Büyük Torbalı

Bu şartlarda bu sonuç

23-24 Kasım tarihinde ortaokul 8. Sınıf öğrencileri hayatları için çok önemli bir sınava girdi. Torbalı’dan da 2500 civarında öğrenci TEOG sınavına girdi. Öğrenciler TEOG sonuçlarının açıklanmasını dört gözle bekliyordu. Önceki gün sonuçlar açıklandı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Bu şartlarda bu sonuç
Serkan Günbay( serkan-gunbay@buyuktorbali.com )
116 Görüntüleme
05 Ocak 2017 - 8:52
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

120 sorunun 120’sini de cevap verip çok önemli bir başarıya imza atan öğrenciler bize çok büyük gurur yaşattı. Çetineller Ortaokulu, Bahçeşehir Koleji ve Ayrancılar Yavuz Sultan Selim Ortaokulu öğrencisi Türkiye 1.’si oldular. Fiziki şartları çok kötü durumda olan Çetineller Ortaokulu bu şartlarda bir Türkiye birincisi çıkardı. Öznur Elmastaş isimli 8. Sınıf öğrencisi çok önemli bir başarı elde etti. Herkesin bildiği gibi Gazi İlkokulu’nun binası yıkılınca okul komple Çetineller’e taşındı ve tam 5 yıldır da burada eğitim görüyorlar. İki okul öğrencileri tek okulda kötü şartlar altında eğitim öğretim görüyor. Sosyal faaliyet yapabilecekleri tek alan olan Kapalı Spor Salonu uzun süreden beri kapalı. Açıldığı belirtildi ancak halen içindeki eşyalar nedeniyle kullanılamıyormuş.Tüm bu olumsuzluklara rağmen her zaman göz ardı edilen Çetineller Ortaokulu büyük bir başarıya imza attı.

Öğrencilerin moral ve motivasyonun sağlanması için okul idarecileri ve Mahalle Muhtarı Hüseyin Kuran da elinden geleni yapıyor. Muhtar Hüseyin Kuran okulun güzelleştirilmesi için hayırseverleri harekete geçirip okula yeni yatırımlar yapılmasını sağlıyor.

Birçok okulu geride bırakan Çetineller Ortaokulu öğretmen ve idarecileri ile 8. Sınıf öğrencisi Öznur Elmastaş’ı bu başarısından dolayı kutluyorum.

KIZILAY’DAN ÇOK ACI ÇAĞRI

Türk Kızılayı ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak için yurt genelinde düzenlediği kampanyalar ile kan bağışı alıyor. Ancak kış koşulları, Kızılay’ın kan stoklarını olumsuz etkilemiş. Türkiye genelinde 60 bin ünite olması gereken kan stok seviyesi 30 bin civarına düşmüş. Bu önemli bir düşüş. Kızılay adeta alarm vermiş durumda. Çünkü kan, uzun süre saklanamıyor. Yurt genelinde toplanan kan üniteleri çeşitli testlerden geçtikten sonra hastanelere sevk ediliyor. Kan ihtiyacı olan insanlar toplanan bu kanlar sayesinde hayatta kalabiliyor. Kızılay özellikle kış mevsimlerinde kan bağışçılarını bu mevsimde bir kez daha özveriye davet ediyor. Birçok ilde yağan kar vatandaşların sokağa çıkmasını engelliyor. Aşırı soğuk nedeniyle insanlar dışarıya çıkmadığı için de kan bağışı normal olarak azalıyor. Hava sıcaklığının çok düşmediği il ve ilçelerde bu konuda duyarlı olmak gerekiyor.

Kan acil değil, sürekli ihtiyaç. Havalar soğudu ama kan ihtiyaçları halen devam ediyor. Hastanelerde ameliyatlar sürüyor. Türkiye’nin bir yıllık kan ihtiyacı yaklaşık 2,5 milyon üniteymiş. Kızılay 2016’da 2 milyon 100 bin ünitenin üzerinde bir kan bağışı alarak ülke ihtiyacının büyük bölümünü karşıladı. Ancak her zaman için kana ihtiyaç var. Düzenlenecek kampanyalar ile kan bağışları kış aylarındaki seviyenin üzerine çıkartılabilir. Bu konuda sivil toplum kuruluşlarına bu konuda Torbalı 1905 Galatasaray Sevenler Derneği Yönetiminin bir çalışma yaptığı bilgisini aldım. Başkan Erkan Akın ve Yönetim Kurulu Üyeleri toplu kan bağışı yapmak için bir çalışma yapıyormuş. Gerekli görüşmeler yapıldıktan sonra taraftara bilgi verilecek ve kan bağışı yapılması için çağrıda bulunulacak. Böyle kampanyaları Torbalı’da daha önce Beşiktaşlılar ve Fenerbahçeliler Dernekleri de düzenlemişti. Derneklerin bu tür faaliyetler için bir araya gelmesi lazım. Sonuçta yapılacak olan kampanya çok önemli. İnsan hayatı kurtarılacak. Bir ünite kan ile 3 kişi yaşama başlanıyorsa Torbalı’daki derneklerin yapacakları kan bağışı organizasyonları ile binlerce kişi hayata bağlanabilir.

PAZARDA FİYATLAR NASIL OLACAK

UZUN Süreden beri Torbalı bu kadar soğuk hava görmedi. Bu kış oldukça çetin geçiyor. Geceleri neredeyse her gün sıfırın altında. Geçtiğimiz yıllarda hava 1 hafta soğuk geçer ve normale dönerdi. Bu yıl soğuk hava süresi oldukça uzadı. Havaların soğuması ile birlikte dışarıda çalışan insanlar da büyük sıkıntılar yaşıyor. Yurt genelinde havanın aşırı derecede soğuk olması ve birçok ilin kar nedeniyle mahsur kalması da pazara yansıyor. Soğuk hava nedeniyle tarladan toplanan ürün miktarı azalıyor. Kar nedeniyle kapanan yollar yüzünden sevkiyatlar aksıyor. Hepsi üst üste bindiğinde halellere gelen ürün miktarı da haliyle azalıyor. Bugün Perşembe pazarı kurulacak ve insanlar alışverişe çıkacak. Herhalde bu hafta soğuk havanın fiyatlara olan etkisini çok yakından göreceğiz. Ekonomik anlamda zaten sıkıntılı günler yaşayan vatandaşlar Pazar filesini doldurmakta zorlanıyor. Bugün pazara çıkacak vatandaşlar bakalım nasıl bir fiyat tablosu ile karşılaşacak. Vatandaş fiyatların yüksek olmasından dert yanarken pazarcı ise fiyatların normal olduğunu savunuyor. Tarladan malı toptancıya getirenler de fiyatların düşük olmasından dert yanıyor. Üretici dertli, pazarcı halinden memnun değil, tüketici fiyatların ateş pahası olduğunu savunurken parayı aracılar götürüyor.

EGE SUNİ DERİ 6 YAŞINDA

Torbalı çok sayıda fabrikaya ev sahipliği yapıyor. Türkiye’nin değil dünyanın önde gelen firmaları Torbalı’da faaliyet gösteriyor. Deri sektörünün önde gelen firmalarından olan Güzelcan A.Ş. tarafından kurulan Ege Suni Deri firması Torbalı’daki fabrikasını 2011 yılında açmıştı. Torbalı’da çok sayıda işçiye istihdam sağlayan firma 5. yılını doldurdu. Firma her geçen gün büyüyüp daha fazla kişiye istihdam sağlıyor. Fabrikanın sahibi Erol Güzelcan ve Genel Müdür Levent Topçu fabrikanın daha ileri noktalara ulaşması için elinden geleni yapıyor. Fabrika yönetimi bu büyümede büyük emeği olan işçisini de her fırsatta düşünüyor. Moral ve motivasyon için önceki gün düzenlenen kuruluş yıldönümü yemeği de oldukça renkli geçti. Düzenlenen yemekte hem fabrikanın kuruluş yıldönümü kutlandı hem de çalışanların arasındaki diyalogun artmasına zemin hazırlandı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web