Büyük Torbalı

Vicdan ve Baris

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Vicdan ve Baris
231 Görüntüleme
02 Ağustos 2010 - 21:56
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

VICDAN sözcügünün, Türkçe sözlükteki anlami söyle: Kisinin kendi niyet ve ey-lemlerinin ahlak bakimindan iyi veya kö-tü bulmasi ve ayni zamanda dogru ve iyi-yi yapma yükümünü de tanimasi. Birisi-ne, vicdansiz dedigimizde, acima duygu-larinin olmadigini anlatmak isteriz. Insa-nin eli kolu gibi vicdani görülmez, vicdan soyut ve felsefi bir kavramdir. Vicdan kavraminin içinde acimak ve acimamak ikilisi yatar. Kimisi karincayi çignemeyi çekinir, kimi ezer geçer.
Gecenin serinliginde, motorunuzla gidi-yorsunuz. Kafanizda planlar yapip gün-lük yasaminizi düzenlemeye çalisiyorsu-nuz. Hatta biraz daha yol alip dinlenme-yi, ilerdeki kafeteryada çay içip, tanidik varsa, sohbet bile yapabilirim diye düsünüyorsunuz. Hafiften esen rüzgar yüzünüzü yaliyor. Kafadaki seyrek kalan saçlarda rüzgârla oynasiyor. Motorun benzini, beni nereye kadar götürebilir he-sabi yapilirken bir kütürtü patirti duyuyo-rsunuz. Arkadan gelen bir araç, size çarp-mis 70 metre sürüklenmissiniz, motor bir tarafta, siz bir taraftasiniz. Yoldan uzakta, kanlar, yaralar
ve kiriklarla sessiz sedasiz yatiyorsunuz. Belirli bir süre sonra inlemeler duyulu-yor. Size vuran vatandas kaçmis. Saatler sonra rastgele bir vatandas sizi baygin sekilde görüp, 112’yi ariyor. Sonra hasta-ne hastane dolasiyorsunuz. Belirli bir süre sonra gözünüzü açiyorsunuz, kollar ve bacaklar alçida, kafatasi kirik ve bilinç de yerinde degil. Bu olay, Yazibasi’nda oturan Serdar Turan arkadasimizin basi-na geldi.
Geçen gün, ziyaretine gittim, kendini bi-raz toplamis, yeniden geçmis olsun diyo-rum. Vuran hala gelip
geçmis olsun bile dememis. Acaba vicda-ni, hiç sizlamadi mi? Geceleri uyku girdi mi acaba gözüne?
Hadi diyelim, korkudan panikledin, git en yakin hastaneye veya karakola haber ver. Bu insanlik görevi degil mi? Ulkemizde buna benzer olaylar hepimizin basina ge-lebilir. Vicdanli olmaliyiz, vicdanli!..
Torbalidan, çok ailesinin, bir evladi da benzeri olayin kurbani olmustu. Vuran kaçti gitti. Acaba vicdani rahat mi? Araca binerken acaba elleri titremiyor mu? Belki adalet önüne çikmadi ama “vicdan kurdu” onu, için için kemiriyor. Bu tür insanlari, biz göremiyoruz ama en kisa sürede kanser hastaligina yakalandiklari söyleniyor. Ölen ve yaralanandan daha fazla aci çektikleri, uzmanlar tarafindan belirtiliyor. Aman dikkat! Trafik kuralla-rina uyalim ve uyaralim.

***

Baris ve vicdan, iki ikiz kardestirler. Ba-ris için çalisanlardan, baris içinde yasa-yan toplumlardan ve bireylerden hiçbir zaman zarar gelmez. Baris; kardeslik, sevgi, dostluk üretir. Barisin oldugu yerde haksizliklar azalir, siddet ve silah yerini konusmaya ve uzlasmaya birakir, adalete ve insanliga güven artar. Kisacasi, baris ortaminda her türlü çiçek açar ve ürer. Baris olan yerde is vardir, as vardir, emek vardir ve ekmek vardir.
Ulkemizdeki son gelisen, Inegöl ve Dört-yol’daki olaylardan sonra yine korkulari-miz çogalmaya basladi. 200’e yakin, De-mokratik Kitle Örgütü asagidaki bildiriye imza attilar ve “Kardes kavgasinin kaza-nani olmaz”, dediler.
“Kürt sorununda yeniden silahlara saril-mis olmak, sorunu siddetle çözme arayis-lari kabul edilemez. Bir yandan bin yillik kardeslikten söz ediliyor, bir yandan da iki halktan gençlerin çatisarak hayatlarini kaybetmesi sürdürülüyor. Otuz yilda 40 bin insan kaybettik. 350-400 milyon dolar bu çatismalar için harcandi. Iki halk büyük acilar çekti. Yerlerinden yurtlarin-dan oldular. Çatismalar, ölümler, aci, yikim iki hakli da yordu. Ölen TURK ve KURT gençleri için analar aglamaya, herkes aci çekmeye devam ediyor. Böyle sürerse, analar aglamaya, iki halk aci çekmeye devam etmekle kalmayacak, önü alinamaz felaketlere sürüklenecegiz.
Savas degil, baris. Esit ve özgür kosul-larda bir arada yasama istiyoruz. Operasyonlar dursun, silahlar sussun, insanlar konussun! Kürt halkinin temsilcileriyle, Kürt halkiyla sorunu konusmak, barisin yolunu açmak için bir adim atilmalidir. Türkiye demokratiklesmeli, Kürt sorunu demokratik çözüme kavusturulmalidir. Ne Türk ölsün, ne Kürt ölsün; ne de analar gözyaslarina bogulsun. Baris hepimizin ortak talebidir.”
Esit, özgür ve kardesçe birlikte yasamanin yolu açilsin.
Güzel günler, Kürt sorununun çözümünde.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web