REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

slot

24 KASIM

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
24 KASIM
Sami Bingöl TURAN( sbturan@mynet.com )
1.042 Görüntüleme
24 Kasım 2015 - 8:29
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bu gün 24 Kasım “öğretmenler günü” Öncelikle bütün meslektaşlarımın bu özel gününü kutluyor, sağlık mutluluk ve başarılar diliyorum. Her yıl olduğu gibi yetkililerin yaptığı konuşmalarda parlak cilalı içi boş sözleri bu gün yine çok duyacağız. Ve inanıyorum ki bir çiçekle sevgi ve saygı dolu bir yaklaşımla öğretmenlerine koşan öğrencilerin verdiği mutluluk her şeye bedel olacak. Değişen her siyasi iktidardan günümüze kadar bir değerlendirme yaptığımda kayda değer uygulamaların olmadığını, sistem değişikliklerinin eğitim camiasında büyük yaralar açtığını görüyorum. Eğitim sektöründe hizmet ettiğim yılların büyük bölümünü eğitim yönetiminde geçirdim, hedefim görevimde daima başarılı olmaktı. İnandığım değer, iyi seçilmiş bir ekiple çalışmak, sevgi ve saygı çerçevesinde doğru olanı yapmaktı ki fazlasıyla oldu. Hizmet içi eğitimlere, mesleki seminerlere, yurt dışı gezilerine katılmıştım, elde ettiğim bilgileri şahsi deneyimlerimle birleştirip çalışmalarıma katkı yaparak görevimi en iyi şekilde yapmaya çalışmıştım.

Siyasi iktidarların emir kulu gibi çalışan ve sadece koltuk güvencesine önem veren üst makamların sınır tanımayan engellerine rağmen ekip olarak, tüm çalışanlarla beraber her alanda başarılarla dolu bir Lise olma şansını yakalamayı başarmıştık. Günümüzde sistem arızalı, öğrenciler çok özgür çalışanlar tedirgindir.

VARDİYALI YÖNETİCİLER

Doksanlı yıllara kadar eğitimin her kademesine atanan yöneticilerde belirli kıstaslar aranırdı, Okul Müdürleri, Müdür Yardımcılarını seçme yetkisine sahip oldukları için: Çevreyi bilen, okulunu velisini, öğrencisini iyi tanıyan öğretmenler arasından istediklerini seçerlerdi, böylece güçlü bir yönetim sayesinde okullarda disiplin sağlanırken, eğitimciler de huzur içinde öğrencilerine; Bilgiyi, farklı düşünmeyi, gerektiği zamanlarda tekrar denemeyi ve her türlü engeli kolayca aşmanın yollarını çözümlerini öğretirlerdi. Zira okul yönetimi çok önemlidir. Eksik ve bozuk bir yönetimden başarı elde etmek asla mümkün değildir. MEB’nın yaptığı çok fazla yönetmelik ve sistem değişikliği eğitim sektörünü dejenere ediyor. Sınavla yönetici alındı tutmadı, bir gecelik emirlerle askıya alındı sıradan siyasi atamalar yapıldı olmadı, ilk ve orta öğretimde rotasyon uygulandı olmadı. Binlerce yöneticinin yeri değiştirildi. Performans değerlendirmesi gibi çirkin bir uygulamayla okul yöneticilerine puan verildi, dört yılını dolduran yöneticiler başka okullara vekaleten gönderildi, tedviren atamalar oldu yine olmadı. Okul yöneticileri neredeyse vardiyalı çalışmaya başladılar. İyi bildiği okulundan, personelinden, çevresinden, velisinden koparılıp bilmediği bir çevreye zoraki gönderilen yöneticilerden ne beklenir? İl ve ilçe yöneticilerinin de durumu farklı değil. Bakanlık dahil tüm teşkilatta görevlerinden alınarak “Uzmanlık” adı altında bir kadroya atanan, hiçbir iş yapmadan oturup maaş alan yüzlerce deneyimli eğitimcinin durumu da farklı değil. Ve şu bir gerçektir ki bu uygulamaların çoğu denenmiş ve geri dönülmüştür. Peki, neden sebep nedir? Rotasyona tabi tutulan, üzgün ve isteksiz olarak çalıştırılan, vardiyalı yöneticilerle okullar iyi yönetilemediği gibi eğitimde disiplin de sağlanamıyor, disiplinin olmadığı okulda da başarıdan söz etmek pek doğru olmaz. İnşallah bu güçlü iktidarda kalıcı, akılcı sistemler getirilir, uygulanır ve yaralar sarılır.

ÖĞRENCİLER

Bu ülkenin geleceği çocuklarımızın en iyi şekilde yetiştirilmesine bağlıdır. MEB’ları o kadar değişik uygulamalar getirdi ki, sistem yazboz tahtasına döndü. Eğitim “Bu gün öğren yarın unut” gibi neye yaradığı bilinmeyen bilgilerle dolduruldu. Oysa öğrenciler eğitimde alacakları bilgileri bir meslek alanına uygulayarak bir yaşam mücadelesini ve ülkeye hizmet etmeyi öğrenirler. Onun içindir ki alınan her kararda eğitimin özünü çok iyi irdelemek gerekir. Bu gün gelinen noktada öğrenci okuluna güvenmiyor, öğretmenine de saygısını yitirmiştir. Her şey rağmen inanıyorum ki öğretmen arkadaşlarımız öğrencilerine bilgi yanında sevgi saygı kurallarını da veriyorlar. Zira sevgi her derdin ilacıdır. Gelecekte daha çok acılar yaşamak istemiyorsak eğitimde sevgiye öncelik tanımalıyız. Rotasyonlar, nereye varacağı belli olmayan özgür kıyafetler, eğitimin kalitesini bozan seçmeli dersler, yarış atı gibi sınavdan sınava koşturulan öğrenciler, siyasi şovlarla açılan başarıyı değil parayı ön plana çıkaran kadrosuz, kalitesiz üniversiteler, dershane liseleri, özel okullar bu girdapta dönen eğitimcileri, öğrencileri, aileleri haklı olarak tedirgin etmektedir.

TORBALI DA EĞİTİM

İlçemiz eğitim yönünden şanslıdır çünkü her türlü eğitim kurumu yanında, bir yüksek okulumuz, altı özel okulumuz da var. Dolayısıyla eğitim kalitesi de yüksektir. İlk ve orta öğretime devam eden öğrenci sayısı 30 bin civarında, kadrolu öğretmen sayısı da 1600 dolayındadır. Öğretmenlik öyle bir uğraştır ki mesaisi olmaz o, her yerde her zaman öğretendir. Ne yazık ki bu kadar personele sahip olan bir kurumun mensuplarının dinleneceği, barınacağı ve boş zamanlarını değerlendireceği bir tesisi yoktur. Eğitimciler boş zamanlarını değişik yerlerde geçiriyorlar. Çevremizdeki küçük ilçelerde bile “Öğretmen evi” varken, 1600 öğretmeni bulunan Torbalı da, bu güne kadar bir öğretmen evinin açılmaması yöneticilerimizin bir ihmali ve ayıbı değil midir? Çalışanları, emeklisi ve aileleriyle birlikte 5000’den fazla üyesi olan milli eğitimciler ve bürokrasi için, Torbalı da bir Öğretmen Evi’nin açılması ihtiyaçtır, zorunludur ve en önemli görevdir. Sayın İlçe Milli Eğitim Müdürümüz siyasi bir yapılanma olan Kent Konseyi Başkanlığı’nı yapacağına kendi personelinin ve emeklisinin rahat edebileceği bir tesise sahip olmak için, gereken mesleki bir dayanışmanın önderliğini ve başkanlığını yapsa daha uygun olacağı kanaatindeyim. Gelecek 24 Kasım öğretmenler günü töreninin “Torbalı öğretmen evi ve dinlenme tesislerinde yapılmasını diliyorum.” Tüm öğretmenlerimizin, 24 Kasım Öğretmenler günü kutlu olsun.

Sağlık ve sevgiyle kalın.

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web