde zaten buna kimse inan-maz). Dag köylerindeki orijinal genetige sahip tohumlar toplanip numuneleri aliniyor. Çünkü…

HIBRIT TOHUM AJANLARI MI?

HIBRIT tohum, iki saf irkin birbiriyle eslestirilmesiyle elde edilen melez tohum irki demek. Melezleme islemi laboratuar ortaminda gerçeklestiriliyor. Burada geneti-gi degistirilen tohumlardan yeni tohum tür-leri elde ediliyor. Yalniz genetigiyle oynan-digindan bu tohumlar orijinal özelliklerini yitiriyor. Torbali’nin tohumlari köy köy top-laniyor. Çünkü burada amaç üstün olan çesit ve tipteki orijinal tohumlara ulasmak. Bunlari ya dogrudan üretime almak ya da melezleme isinde anaç olarak kullanmak…

UYANIK OL TORBALI ÇIFTÇISI!

ASLINDA bu mesele bu kadar kisa izah edilmemeli ama benim küçük kösem buna müsaade etmiyor. Fakat buradan sunu söylemek istiyorum: Çiftçimiz bu gibi yapilanmalara karsi daima teyakkuzda olmali.
Zaten bizim köylümüz mizaci geregi iskillidir ama onlar da bazen perdelerin cazibesine kapilabiliyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web