Büyük Torbalı

Böyle hatalar olmamalı

GAZETECİLİK, hassas bir meslek… Bu işin amacı sadece toplum bilinçlendirmek değil. Aynı zamanda yapılan yayınlarla bir nevi topluma yön de veriyorsunuz. İnsanlar sabah kahvede, dükkânda önce gazeteleri açıyor; TV’de sabah önce haberlere bakılıyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Böyle hatalar olmamalı
Serkan Günbay( serkan-gunbay@buyuktorbali.com )
125 Görüntüleme
04 Şubat 2017 - 9:26
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Demek ki, toplum nezdinde geçerliliği olan, topluma yön veren bir mesleği icra ediyoruz. Durum böyle olunca da bu işi ciddiye almak, sorumluluğunu taşımak gerekiyor. Neden bunları söylüyorum? Önceki gün gazetemizde bir suç ile ilgili haber yapılırken, ilgisi olmadığı halde Vedat Erdem kardeşimizin fotoğrafı kullanılmış. Tabiî ki doğal olarak bir anda insanların gözünde Vedat Erdem suçlu konuma düştü. Büyük hata… Genç bir insan bir hata yüzünden suçlu gibi lanse edildi. Bu işi icra eden arkadaşlarımızı 5 kat daha dikkatli olmak zorunda. Çünkü, insanlar okudukları haber ile yorumluyor karşısındakini. Çünkü insanlar gazetenin yazdığına, muhabirin araştırdığına inanıyor. Bu güveni boşa çıkarmamak için daha titiz olmalıyız. Vedat Erdem hiç ilgisi olmayan bir suç ile anıldı. Çok üzücü. Ben tekrar kendisinden gazetemiz adına özür diliyor ve meslektaşlarıma bu işi kılı kırk yararak yapmalarını tavsiye ediyorum. Bizim bir kelime hatamız, bir grafik hatamız bir insanın geleceğini karartabilir.

OTOGAR MI GELİYOR?

Torbalı’da bildiğiniz gibi çok fazla eksiklik var. Bunlardan bir tanesi de otogar. 2017 yılındayız, İzmir’in göbeğinde yaşıyoruz ama ilçemizde hala bir otogar yok. 165 bin nüfusa sahip Torbalı’da bir otogarın olmayışı büyük bir ayıp. Şehirler arası yolculuk yapmak isteyenler buradan Bornova’ya gitmek zorunda kalıyor. Aydın, Denizli yönüne gidecek olanlar önce ters istikamette yol alıp Bornova’ya gidiyor sonra 1 saat yol kat edip Torbalı’ya geliyor. Daha sonra gideceği yola doğru ilerliyor. Şoförler Odası Başkanı Cıva İsmail Akman bu konuda bir adım atılması için gerekli girişimlerde bulundu. Geçtiğimiz gün İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden gelen yetkililer santral garaj için yer baktı. Yapılan görüşmelerin ardından otogar yapılması düşünülen Pamukyazı bölgesindeki arazi incelendi. Yapılan incelemelerin ardından ilçeye otogar yapılıp yapılmayacağı belli olacak. eğer santral otogar yapılırsa şehirler arası yolculuk yapacaklar rahat bir nefes alacak.

BİZ NEDEN OTOBAN ÜCRETİ VERİYORUZ?

Geçtiğimiz hafta sonu Katip Çelebi Üniversitesi’ne gittim. Torbalı’nın hemen çıkışından otobana yönlendim. Çiğli’ye kadar da otobandan ilerledim. Buca’ya geldiğimizde otoban gişelerinden ücretimiz tahsil edildi ve yola aynen devam ettik. Buradan sonra otobanı ücretsiz kullanmaya başladık. Buca’dan sonra Bornova, Karşıyaka gibi ilçelerde oturan vatandaşlar otobanı kullanıp ücret ödemiyor. Ancak biz ücret ödüyoruz. İşin özüne baktığınızda Torbalı’dan Buca’ya kadar otobandan 20-25 kilometre falan yol kat ediyorsunuz. Buca gişelerden çıktıktan sonra da hemen hemen aynı kilometreye sahip Çiğli’ye kadar hiç bir ücret ödemiyorsunuz. Bu ilçeler İzmir’in merkez ilçesiyse bizde merkez ilçeyiz. Biz neden her otobanı kullandığımızda 2.75 kuruş veriyoruz. Bunu anlamadım. Aslında anlamadığım bir konu daha var. Araç alıyorsunuz, alırken ÖTV ödüyorsunuz. Her yıl Motorlu Taşıtlar Vergisi adı altında vergi ödüyoruz. Yol, su, elektrik olarak dönmesi için çeşitli vergiler veriyoruz. Devlet bu aldığı vergiler ile yol yapıyor ve bu yolu kullandığımız için de ücret ödüyoruz. Bence Otobanın Selçuk ilçesine kadar ücretsiz olması gerekir. Bu konuda yetkililerin bir adım atması lazım.

CHP’Lİ KADINLARDAN YARDIM

Geçtiğimiz ay kendi ördükleri giyecekleri köylerdeki maddi durumu yerinde olmayan çocuklara götüren CHP Kadın Kolları üyeleri bu ziyaretlerde çocukların mont, bot ve ayakkabıya ihtiyacı olduğunu da öğrendi. Bunun üzerine CHP Kadın Kolları Başkanı Fetiye Şengüzel ‘Çocuklar üşümesin’ kampanyası başlatıp üyelerinden bu kampanyaya destek olmalarını istedi. Gelen yardım malzemeleri ile köylerde ikamet eden çocuklara mont, bot ve ayakkabılar ulaştırıldı. Geçtiğimiz örgü kampanyasının dağıtımına bende katılmıştı. Köyde oturup bu aşırı soğuk havalarda üzerine giyecek elbisesi, kazağı olmayan çocuklar vardı. Soğukta zor şartlar altında yaşamak zorunda kalan çocuklara sahip çıkıldı. Gelen yardımlara çocuklar da çok sevindi.

BEYAZ EŞYADA ÖTV KALKTI

Devlet beyaz eşyada 30 Nisan tarihine kadar ÖTV alınmayacağını açıkladı. Kanun Resmi Gazete’de yayınlandı ve yürürlüğe girdi. Tam düğün sezonun öncesi alınan bu karar evlenecek çiftlere ilaç gibi geldi. Beyaz eşyası kullanılamayacak durumda olan, eskiyen ve sık sık arızalananlar da bu kampanyadan yararlanır diye düşünüyorum. Beyaz eşya satışı yapan firmalar bu habere oldukça sevindi. Bana kalırsa beyaz eşyada ÖTV’nin kalması yetmez. Alınan vergi oranlarının daha da düşmesi gerekli. Vergiden insanlar artık bunaldı. Asgari ücretten bile vergi kesiliyorsa başka diyecek bir şey yok. Hükümetin yeni alacağı kararlar ile vergiler biraz düşürülüp insanların rahat etmesi sağlanabilir. Neredeyse vergiden bile vergi alınacak.

 

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web