Büyük Torbalı
Torbalı Haberleri
Büyük Torbalı

BU SESİ DUYUN

Ahmetli ve Özbey köylerinin tarım arazilerinde, hayvancılıkla beraber on binlerce ton sebze ve meyve üretilip yurdun çeşitli bölgelerinde pazarlanmaktadır. Bu da köylümüzün en büyük gelir kaynağıdır

02 Mart 2020 - 12:17 'de eklendi ve 339 kez görüntülendi. A+A-

BU SESİ DUYUN

Bu bölgede açılan her işletmeye karşı köylüler mutlaka direniş gösterdiler.
Bundan 15 yıl önce ilçede ve ildeki güçlü isimlerden oluşan bir yönetimin Ahmetli-Özbey kırsalında hazine arazisi üzerinde organize sanayi için gerekli izinleri aldığı duyulduğunda halk yine tepki gösterdi. Üreticiler istemediği halde organize sanayi inşaatı başladı ve bitti.
Yeni organizenin açılmasından büyük getirim bekleyen kurucu ortaklar çevrede hatırlı kişileri de ortak yaparak sanayi parsellerini çok ucuz fiyatlarla kapattılar. Daha sonra bazı işletmeleri davet ederek bölgeye getirmeye başladılar. Kurucu ortakların sahibi olduğu bazı işletmeler buraya taşındı, yük kamyonları şehir merkezinden giriş çıkış yapmak zorunda olduğu için ulaşımda trafikte sorunlar çoğaldı, ölümlü kazalar ve aksamalar oldu. Bu organize de fazla ilgi görmedi.
Büyük umutlarla kurulan yeni sanayi sitesinin güçlü yönetimi bu sorunu da kısa sürede çözmeyi başardı.
Önce havalimanı kavşağında bulunan güzelim otoban gişeleri kaldırıldı ve hiç gereksiz yere yeni yollar yapıldı. 2018 senesinde de otoban bağlantı yolu açıldı.
Her ne kadar İzmir sanayisinin güçlü işletmeleri davet edildiyse de ulaşım ve maliyetlerin zor olması nedeniyle pek ilgi gösterilmedi.
Kısa süre önce de bu bölgeye akü dönüşüm kurşun işletmesi için gerekli izinlerin alındığı duyuldu.
Geçtiğimiz hafta 15.Şubat günü, bazı milletvekilleri, doğaseverler ve sivil toplum kuruluşlarının da katıldığı bir mitingle bu kez köylüler: Ahmetli kırsalında “Akü dönüşüm tesisi istemiyoruz” diye büyük bir direnişi gerçekleştirdiler.
İşte ben o gün,10 yıl önce medyada haber konusu yapılan Özbey’li Suat Akbal’ı anımsadım. Şöyle ki : “Suat Akbal kurşun fabrikasında çalışırken hastalanıyor, görevinde ağırlaştığı için tazminatsız olarak işten çıkarılıyor, iki çocuğuyla beraber çok zor koşullarda yaşıyordu..Hastalığının ilerlemesi sonucunda yapılan teşhis ve tedavilerde, vücudunda yüksek radyasyon ve kurşun bulunuyor ve iki ay içinde koltuk değnekleriyle bile zor yürüyor.”
Gaziemir’de bulunan bir akü dönüşüm işletmesinde kurşunlar ayrıştırıldıktan sonra kalan atıklar işletmenin arazisine gömülüyormuş. Çok uzun yıllar sonra bu tesisin arazisinde çıkan gaz kokularından çevrede oturanlar rahatsız olmuşlar. Bazı hastalıklarda da artış görülünce fabrika arazisinde üstü kapatılan kimyasal atıklarından kaynaklandığı toprağı zehirlediği ve içme suyu yataklarına da karıştığı tespit edilmiş, çevrede ikamet eden ailelerinde şikayetleri üzerine işletmenin faaliyeti süresiz durdurulmuş çok büyük cezalar yazılmıştı. Nasıl olduysa
Bu kurşun döküm işletmesi ilçemiz merkezinde yeni bir fabrika kurdu ve faaliyete başladı. Çevrede dumanlar pis kokular hissedilince, halkın duyarlı girişimi ve büyük tepkiler üzerine filtre taktırıldı üretime de ara verdirildi.
İşte yeni organize bölgesinde böyle bir işletmenin kurşun üretimine izin verildiği söyleniyor.
Elbette ki sanayide kurşun da üretilecektir, ekonomi alanında önemli bir kaynaktır. Bu tür işletmeler çok az olduğu için desteklenmesi de gerekir ama, kuruluşunda çok kıymetli tarım arazisi üzerinde değil insanlara ve doğaya zarar vermeyecek alanlar tercih edilmelidir.
Hatırla gönülle, rantlarla verilen izinler büyük acılara neden olmaz mı?
Gaziemir’ de o eski kurşun fabrikasının topraklarında hayvanlar bile dolaşamazken, Ahmetli ve Özbey’in o kıymetli tarım arazilerinin üstüne bu tür işletmelerin getirilmesine çalışmak hangi akıl ve vicdanın eseridir.
Bu sesi duyun.
Sağlık ve sevgiyle kalın.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ON BİR SENE ÖNCE… ON BİR SENE ÖNCE…

Bu günleri anımsatan aşağıdaki yazım yıllar önce yayınlanmıştı, inanmazsanız gazetemiz arşivinden bulun inceleyin. Süper devletlerin se...

CORONA –  ÇERNOBİL- TORBALI CORONA – ÇERNOBİL- TORBALI

Yıl 1940. İzmir’in Gaziemir ilçesi sınırlarında 70 dönümlük arazi üzerine bir “kurşun döküm imalathanesi” kurulur. Giderek fabrikaya dö...

2000 + 20 2000 + 20

68 ile 78 kuşağı arasında kalan biz 60 ve üzeri yaştaki vatandaşların orta öğrenim çağları, 2000’li yılların hayaliyle geçti. ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
İZSU sayaç okumalarına tekrar başladı İZSU sayaç okumalarına te...

İZSU Genel Müdürlüğü koronavirüs salgını nedeniyle geçtiğimi...

Maske ve dezenfektan hediye etti Maske ve dezenfektan hedi...

Koronavirüs salgını nedeniyle 2 buçuk ay sonra yeniden kepen...

Özveriyle çalıştılar Özveriyle çalıştılar

Torbalı Kaymakamlığı bünyesinde kurulan Vefa Sosyal Destek İ...

Suyunbaşı ve Üçpınarlar kapılarını açtı Suyunbaşı ve Üçpınarlar k...

İzmir’in en cazip mesire alanlarından olan Ayrancılar Suyunb...

Maket uçak hediye edildi Maket uçak hediye edildi

CİMER üzerinden Selçuk Bayraktar’a ulaşarak maket uçak istey...

Günaydın: “Pandemide Torbalı destan yazdı”  Günaydın: “Pandemide Torb...

AK Parti Torbalı İlçe Başkanı Selman Günaydın, pandemi sürec...

Poliklinikler açıldı Poliklinikler açıldı

Torbalı Devlet Hastanesinde MHRS Randevu Sistemi dün itibari...

Sürücü kursları “Virüs ayarı” ile açılıyor Sürücü kursları “Virüs ay...

Koronavirüs salgını nedeniyle yaklaşık 2 ay önce okullarla b...

AK Parti Torbalı’da yönetim kurulu listesi belli oldu AK Parti Torbalı’da...

AK Parti Torbalı İlçe Başkanlığı Asil Yönetim Kurulu üyeleri...

Torbalı’da korkunç cinayet! Torbalı’da korkunç ...

Torbalı’da yaşayan yüzde 87 fiziksel engelli Ömer Kürkçü (33...

FOTO GALERİ
EĞİTİM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan
Torbalı Web Tasarım