Büyük Torbalı

Yıkılıyor!

Sağlık sektörüne ara eleman yetiştiren İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi taşınıyor. Kurum uzun yıllardır yıkıldı-yıkılacak söylentileri ile çalkalandı. Bina kısa süre sonra FETÖ’den devralınan yurda taşınacak

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Yıkılıyor!
521 Görüntüleme
19 Ocak 2017 - 10:26
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

 

UZUN yıllardır yıkıldı-yıkılacak, söylentilerinin adresi olan İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin binası nihayet boşaltılıyor. TOKİ’ye ait arsada bulunan ve buraya yapılacak projeler nedeniyle daha önce boşaltılması istenen İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, FETÖ operasyonları sonrası Tepeköy Mahallesi Gümüşpala Caddesi’nde el konulan yurt binasına taşınacak. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü fiziki olarak artık yetersiz gelmeye başlayan ve Torbalı Belediyesi’nin yapacağı yeni proje nedeniyle yıkılması planlanan okul için yer tahsisi istedi. Milli Emlak Müdürlüğü gelen talep üzerine 35 ayrı bölümü olan binayı İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin kullanması için izin verdi. Eski yurt binasında yapılacak tadilatın ardından okul yeni binasına taşınacak.

OKUL DURUMU OLDUKÇA KARIŞIK
Sağlık Meslek Lisesi, 1980 yılında dünya sağlık örgütü tarafından hizmet binası olarak yapılan daha sonra kullanılmaktan vazgeçilerek Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğü’ne bırakılan binada eğitim öğretim veriyor. 1988 yılına kadar boş kalan bina 1988-1989 Eğitim-Öğretim yılında okul olarak hizmete açıldı. Acil Tıp Teknisyenliği, Hemşirelik ve Tıbbi Sekreterlik olmak üzere toplam üç bölümde eğitim veriyor. 400 öğrencisi bulunan okulun hemen yanında bulunan ve madde bağımlılarının meskeni haline gelen ek bina geçtiğimiz yıl depreme dayanıksız olduğu için yıkılmıştı. Mevcut binanın da depreme dayanıksız olduğu sık sık gündeme gelmişti. Okulun bulunduğu arazi Sağlık Bakanlığı ile yapılan protokol sonrası TOKİ’ye devredilmişti. Torbalı Belediyesi TOKİ’ye farklı bir yerde arsa vererek arsanın yeni sahibi olmuştu. TOKİ okula geçtiğimiz yıllarda binayı boşaltın uyarısı yapmış ancak bina problemi nedeniyle bu istek yerine getirilememişti.

KISA SÜRE SONRA YIKILACAK
İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin yeni yerine taşınmasının ardından belediyenin projesi için binayı yıkacağını ifade eden İlçe Milli Eğitim Müdürü Cafer Tosun “Sağlık sektörüne kalifiye eleman yetiştiren okulumuzun bina problemini çözmek için uzun süreden beri uğraş veriyoruz. FETÖ’den devralınan 35 ayrı bölümü bulunan yurdun okula tahsis edilmesi için girişimde bulunduk. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden gelen yetkililer gerekli çalışmayı yapıp binanın okul olarak kullanılabileceğine yönelik bir rapor hazırladı. Binada belediyenin desteği ile tadilat yapıp, okulu buraya taşıyacağız. Biz binayı boşalttıktan sonra belediyenin bu arsaya yapacağı projeye başlayacağını tahmin ediyoruz” diye konuştu.

Serkan GÜNBAY

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web