REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Recep Hoca çok heyecanlı

Çetineller Ortaokulu’nun başarılı Müdürü Recep Doğan mesleğe yeni başlamış gibi heyecanla çalışıyor. Eğitime yıllarını veren Recep Doğan, uzun yıllardır Çetineller Ortaokulu’nda görevli. Yaklaşık 5 yıldır fiziki olarak problem yaşayn okulda eğitim kalitesinin artması için görev yapıyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Recep Hoca çok heyecanlı
Serkan Günbay( serkan-gunbay@buyuktorbali.com )
90 Görüntüleme
28 Haziran 2017 - 9:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Okulun birçok sorununu çözen Recep Hocanın heyecanı herkes tarafından gözlemleniyor. Veliler, öğretmenler ve öğrenciler de bu heyecandan olumlu yönde etkileniyor. Okuldaki öğretmenlerin azimli çalışmaları da yadsınamaz. Durum böyle olunca da ortaya başarı çıkıyor. Çetineller Ortaokulu daha önce de yazdığım gibi TEOG’da elde ettiği başarılı ile ilçe gündemine bomba gibi düştü. Gazi İlkokulu ile aynı binada eğitim gören okul 2017-2018 eğitim öğretim yılında binasında tek başına eğitime devam edecek. Okul baştan aşağı yenilenir ve yeni döneme hazır hale getirilir diye düşünüyorum. Tek başına eğitime geçecek okulda başarının katlanarak devam etmesini bekliyoruz. Eğitim kadrosu yeni dönemde daha motive bir şekilde işe koyulur, öğrenciler de bu motivasyondan bir şeyler alırsa Torbalı’da Çetineller Ortaokulu yine adından sıkça söz ettirir. Recep Doğan’ın bu azimli çalışmalarının devamını diliyoruz.

KAZALAR AZALMIŞ

Ülke genelinde yapılan duble yollar sayesinde ölümlü trafik kazaları bir hayli azaldı. Kurallara uymayanlar yüzünden meydana gelen kazalarda halen insanlar ölüyor. Türkiye İstatistik Kurumu önceki gün 2016 yılı karayolu trafik kaza istatistiklerini açıklamış. Verilere baktığımızda 2016 yılı içinde trafik kazalarında 303 bin 812 kişi yaralanmış, 7 bin 300 kişi ise hayatını kaybetmiş. Verilere bakıldığında geçen yıl meydan gelen trafik kazası sayısı, bir önceki yıla göre yüzde 9,9 azalarak 1 milyon 313 bin’den, 1 milyon 182 bin’e gerilemiş. Kazaların 997 bini maddi hasarlı, 185 bini ise ölümlü yaralanmalı kazalar olmuş. Türkiye’de geçen yıl trafik kazalarında 7 bin 300 kişi ölmüş. Yapılan uyarılara rağmen kazalar meydana gelmeye devam ediyor. Eskiden iki aracın zor geçtiği yollar vardı ve araçlar birbirini solamaya çalışırken kafa kafaya çarpışır ve insanlar ölürdü. Şimdi yollara baktığımızda havaalanı pisti gibi yollar yapıldı. Bu seferde insanlar bu yollarda aşırı hız yaptığı için kazalar oluyor. Geçtiğimiz akşam televizyon haberlerinde izledim. Adam eski model bir araç ile 240 kilometre hız yapıyor. Şehirlerarası yolda bu kadar hızlı giden araçlar varken kaza olmaması mümkün değil. Bir de özellikle kamyon ve TIR sürücülerinin yollar kendilerinin gibiymiş gibi hareket etmelerinden dolayı şehirlerarası yollarda kazalar oluyor. Araç büyük olunca diğer küçük araçları dikkate almıyorlar. Bazı bölgelerde uygulanan yasak nedeniyle kamyonlar gece geç saatlerde trafiğe çıkınca bu kez geceleri araç kullanmak çok zor oluyor. Kazalar özellikle bayram tatillerinde artıyor. İnşallah bu bayram çok fazla kaza haberi duymayız.

TUİK TORBALI’YI ARAŞTIRACAK

Türkiye İstatistik Kurumu ülkenin sosyal ve ekonomik yapısındaki değişiklikleri tespit etmek için Torbalı’da 6 ay boyuca araştırma yapacak. Araştırma yapılmak üzere seçilmiş en güzel yer Torbalı’dır. Ekonomik olarak büyük bir gelişim gösterdi. İlçe son yıllarda öyle büyük bir gelişim gösterdi ki. 5 yıl önce Torbalı’dan ayrılan birisi ilçeyi ziyaret ettiğinde ağzı açık kalıyor. Son 10 yıldaki değişimi ise dudak uçuklatıyor. Torbalı Mahallesi ile Tepeköy arasında büyük bir boşluk varken şimdilerde ev yapacak alan kalmadı. İlçe Muratbey Mahallesi’nden neredeyse Özbey’e kadar indi. Birçok bölge bu gelişimden dolayı imara açıldı. Yapılan binaların hepsi kısa sürede satılıyor. Bu gelişimi gören TUİK ilçeyi mesken tutacak. İlçede hane halkı bütçe araştırması yapılacak. TUİK yetkilileri yapılacak çalışmada anketörlere gerekli yardımın yapılmasını istiyor. Bu tür konularda vatandaşların biraz daha dikkatli olmaları gerekir. Anketörlerin dolaşacağı ilçede kötü niyetli kişiler de yollara dökülebilir. Bu nedenle insanların mutlaka yaka kartı olan personel ile görüşmesi gerekiyor. TUİK araştırmalarına katılmak yasal bir zorunluluk. Araştırmaya katılmayı red edenlere, hatalı veya eksik bilgi verenlere 5429 sayılı kanunun 54. maddesi uyarınca para cezası kesiliyor. Bu yüzden evinize gelen sokakta karşınıza çıkan TUİK görevlilerine yardımcı olun.

SALLANDIK DURDUK

İzmir son bir kaç haftadır Ege Denizi’nde meydana gelen depremler nedeniyle çok sallandı. En büyüğü 6.3 olmak üzere yüzlerce deprem oldu. 5,5-5 şiddetinde bir çok deprem meydana gelirken özellikle sabaha karşı yaşanan depremler insanları yataklarından kaldırdı. Depremlerin Ramazan ayında yaşanması yüzünden birçok insan bunu farklı yönlere çekmek istedi. Saniyeler süren sarsıntılar yüzünden herkes panik oluyor. Özellikle yüksek katlı binalarda oturanlar depremin şiddetini daha fazla yaşıyor. 6.3’lük depremin ardından yaşanan yüzlerce artçı sarsıntı Torbalılıları öyle tedirgin etti ki birçok insan deprem olduğunda hemen kendisini sokağa atıyor. Hafif sallandığında köylerde evi veya akrabası olanlar soluğu köylerde aldı. Deprem ile yaşamayı öğrenmemiz lazım. Japonya’da meydana gelen 7-8 şiddetinde depremde bile herhangi bir can veya mal kaybı olmuyor. Bizim ülkemizde 6,5-7 şiddetinde depremde binlerce kişi hayatını kaybediyor. O kadar deprem oldu kimsenin tedbir aldığı yok. Deprem bir gerçek onunla yaşamayı öğrenmek lazım. Allah’tan depremler çok şiddetli olmuyor da fay hattı enerjisini yavaş yavaş boşaltıyor. Torbalı’da son yıllarda yapılan evlerin depreme ne kadar dayanıklı olduğu konusunda bazı değerlendirmeler yapılıp vatandaşın bilgilendirilmesi lazım. Bazı binalar için derin temeller atılırken bazı binalar için 1 metrelik çukurlar açıldı. Neredeyse zeminin üzerine kurulan binaların depreme dayanıklılığı ne kadar. Bu konularda bir araştırma yapılması lazım. Böylelikle insanların tedirginliği bir nebze de olsun azalır.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web