REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

NE ZAMAN…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
NE ZAMAN…
Sami Bingöl TURAN( sbturan@mynet.com )
1.016 Görüntüleme
23 Şubat 2016 - 8:29
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

 

Çok konuşuldu, yorum yapıldı, geldi geliyor derken; İZBAN’a” kavuştuk. Halk için yapılan teknolojik ve çağdaş yatırımlar her zaman yararlı olmuştur. Beş yıl geriye gittiğimizde, ilçemize hızlı tren gelecek dendiğin de hiç birimiz inanmıyorduk. Çalışmaların başladığı beş yıl önce, ilk günden itibaren planlar yapılırken kalıcı tedbirler alınabilirdi ama kusurlu olmuş. Bu çağdaş hizmetin inşasındaki eksikler yapıcı eleştirilerle dikkate alınırsa, zaman içerisinde çözümlenirler. Halkı tedirgin eden tek olumsuzluk şehir merkezinde ki iki devasa üst geçitlerdir. Bu üst geçitler yapılmaya başladığında, çeşitli tepkiler oldu ama geç kalındı diye dinlenmedi ve dikkate alınmadı. Hep “Keşke” diye laf üretildi.

Tabii ki eleştirmek çok kolay, yapmak daha zordur. Hani; “Testi kırıldıktan sonra yol gösterenler çok olur, derler ya…” Şimdi bizler vatandaş olarak gerçekleşen bir yatırım üzerinde görerek, bilerek eleştiri yapıyoruz. Açık söylemek gerekirse, uğruna dernekler kurulan üst geçitlerimizin imar şekli bu güzel hizmete gölge düşürdü.” Torbalı çözüm bekliyor, Torbalı’yı sevenler gibi sivil toplum kuruluşlarının güzel hizmetleri ve önerilerinin de yetkililerce dikkate alınması gerekir. “Torbalı çözüm bekliyor” sivil toplum kuruluşu, şehir merkezini ikiye bölen geçitlerden birisinin yer altına alınması için çalışmalar yapıyor hatta büyük bir özveri ve emekle önerileri sunan hayali bir projeyi halkla ve yetkililerle paylaşıyorlar ama dikkate bile alınmıyor. Ben de kendimle çelişkiye düşerek  hiç sevmediğim ve kullanmadığım “keşke”  yapılması mümkün olsa, keşke  zamanında dikkate alınsaydı diyorum ama olmuyor, çünkü her yatırım göründüğü gibi kolay değil, işin bir de öbür  tarafı karşımıza çıkıyor.Belediye başkanımız sayın Adnan Yaşar Görmez’in hayali en güzeli: ‘İZBAN hattı için en güzel proje, ileride şehir dışında ana yolla paralel bir projedir’ diyor. Zaman içinde her şey olur. Neden olmasın.. Her sorunu bir tarafa bırakarak diyorum ki: Bu çağdaş hizmetin ilçemize gelmesine neden olan, ulaştırma bakanına büyükşehir belediyesine, ilçemiz belediyesine ve emeği geçen işçilere kadar katkısı olan herkese teşekkür ediyorum.

 

İlçemizde ikamet eden her vatandaşımızın heyecan duyduğu: Acaba izban nasıl? Duygusuna bizde kapıldık ve eşimle seyahat ettik. Tabii ki yeni bir hizmet olduğu için eksikler vardır bunlar kısa sürede çözümlenir. Öncelikle aktarma olayı çok konuşuluyor, dönüşte sıkıntı yaşanıyor. Cumaovası-Torbalı  istasyonları arasında bulunan duraklar mahallelere uzak kaldığı için taşıma sistemindeki uygulamalardan vatandaş şikayetçi, otobüs saatleriyle tren saatlerinin çakışmaması nedeniyle uzun süre beklemek zorunda kaldıklarını söylüyorlar.

İlçe merkezi istasyonlarından şehir içi taşıma sorununun da çözülmesi gerekiyor.

 

YAYA GEÇİTLERİ-KAVŞAKLAR

İZBAN çalışmaya başladıktan sonra yaya geçitleri kapatıldı ve şehir tamamen bölünmüş oldu. Madem ki bu hizmet gelecekti üst geçitler neden yapılmadı?  Neden, ne zaman? Şehrin iki yakası arasında büyük sıkıntı yaşanıyor. Merkezdeki geçit asansörleri bir ara çalıştırıldı ama halk kullanmaya bile korkuyor. Beş yıldan beri yaya üst geçitlerinin yapılmamasına bir anlam veremiyoruz. Hızlı tren harıl harıl çalışıyor, daha yeni bazı alanlara levhalar asılmış: ‘Bu alanda yaya üst geçit çalışmaları başlamıştır.’ Oysa görünürde bir çalışma yok. Başkan Sayın Adnan Yaşar Görmez, üst geçitlerin belediyemize devredilmesini talep edeceğiz gerçekleşirse gerekeni yaparız, diyor. Bence de iyi olur.

Ya kavşaklara ne diyelim. Bu ilçede kavşak sorunu bir türlü çözülmüyor veya çok zor ki çözülemiyor. Sadece ilçe merkezi sınırları içindeki kavşaklarda meydana gelen kazalarda onlarca insan hayatını kaybetti maddi zarar gördü.2012 yılında tariş kavşağında yaşadığım bir kazada büyük zarar gördüm ve bu konuda yazılar yazdım. Sadece bu kavşak beton yığınlarıyla geçici olarak trafiğe kapatıldı başka bir ilerleme olmadı. Bir siyasi veya bir yetkili sıcak bir açıklama yapıyor “Kavşak sorunu çözüldü, ihalesi yapıldı, falan .“Yıllardan beri ciddi bir çalışma görülmedi. Yapıldı, yapılacak şeklinde cak-cuk konuşulmasın, bu konuda kim yetkiliyse açık ve net olarak bildirsin. Ortada bir çalışma yok, insaf beyler. İlçemizde yaya geçitlerini, kavşakları bu durumda görmekle hem üzülüyor hem de utanıyorum ve bu yaya geçitlerinde kavşaklarda:*Devlet’i arıyorum, beyler.

*Elbette ki düzenlemele yapılacak. Peki, Ne zaman ! Yetkililer beyler lütfen.

Sağlık ve sevgiyle kalın.

NOT: Yine bir trafik kazası ve acı gerçek. Çok değerli Onur’u genç yaşta kaybettik. Ailesine sevenlerine başsağlığı diliyorum. Mekanı Cennet olsun…

 

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web