Büyük Torbalı

Neden sivrisinek

GERÇEKTEN insanı hayrete düşüren bir hayvandır sivrisinek. İnsan onun yüzünden nice geceler uykusuz kalır. Gecenin hiç olmadık bir saatinde tatlı bir kaşıntıyla uyanırsınız. Bu tatlı kaşıntı bir müddet sonra acıya dönüşür. Uyumaya çalışırsınız, tam da uykuya dalacağınız saniyelerde sizi tekrar uyandırır ve savaş başlar.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Neden sivrisinek
Nevzat KARATAŞ( n.karatas@buyuktorbali.com )
157 Görüntüleme
04 Kasım 2016 - 11:00
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bu durum hemen her dostumuzun başına gelmiştir. Bazı dostlar onu yakalamak gayesiyle vazoyu bazıları da kafasını kırdığını anlatır. Ama kafasını kıranda vazoyu kıran da anlatırken gülerek anlatır. Yani sivrisinek hayatımızın tatlı hatıralarından biridir.

Her ne kadar bizleri rahatsız etseler de ısırdıkları yerin kaşıntısının tadı hiç de inkar edilir cinsten değildir. Hani yiğidi öldürmeli ama hakkını yememelidir.

Havaların soğumaya başlamasıyla birlikte sivrisinekler sıcak havanın hakim olduğu evlerimizin davetsiz misafirleri olmaya başladılar bile.

Gecenin ilk saatlerinden sabaha kadar oldukça vefalı dostlardır denebilir. Onlarla şahsen savaşmak istemem ama yakınımda olan birisin onlarla savaşmasını izlemekten oldukça keyif alırım.

       HEMŞİREDEN DAHA BECERİKLİ

Düşünebiliyor musunuz? Bir yakınınız gecenin bir saatinde uyanmış elinde bir havlu sağa sola hamle yapıyor. Ama sivrisinek tavana konuyor, divanın altına saklanıyor, dostunuz onu öldürebilmek için akla gelmedik çarelere baş vuruyor.

Gerçekten akıllı bir hayvan sivrisinek. Aynı zamanda çokta becerikli. Karanlıkta hedefini hiç şaşırmıyor. İnsanın çıplak kalan yerini kolaylıkla bulabiliyor. Bununla da kalmıyor, kendisine yarayan kanın yerini çok kolaylıkla tespit ediyor ve kan tahlilini de ihmal etmiyor.

Hemşirenin iğne yaparken canımızı acıtmasına rağmen o hiç hissettirmeden damarımıza giriyor. Üstelik kalın deriyi önce uyuşturuyor sonra incecik hortumuyla o kadar ustaca deliyor ki, düşünen bir insanı hayretler içerisinde bırakıyor. Çünkü iğnesi metal değil.

Onun bu anlattıklarımızın dışında kim bilir daha ne maharetleri var ki, Kur’anı Kerimde adı geçer. Düşünebilenlere örnek verilir. “Anlayana sivrisinek saz” gibi atasözüne konu olur.

     TEK AYAKLI VE BİR GÖZÜ KÖR

Nemrut Hz. İbrahim’e savaş açmıştı. Yüz binleri bulan bir ordu hazırlayıp sahraya çıkmıştı. Rabbimiz Nemrut’un ordusu üzerine sivrisinek ordusunu gönderdi. O sivrisinek ordusu karşısında bütün bir ordu perişan oldu. Nemrut kaçıp sarayına saklandı.

Bir ayağı kırık, bir gözü kör, tek bir sivrisinek sarayın kapısının anahtar deliğinden girip Nemrut’un önce dizine sonra burnuna girmiş, oradan beynine ulaşarak ölümüne sebep olmuştur.

O küçücük bedende kanatlarıyla, midesiyle, gözleriyle, ayaklarıyla, hortumuyla, kafasıyla; üstüne üstlük o küçücük kafasının içerisine yerleştirilmiş beyni ile gerçekten harika bir yaratık sivrisinek. Ve şayet Rabbimiz onu kontrol etmezse bir o kadar da tehlikeli.

Rabbimizi tanımak açısından harika bir varlık olan sivrisineğin bu yeteneklerini “Tabiat kanunu”sözü ile geçiştirmeye çalışmak, gerçekten akla zarar bir düşünce?

Kur’anda Allah her hangi bir sivrisineği veya ondan daha basitini örnek vermekten hiç çekinmez. İnananlar bunun doğru bir örnek olduğunu bilirler. İnkar edenler ise “Allah bu değersiz varlıkları örnek vermekle ne demek istedi” derler.

  “Allah bu tür örneklerle insanlardan bir çoğunu saptırır, bir çoğunun da doğruyu bulmasını sağlar. Aslında Allah bu örneklerle ancak yoldan sapanları saptırır” Buyururken sivrisineğin hiçte küçük olmadığını, düşünebilenler için oldukça büyük ve önemli olduğuna işaret eder. Hayırlı cumalar.

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web