Büyük Torbalı
Torbalı Haberleri
Büyük Torbalı

BU SESİ DUYUN

Ahmetli ve Özbey köylerinin tarım arazilerinde, hayvancılıkla beraber on binlerce ton sebze ve meyve üretilip yurdun çeşitli bölgelerinde pazarlanmaktadır. Bu da köylümüzün en büyük gelir kaynağıdır

02 Mart 2020 - 12:17 'de eklendi ve 1266 kez görüntülendi. A+A-

BU SESİ DUYUN

Bu bölgede açılan her işletmeye karşı köylüler mutlaka direniş gösterdiler.
Bundan 15 yıl önce ilçede ve ildeki güçlü isimlerden oluşan bir yönetimin Ahmetli-Özbey kırsalında hazine arazisi üzerinde organize sanayi için gerekli izinleri aldığı duyulduğunda halk yine tepki gösterdi. Üreticiler istemediği halde organize sanayi inşaatı başladı ve bitti.
Yeni organizenin açılmasından büyük getirim bekleyen kurucu ortaklar çevrede hatırlı kişileri de ortak yaparak sanayi parsellerini çok ucuz fiyatlarla kapattılar. Daha sonra bazı işletmeleri davet ederek bölgeye getirmeye başladılar. Kurucu ortakların sahibi olduğu bazı işletmeler buraya taşındı, yük kamyonları şehir merkezinden giriş çıkış yapmak zorunda olduğu için ulaşımda trafikte sorunlar çoğaldı, ölümlü kazalar ve aksamalar oldu. Bu organize de fazla ilgi görmedi.
Büyük umutlarla kurulan yeni sanayi sitesinin güçlü yönetimi bu sorunu da kısa sürede çözmeyi başardı.
Önce havalimanı kavşağında bulunan güzelim otoban gişeleri kaldırıldı ve hiç gereksiz yere yeni yollar yapıldı. 2018 senesinde de otoban bağlantı yolu açıldı.
Her ne kadar İzmir sanayisinin güçlü işletmeleri davet edildiyse de ulaşım ve maliyetlerin zor olması nedeniyle pek ilgi gösterilmedi.
Kısa süre önce de bu bölgeye akü dönüşüm kurşun işletmesi için gerekli izinlerin alındığı duyuldu.
Geçtiğimiz hafta 15.Şubat günü, bazı milletvekilleri, doğaseverler ve sivil toplum kuruluşlarının da katıldığı bir mitingle bu kez köylüler: Ahmetli kırsalında “Akü dönüşüm tesisi istemiyoruz” diye büyük bir direnişi gerçekleştirdiler.
İşte ben o gün,10 yıl önce medyada haber konusu yapılan Özbey’li Suat Akbal’ı anımsadım. Şöyle ki : “Suat Akbal kurşun fabrikasında çalışırken hastalanıyor, görevinde ağırlaştığı için tazminatsız olarak işten çıkarılıyor, iki çocuğuyla beraber çok zor koşullarda yaşıyordu..Hastalığının ilerlemesi sonucunda yapılan teşhis ve tedavilerde, vücudunda yüksek radyasyon ve kurşun bulunuyor ve iki ay içinde koltuk değnekleriyle bile zor yürüyor.”
Gaziemir’de bulunan bir akü dönüşüm işletmesinde kurşunlar ayrıştırıldıktan sonra kalan atıklar işletmenin arazisine gömülüyormuş. Çok uzun yıllar sonra bu tesisin arazisinde çıkan gaz kokularından çevrede oturanlar rahatsız olmuşlar. Bazı hastalıklarda da artış görülünce fabrika arazisinde üstü kapatılan kimyasal atıklarından kaynaklandığı toprağı zehirlediği ve içme suyu yataklarına da karıştığı tespit edilmiş, çevrede ikamet eden ailelerinde şikayetleri üzerine işletmenin faaliyeti süresiz durdurulmuş çok büyük cezalar yazılmıştı. Nasıl olduysa
Bu kurşun döküm işletmesi ilçemiz merkezinde yeni bir fabrika kurdu ve faaliyete başladı. Çevrede dumanlar pis kokular hissedilince, halkın duyarlı girişimi ve büyük tepkiler üzerine filtre taktırıldı üretime de ara verdirildi.
İşte yeni organize bölgesinde böyle bir işletmenin kurşun üretimine izin verildiği söyleniyor.
Elbette ki sanayide kurşun da üretilecektir, ekonomi alanında önemli bir kaynaktır. Bu tür işletmeler çok az olduğu için desteklenmesi de gerekir ama, kuruluşunda çok kıymetli tarım arazisi üzerinde değil insanlara ve doğaya zarar vermeyecek alanlar tercih edilmelidir.
Hatırla gönülle, rantlarla verilen izinler büyük acılara neden olmaz mı?
Gaziemir’ de o eski kurşun fabrikasının topraklarında hayvanlar bile dolaşamazken, Ahmetli ve Özbey’in o kıymetli tarım arazilerinin üstüne bu tür işletmelerin getirilmesine çalışmak hangi akıl ve vicdanın eseridir.
Bu sesi duyun.
Sağlık ve sevgiyle kalın.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
KENT ve ULAŞIM KENT ve ULAŞIM

Torbalımızın 80’li yıllarını anımsarım 15 binlere ulaşmıştı ilçe nüfusumuz… 40 yılı aşmış Cumhuriyet, Atatürk, Alpkent, Yemişlik mahall...

GAME OF THRONES (TAHT OYUNLARI) GAME OF THRONES (TAHT OYUNLARI)

Son yazımın üzerinden takriben 45 gün geçmiş durumda. Ben her ramazan kalemimi bağlarım ve yazı yazmam. Bu ramazan ise olanları şaşkınl...

Sevgi tohumu Sevgi tohumu

İyi niyet neydi birinin elinden tutmak mı yoksa çamura düşürdüğünüz insanlara yardım ediyormuş gibi görünmek mi...

ESNAF KRİZDE ESNAF KRİZDE

Anadolu’da esnaflık; 13. Yüzyılda ahilik ile kurumsallaşır. Hacı Bektaşı Veli’nin tavsiyesiyle kurulan esnaf dayanışma teşkilatı günümü...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Sürekli işçi alımı yapılacak Sürekli işçi alımı yapıla...

Ankara Üniversitesi sürekli işçi alımı yapacak ...

11 öğretim üyesi alınacak 11 öğretim üyesi alınacak...

İzmir Ekonomi Üniversitesi 11 öğretim üyesi alacak ...

Yangınla mücadele hizmeti alınacak Yangınla mücadele hizmeti...

Orman İşletme Müdürlüğü-Gördes Diğer Özel Bütçeli Kuruluşlar...

EFE, “ASILSIZ HABERLERE İTİBAR ETMEYİN” EFE, “ASILSIZ HABERLERE İ...

ün akşam ilçedeki bir yerel basında çıkan Tamer Tünelli ve A...

KENT ve ULAŞIM KENT ve ULAŞIM

Torbalımızın 80’li yıllarını anımsarım 15 binlere ulaşmıştı ...

Belediyenin projeleri bir bir tamamlanacak Belediyenin projeleri bir...

Torbalı Belediye Başkanı Mithat Tekin, inşaatı devam eden pr...

Taşkın riski en aza düştü Taşkın riski en aza düştü...

Türkiye’nin en verimli havzalarından Küçük Menderes’in Torba...

Yüzde 45’lik artış oldu Yüzde 45’lik artış oldu...

Salgın e-ticareti arttırmaya devam ediyor. Türkiye’de e-ti...

Bina işleri yaptırılacak Bina işleri yaptırılacak...

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Bina işleri yaptıracak ...

Alternatör ve marş motoru tamir malzemesi satın alınacak Alternatör ve marş motoru...

ESHOT Genel Müdürlüğü Alternatör ve marş motoru tamir malzem...

FOTO GALERİ
EĞİTİM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan
Torbalı Web Tasarım