Büyük Torbalı

Acı tablo

Başbakan Binali Yıldırım, birinci derece deprem kuşağında olmasına rağmen kentsel dönüşüme bir türlü başlanamayan İzmir’de binaların yüzde 62’sinin depreme dayanıksız olduğunu açıkladı geçtiğimiz hafta. İzmir’in bina stoğunun yüzde 62’si imarsız, kuralsız ve depreme dayanıklılık bakımından sorunlu olduğunu kaydeden Başbakan Yıldırım, kentsel dönüşümün bir an önce başlaması gerektiği konusunda çağrıda bulundu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Acı tablo
Gökhan YALKALK( g.yalkalk@buyuktorbali.com )
247 Görüntüleme
01 Mart 2017 - 9:01
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

 

İzmir’de belediyelerin talepleri doğrultusunda 5393 sayılı yasa kapsamında Karabağlar, Bayındır, Torbalı, Konak, Karşıyaka, Gaziemir, Bayraklı ve Çiğli’de toplam 326 hektarlık alan kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanı olarak belirlendi. Ancak, bu bölgelerde şu ana kadar sadece Karabağlar Uzundere’de yapılacak 280 konut ve 33 işyerini kapsayan kentsel dönüşüm projesinin temeli atılabildi.

Torbalı’da da Çaybaşı bölgesi kentsel dönüşüm alanı olarak belirlendi. Üzerinden yıllar geçti ama bir arpa boyu kadar yol alınmadı. İlçemiz deprem bölgesinde. Bu konuda ciddi adımlar atılmalı bir an önce.

PARK ETMEYİN KARDEŞİM

Nedir bu Torbalı’nın yanlış araç parkı sorunu bilmiyorum. Trafiğin akışını engelleyen bu sorun bir türlü çözülemiyor. Trafik ekipleri biliyorum sık sık şehir merkezinde uygulama yapıyor. Ama detaylandıracak olursak eleştiri zinciri idareciden vatandaşa kadar gidecek.

Yıllardır çözmeye çalıştığımız çözmeye çalıştıkça içinde boğulduğumuz trafik keşmekeşinin içinde kaybeden oluyoruz. Özellikle engelli vatandaşlarımız için ayrılmış olan park yerlerine park eden “beyin özürlüler” var. Eğerek Meydanı, İsmet Paşa Caddesi ve Kazım Dirik Caddesi üzerinde yaşanan trafik sorunu ilçe halkının psikolojisini bozmakta. Enteresan bir durum var.

‘Metropol ilçeyiz’ diye hep övünür dururuz ve nüfusumuz 200 bine dayanmakta. Ancak şehir içinde bir adet bile ışıklı kavşağımız yok. Şimdi ben desem ki tüm araç sürücülerine şehir içi eğitimi verilsin, kimler benim için linç kampanyası başlatacak biliyorum. Neyse ki ben şehir içinde motosiklet kullanıyorum, benim gibi bisiklet kullananlarda rahat, peki araç sahipleri ne yapsın.

Trafikteki sorunu çözmek için ilk adım, otopark sorununun giderilmesi ile atılır. Hatalı park eden kimin aracı olursa olsun hemen çekilmeli. Bunun başka çözümü yok.

BÜYÜĞÜNE SAYGI GÖSTERMEYEN, SAYGI GÖREMEZ

Sevgi ve saygı, büyüklerle küçükler arasındaki uçurumu yok eden, muhabbet bağını kuran müthiş bir iksirdir. Büyükler küçüklere sevgide, küçükler de büyüklere saygıda kusur etmemeli.

Dinimiz, insanların birbiriyle görüşüp konuşmalarına, toplum halinde yaşamalarına büyük bir önem vermiştir. İnsanların birbirleriyle geçinmelerinde samimiyet, tevazu, sadelik, zorlanmama, karşılıklı yardım, nezaket, saygı, sevgi ve hayırseverlik bir esastır.

Ama maalesef toplumda özellikle yaşlılara saygı neredeyse yok denecek kadar az. Geçenlerde, arkadaşımın bir tanesi hastaneden çektiği fotoğrafı bana göndermiş. Hastane koridorlarında bekleyen birçok hasta var. Oturma alanlarında genç ve orta yaşlılar otururken, yaşlı teyzemin bir tanesi de fazla ayakta bekleyemediği için merdivenin basamağına oturmuş.

Bu mu bizim yaşlıya saygımız, örfümüz, ananemiz? Büyüğüne saygı göstermezsen, emin ol ki sende yarın öbür gün büyüyüp yaşlandığında çevrendekilerden o saygıyı göremezsin.

TEBRİKLER TTO

Torbalı Ticaret Odası, faaliyetleriyle, hizmet anlayışı ve kurumsallığıyla örnek olmaya devam ediyor. Torbalı Ticaret Odası (TTO), 12. dönem Akreditasyon Sertifika Töreninde belgesini yenileyerek 54 oda arasına girdi ve C olan derecesini B’ye çıkarmayı başardı.

Hizmet kalitesini bir üst kademeye çıkarmayı başaran TTO, Ankara’da TOBB tarafından düzenlenen törenle de sertifikasını aldı. Yönetim Kurulu Başkanından yönetim kurulu üyelerine, meclis üyelerinden komite başkanlarına, genel sekreterden oda sicil müdürüne ve tüm personelin emeği var bu başarıda.

Ekip olarak gerçektende çok ciddi bir şekilde çalışıyorlar. Bütün arkadaşları tebrik ediyorum ve diğer kuruluşlara da örnek olmasını temenni ediyorum

 

 

 

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web