Büyük Torbalı

Esnaf girişe düzenleme bekliyor

Bir şehrin girişi ne kadar güzel ve cazibeli olursa o şehir daha çok insanın dikkatini çeker ve akıllarda hep güzel bir şekilde kalmasını sağlar. Bu nedenle birçok belediye il ve ilçelerin girişlerine ayrı bir önem verir. Şehir girişi yeşillendirip farklı çiçekler ekilir.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Esnaf girişe düzenleme bekliyor
Serkan Günbay( serkan-gunbay@buyuktorbali.com )
137 Görüntüleme
02 Mayıs 2017 - 9:08
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Kaldırımlar düzenlenip, bordür taşları da belirli aralıklarla boyanır. Torbalı’nın girişinde yer alan Torbakent Sitesi’nin hemen altında ve karşısında faaliyet gösteren esnaf da ilçe girişinin güzelleştirmesini talep ediyor. Geçtiğimiz hafta bölgede hizmet veren esnaf ile sohbet etme olanağım oldu. Emlakçı, berber, çay ocağı sahibi oturup uzun süre sohbet ettik. Görüş ve düşünceleri ile Aytaş Emlak’ın sahibi beni çok etkiledi. Gerçekten çok güzel düşünceleri var. Olaylara siyasi yönden bakmamak gerektiğini belirtip, her siyasi partinin kendisini eleştirmesini istiyor. Ben yaptım oldu mantığı ile hareket etmemek gerekiyor. Bölgede esnaflık yapanların Torbalı Belediyesi’nden bir isteği var. Metropolis Bulvarı’nın güzelleştirilmesini isteyen esnaf böylelikle şehrin girişinin güzelleşeceğini ve ilçenin akılda güzel bir şekilde kalacağını savunuyor. Evet doğru bulvarın renklendirilmesi için yoldan geçenlerin dikkati çekilebilir. Bir zamanlar Metropolis Bulvarı’nın girişinde bir TAK vardı. Buna benzer bir TAK Çetineller Oteli’nin hemen karşısına konulabilir. Metropolis Antik Kenti’nden bazı figürlerin yer alacağı TAK hem ilçenin girişine farklı bir hava katar hem de insanlar Torbalı’da bir antik kent olduğunu öğrenir. Böylelikle insanların Metropolis Antik Kenti’ne olan ilgisi artar. Antik Kenti merak edecek olan vatandaşlar girip bir bakabilir. Metropolis’e gelecek olan turist kafilesi ilçedeki esnafa da katkı sağlar. Bu yüzden bacasız fabrika olarak değerlendirilen turizm sektörünün hareketlenmesi için bazı girişimlerin yapılması şart.

KÖYLERDEKİ EMLAK FİYATLARI UÇUŞTA

Her fırsatta köy diyoruz ama çıkan yasa ile artık büyükşehirlerde köy diye bir şey kalmadı. Hepsi mahalleye dönüştü. Tabi mahalleye dönüşse de hem coğrafi yapısı hem de içinde yaşayan insanların yaşam tarzı nedeniyle halen buralar köy olarak biliniyor. İçinde yaşayan insanlar da köy olarak telaffuz ediyor. Eskiden şehirde yaşayanlar bunaldığında köye göç ediyordu. Torbalı’daki köylerde bu göçten nasibini almıştı. Özellikle Bozköy, Saipler gibi köylere yapılan evler ve hobi bahçeleri sayesinde İzmir’de yaşayanlar hafta sonları dinlenme fırsatı yaşıyordu. O dönemde uygun olan fiyatlar rağbetin köylere yönelmesi nedeniyle emlak fiyatları uçtu. Helvacı köyünde bile tarla fiyatları metre karesi bin TL’yi bulmuş. Tabi yer sahibi istediği fiyatı çekebilir, sonuçta alıcı bulunursa satış olur. Bu yüzden Çapak, Bozköy, Karakuyu gibi bölgelerde emlak piyasası oldukça hareketli. Emlakçıların büyük bölümü bu bölgelerdeki satılık arsa, tarla ve evlere ilgi gösteriyor. Çünkü bu bölgeler çok tercih ediliyor. İlçeye yakın olması da buraların tercih edilmesinde büyük etken. Ancak fiyatların bu kadar yüksek olması satış oranlarının azalmasına neden oluyor. Bakalım fiyatlar daha ne kadar çıkacak.

MURAT USLU’YU KAYBETTİK

Torbalı’da siyaset denildiğinde ilk akla gelen isimlerdendi Murat Uslu. Uzun yıllar siyasetin içinde yer alan CHP İlçe Başkanlığı, Ziraat Odası Başkanlığı ve Eğerci Mahalle Muhtarlığı görevlerini üstlenen Murat Uslu kansere yenik düştü. Uzun yıllar görev yaptığı Ziraat Odası’nda zaman zaman haber yapıyorduk. Deneyimli ve bilgisi olan Uslu’nun hayatını kaybetmesi başta ailesi, siyasi çevresi ve çiftçileri derinden üzdü. Kendisine Allah’tan rahmet kaderli ailesine de baş sağlığı diliyorum.

İŞÇİ ÇALIŞSIN, MEMUR TATİL YAPSIN

1 Mayıs sözde İşçi Bayramı ancak ülkemizde bayram yapan kesim nedense memurlar. 1 Mayıs İşçi Bayramı’nda tatil yapması gereken kesim işçiler olması gerekirken ne yazık ki işçi çalışıyor, onların yerine memurlar bayram yapıyor. 1 Mayıs’ta meydanlara inen kesime bir bakın hepsi memur. İşçiler fabrikalarda çalışmak zorunda kalıyor. Her fırsatta dışlanan, hor görülen işçi 1 Mayıs da da hak ettiği değeri bir türlü göremiyor. Bence 1 Mayıs’ın tatil olmaktan çıkartmak lazım. Memurun zaten oldukça çok tatili var.

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web