Büyük Torbalı

ÇOK ŞÜKÜR SURİYELİLER ARTIK İŞ TUTUYORLAR

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ÇOK ŞÜKÜR SURİYELİLER ARTIK İŞ TUTUYORLAR
Adem Aksakallı( adem-aksakalli@buyuktorbali.com )
284 Görüntüleme
28 Haziran 2016 - 8:34
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

 

Hayatında ilk defa memleketinde eziyet gördüğü için Türkiye’ye gelen Suriyeli birini gören ‘UFO gören masum köylü’ gibiydi. Türk milleti ilk zamanlar çok merhametliydi, ne zaman işi azıttı şımardı. Türk halkına karşı saygısızlık yapmaya başladı. İşte o zaman bizde kredileri bitti Suriyeli vatandaşların. O kadar zor şartlar altında yaşam mücadelesi verdiler ki Atatürk Mahallesi’ndeki eski damları bile kiralayıp yaşam mücadelesini sürdürdüler. İlk şaşkınlıkla evde kalmış huysuz çocuklarımıza kız aldık. Kız evinin şartları da çok ağır olmadı. Dirseğine kadar bilezik istemediler kızları için. Atatürk Mahallesi olmaz Sadık İleri Bulvarı’nda ev alsın diye dayatmadılar oğlan evine. Gel zaman git zaman kendi kızlarının bile aileden uzaklaştığını fark ettiler. Ama iş işten çoktan geçmiş oldu. Neticede alan memnun, satan memnun olmadı. Ancak zamanı geri alamıyorsun. Suriyeli baktı ki samimi olan yok, ortam para kazanmaya müsait başladı kimileri çalışmaya. Cep telefonu satışı yapanlar oldu. Elektronik tamir yeteneği olanlar seyyar olarak devam ediyor. Tarlada çalışan işçilerin yevmiyeleri uzun zamandır aynı zam gelmedi. Zaten bir zam gelse yerli işçi evinde oturacak Suriyeliye meydan kalacak.

Son günlerde dayıbaşı işi yapan kişiler var ve her birinde 250 işçi bulunmakta. Domates sezonu açılıyor yerli işçi yevmiyelerine zam isterken Suriyeli piyasaya hakim olmak adına eski fiyattan çalışmayı tercih ediyor. Yarın müteahhit olacak ev yapacaklar. Bir diğer gün ise kız almaya başlayacaklar. Kısacası hiç birinin gitmeye niyeti yok, bilginiz olsun.

BU İZBAN BAŞIMIZA BÜYÜK DERT AÇACAK

Çok hayırlı olmayacağı zaten açılışından belli olmuştu. Açılışta yaşananlar ilçe halkının oldukça canını sıkmıştı. Karşılıklı atışmalar Aziz Kocaoğlu ile Binali Yıldırım’a yapılan terbiyesizlikler unutulacak gibi değildi. O kadar ayağa düştü ki siyasi partilerin kendini bilmez tarafları seçilmiş kişilere hakaretler ettiler. Açılışta kan dökülmediğine sevinir olduk. Gerisini anlayın artık. Nasıl hayırlı bir açılış olacaktı ki ilçe halkının yıllarca ahını aldı üst geçitler ile. İZBAN’ın ilçemize gelişine bile sevinemedik. Açılışı bile ertelendi gerisini bırakın artık. Hizmete başladığında aktarmalar oldukça sıkıntı verdi Torbalı halkına. En büyük sıkıntıyı ise bazı ESHOT seferleri İZBAN sayesinde ertelendi.

Sabah işine gitmek için binenler arıza yapınca topuklu ayakkabılar ile raylar üzerinde yürümek zorunda kaldılar. Hatırlarsanız TEOG sınavının olduğu gün sabah erken saatlerde arıza yapmıştı İZBAN. Sınava yetişemeyen onlarca kişi ne yapacak şimdi. Arıza yaptığı için sınava yetişemeyen öğrencinin hayatında dönüm noktası olsun ister misiniz? Faydasından çok zarar gördüğümüz hizmet diye sundukları işin nasıl bir eziyet olduğuna tanık olduk çok şükür. Şimdi bahsettiğim olumsuzlukların üzerine pazar günü yük treni ile çarpışması tuzu biberi oldu.

Yarın ne ile karşılaşacağımız belli değil. Hayrından fazla zulmü ile karşılaştığımız İZBAN ilerleyen yıllarda daha neler yaşatacak bizlere çok merak ediyorum. Ha unutmadan gün geçtikçe gelişen ilçemizin aşırı derecede göç almasına de neden oluyor.

BAYRAM GELİYOR, BAYRAM

On bir ayın sultanı Ramazan ayının sonuna geliyoruz. Rahmeti, mağfireti ve kurtuluşu bünyesinde barındıran bu ay uzun yaz günlerine rağmen hızlı bir şekilde gelip geçti. Ramazan ayını ibadet, güzel ahlâk ve hayırlı işler yaparak geçirenler. Bu bir ayı oruçla ve ibadetle geçirmenin ve Allah’ın rahmetine nail olmanın ümit ve sevinci üç gün bayram yaparak yaşarlar.
Bayramlar, toplumların yaşamında anlamlı günlerdir. Bu nedenle bu günler sevinç ve neşe içinde kutlanır. Bayram hazırlıkları bir hafta öncesinden başladı. Her tarafı tatlı heyecan sardı. Alış verişler yapıldı. Yeni elbiseler alındı. Bayramda ikram edilmek üzere baklava ve börekler yapıldı. Evler temizlenerek bayram hazırlıkları tamamlanır.

SENDİKALARIN İSTEDİKLERİ

Toplu sözleşme pazarlığından yeni çıkmış sendika başkanı, salonda toplanmış isçilere ateşli bir söylev çekmektedir:

– “Yoldaşlar! Yönetimle yeni bir sözleşme yaptık. Bundan böyle

haftanın dört günü daha çalışmayacağız!” Kalabalık,

– “Yaşasııınn!” diye bağırır.

– “Çalışma saatimiz beşte değil, dörtte bitecektiiir!”

– “Çalışmaya dokuzda değil, on birde başlayacağıızz!”

– “Helaaallll!!”

– “Maaşlarımız yüzde 150 artacaktııırrr!”

– “Vaaaaaauuuuuvvvv!!”

– “Yalnızca Çarşambaları çalışacağııız!”

Bu sözün ardından derin bir sessizlik olur. Derken arkalardan bir ses duyulur:

– “Her çarşamba mı!”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web