Büyük Torbalı

Mehmet Vurur bombayı patlattı

MİLLİYETÇİ Hareket Partisi’nde bir dönem İlçe Başkanlığı yapan Yurdadoğ Mutlu’nun Torbalı Ticaret Odası Başkanlığına aday olduğu sosyal medya hesaplarında tartışılmaya başlandı. 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Mehmet Vurur bombayı patlattı
Serkan Günbay( serkan-gunbay@buyuktorbali.com )
109 Görüntüleme
12 Ocak 2017 - 9:12
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ticaret Odası’nın seçimleri Kasım ayında yapılacak. Seçimlere daha 10 ay varken yavaş yavaş adaylar da ortaya çıkmaya başlıyor. Sosyal medya hesaplarndan da adayların isimleri paylaşılıyor. MHP’li Belediye Meclis Üyesi Mehmet Vurur önceki gün sosyal medya hesabından bir payla-şımda bulunarak ‘Yurdadoğ Mutlu Ticaret odası başkanlığına aday mı’ diye bir soru yöneltti. Mutlu’nun TTO’ya başkanlık için aday olacağı demek ki sağda solda konuşuluyor ki böyle bir konu ortaya atıldı. Torbalı’nın yakından tanıdığı isimlerden olan Hasan Kudayyılmaz da her yerde aday olacağını sö-ylüyormuş. Olabilir, her ikiside kamuoyunun yakından tanıdığı isimler. Zaten ikili sürekli birlikte poz veriyor. Belki meclis başkanı ve yönetim kurulu başkanı olarak anlaşma sağlanmış olabilir. Mehmet Vurur zaman zaman sosyal medyada bu tarz tartışmalar yapıyor. Yine patlattı bombayı. Hadi bakalım, hayırlısı…

ÜST GEÇİT KARANLIK

İZBAN hattının ilçenin içinden geçmesinin ardından yayarlın karşıya geçmesi için yapılan üst geçit geceleri korku filmlerini aratmıyor. Geçtiğimiz günlerde üst geçitten geçtim ve karanlık nedeniyle önümü göremedim. Buraya bir ışık takılsa insanlar önünü görse ne güzel olur. Köprünün ortası ile merdivenlerinin bulunduğu alanda deprem için mi bilmiyorum ama bazı boşluklar var. Üst geçidin ortası ile kenarları arasında kod farkı var. Bu nedenle de insanların ayağı boşa gidiyormuş gibi oluyor. Ortam da karanlık olduğu için görülemiyor. Üst geçide takılacak birkaç lamba ile vatandaşın rahat bir şekilde buradan geçmesi sağlanabilir. Öte yandan karanlık biliyorsunuz her türlü suç unsuruna ev sahipliği yapar. Güvenlik için de aydınlatma şart. İzmir Büyükşehir Belediyesi veya Torbalı Belediyesi yetkilileri bu konuda gerekli çalışmayı yapabilir. Bu eleştiriler nedeniyle bazıları bana kızabilir ama üst geçidi kullanıp bu sıkıntıları yaşayanların sorunlarına tercüman oluyorum. Buradan her yaştan her cinsiyetten insan geçiyor. Zifiri karanlık nedeniyle de geçişler oldukça zor oluyor. Geceleri ellerindeki telefonun ışını açıp yürüyen insanları görmek mümkün.

SOBALARA DİKKAT

Yetkililer sık sık baca temizliği, elektrikli soba ve battaniyeler konusunda uyarılarda bulunuyor. Aralık ayında Arslanlar Mahallesi’nde meydana gelen yangında 85 yaşındaki bir bayan sobadan çıkan yangın sonrası hayatını kaybetmişti. Bir acı haberde önceki gün Pamukyazı’dan geldi. Bu kez elektrikli sobadan çıkan yangında 65 yaşındaki bir bayan daha yangında can verdi. Havaların soğuması ile birlikte soba, elektrikli battaniye, elektrikli soba kullanımları arttı. Bazı evlerin elektrik hatları da zayıf olduğu için aşırı yüklenmeye dayanamıyor ve hattan dolayı yangınlar çıkıyor. Son 1 ay içinde Torbalı’da meydana gelen yangınlarda iki kişinin hayatını kaybetmesi yapılan uyarılara rağmen tedbir alınmadığını gözler önüne serdi. Yangınların dışında aşırı rüzgarlı günlerde de soba zehirlenmelerine dikkat edilmeli. Daha önceki yıllarda da bu tür zehirlenme vakalarına şahit olduk. Birde aşırı soğuk nedeniyle kapalı mekanlarda kova içine yakılan ateş de son derece tehlikeli oluyor. Kovadan çıkan duman boru yardımı ile dışarı atılmadığı için karbonmonoksit gazını soluyanlar zehirlenip hayatını kaybediyor. Bu tür vakalar da daha çok çadır, konteynır gibi yerlerde oluyor. İtfaiye yetkililerinin bu konuda sık sık basın yardımı ile vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyarmalı. Televizyonlarda zorunlu yayın olarak yayınlanan kamu spotlarında bu konuda kış aylarında işlenmeli.

TORBALI’DA KIZILAY NEREDE?

Yurt genelinde çok sayıda yardımsever insan yaşıyor. Torbalı’ya baktığımızda savaştan kaçıp ilçeye sığınan Suriyelilere herkes kucak açıp elinden gelen yardımı yapıyor. İlçenin birçok bölümünde çadırlarda yaşayan Suriyelilere çeşitli dernek, sivil toplum kuruluşu ve vatandaş elinden gelen yardımı yapmaya çalışıyor. Kamyon ve TIR’larla yardım malzemesi getiren vatandaşlar bu yardımları ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor. Her gün neredeyse bu çadırlara yardımlar geliyor. Diğer taraftan baktığınızda yardım malzemesi toplayan kurum ve kuruluşlar bu kez Halep’teki mağdurlara bu yardımları ulaştırmak için çaba sarf ediyor. Önceki gün de Torbalı’dan çok sayıda yardım malzemesi yola çıktı. 4 TIR dolusu makarna, un, ayakkabı, battaniye Halep’te savaş nedeniyle mağdur olan vatandaşlara ulaştırılacak. Bu konuda Kızılay da elinden geleni yapıyor. Torbalı’dan Halep’e gönderilen yardım malzemeleri Torbalı’da Kızılay’ın aktif bir şubesi olmadığı için Gaziemir Şubesi tarafından gerçekleştirildi. Torbalı’da bir Kızılay Şubesi var ama ne yazık ki aktif bir şekilde çalışma yapmıyor. Çevre ilçelere baktığınızda tüm şubeler harıl harıl çalışıyor. İlçede yardıma muhtaç insan sayısı çok olmasına rağmen burada Kızılay’ın bir tane etkinliğini göremiyoruz. Selçuk’ta, Gaziemir’de ihtiyaç sahiplerinin imdadına koşan Kızılay Torbalı’da neden yok. Torbalı’daki STK’lar, siyasi partiler ve vatandaşların katkıları ile bir kampanya başlatılıyor. Uzun süre toplanan yardımları Halep’e ulaştırmak için Gaziemir Şubesi yetkilileri geliyor. Gaziemir Şube Başkanı Cengiz Oral ve ekibi yoğun bir çalışmanın ardından yardımların TIR’lara yüklenmesini sağladı. Sokağa çıkıp Torbalı’da uzun yıllardır yaşayan insanlara Kızılay’ın yerini sorsalar herhalde kimse bilemez. Bilememekte de haksız değiller yani. Bir şube var ama faaliyet yok. Dernek yönetiminin bir an önce fesh esilmesi ve yerine aktif bir şekilde görev alacak kişilerin gelmesi gerekiyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web