Büyük Torbalı

İzmir’in Kiliseleri: Aziz Vukolos Kilisesi

İzmir’in kiliseleri serisine Konak’ta bulunan Aziz Vukolos Kilisesi ile devam ediyoruz. Aziz Vukolos Kilisesi, kültür sanat etkinliklerine ev sahipliği yapan kültür merkezi ile basın müzesi olarak hizmet veriyor

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İzmir’in Kiliseleri: Aziz Vukolos Kilisesi
Ali Gülen( aligulen@buyuktorbali.com )
1.141 Görüntüleme
23 Aralık 2021 - 14:09
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Aziz Vukolos Kilisesi Kültür Merkezi, kültür sanat etkinliklerine ev sahipliği yapan kültür merkezi ile basın müzesi olarak hizmet veriyor. Aziz Vukolos Kilisesi, Rum Ortodoks Cemaati tarafından 19. yüzyılın ikinci yarısında yapılmıştır. Kilise işlevini 1922 yılına kadar sürdüren yapı, cemaatinin İzmir’den ayrılması üzerine yıllarca terk edilmiş bir durmda kalmış, 1924 yılının Şubat ayında Atatürk’ün isteği üzerine Asar-ı Atika Müzesi’ne dönüştürülmüştür. Müze işlevi ilerleyen zamanlarda değitirilmiştir. Kültür Bakanlığı tarafından opera çalışma salonu olarak hizmet veren yapı, talihsiz bir yangın sonrasında kullanılamamıştır. Cumhuriyet’in ilanı ile müzecilik çalışmalarının önem kazanmasıyla birlikte, kimi kabartmalar, heykeller, frizler ve birçok tarihi eser kurtarılarak bahçesine konmuştur.1951 yılında müze buradan fuar alanına taşınmıştır.

Mülkiyeti Maliye Hazinesi’ne ait olan yapı, 17 Ocak 1975 tarih ve 152 sayılı genelgeyle korunması gerekli kültür varlığı olarak tescil edildi. Yapı, 2003 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis edildi. 2004-2007 yılları arasında İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Mimarlık Fakültesi Mimari Restorasyon Bölümü tarafından hazırlanan restorasyon projesi, İzmir 1 Numaralı Kültür veTabiyat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nca gerçekleştirilmiş, Aralık 2008’de yer tesliminin ardından restorasyon çalışmaları başlamıştır. Basmane – Aziz Vukolos (Ayavukla) Kilisesi Restorasyon Projesi ve Uygulama Projesi İzmir 1 Numaralı Kültür ve Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun onayıla, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirildi.

ULAŞIM

Gaziler Caddesi güzergahını kullanan otobüsler ile Yenişehir taksi dolmuşları ile ulaşılabilir.

HİKAYESİ

Ortodoks Rum Kilisesi olarak Aziz Vukolos Kilisesi büyük bir öneme sahiptir. Özellikle 1886 yılında inşa edildiği günlerde Rum Kesimi için en önemli ibadet yeri olarak öne çıkmıştı. Ancak Kurtuluş Savaşı ile beraber yapılan büyük mübadele üzerinden Rumların İzmir’den gitmesi ile bir süre boş kalarak işlevini yitirmiştir. Fakat dönemin en önemli ibadet yerlerinden biri olarak biliniyor. O yüzden dünyanın her yerinden yılın farklı zaman dilimlerinde ziyaretçiler gelmekte ve kiliseyi gezmektedir.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web