Büyük Torbalı

Salla başı al maaşı dönemi bitiyor

Hükümet, devlet memurluğunda önemli adımlar atmaya hazırlanıyor. Yeni dönemde kamu kurumlarında garantili iş dönemi yerine 8 başlıkta beş yıllık karneye dayalı esnek bir yapı geliyor. Kamu personel reformu ile yöneticiler dâhil tüm memurlar için performans değerlendirmesi yapılacak.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Salla başı al maaşı dönemi bitiyor
Gökhan YALKALK( g.yalkalk@buyuktorbali.com )
88 Görüntüleme
22 Şubat 2017 - 8:46
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

 

Memura hem hizmet alan vatandaş hem de amirleri not verecek. Performans ölçümü iş bilgisi, kalitesi, iletişim, işbirliği, görev bilinci, iş alışkanlıkları, disiplin-kurallara uyma, gelişime açıklık ölçütleri ile yapılacak.

Belki birçok memur arkadaşım ve ağabeyim bana kızacak ama bence çok geç bile kalınmış bir uygulama. Çevremizde herkes memurluğu, ömür boyu sigorta olarak görüyor. Bu da ister istemez performansın düşmesine neden oluyor. (Burada herkesi aynı kefeye koymuyorum. İşini en iyi şekilde yapanları tenzih ediyorum).

Artık herkes, ‘Tamam ben memur oldum artık, sırtım yere gelmez. Salla başı al maaşı’ anlayışıyla çalışamayacak. Kamuda büyük bir dönüm noktası olur. Performansa dayalı bir sistem olacak. Hizmet kalitesini de yukarıya taşıyacaktır. Bakıldığında hükümet sanki kendi ayaklarına kurşun sıkıyor ama çok cesurca bir adım olacaktır ve inanıyorum ki toplumda da karşılığını bulacaktır.

VAY BE KOCA TARİŞ NE HALE GELDİ

TARİŞ, bir zamanların en büyük ve en güçlü çiftçi kuruluşu. Çiftçinin malını koşa koşa getirdiği kurum. Gerçekten de bir zamanlar Türkiye’de efsaneydi. İlçemizde bile binlerce üretici, mahsulünü TARİŞ’e vermek için kıyasıya yarışırdı. Pamuk, incir ve zeytinyağı alımları yapardı.

Çiftçinin desteğiyle büyüyen TARİŞ, şimdilerde iflasın eşiğinde. Torbalı’da yer alan TARİŞ binalarını yıllardır Torbalı Belediyesi kullanıyor. Müfettişler uzun bir süredir dosyaları inceliyor. Bakalım sonuç ne çıkacak.

O koca çınar maalesef şimdilerde resmen sinek avlıyor. Geçen sene tek bir gram dahi pamuk alımı yapmadı, yapamadı TARİŞ. Bir dönem depoları pamukla dolup taşan TARİŞ, nereden nereye geldi. Herkes eteğindeki taşları dökmeli ve ‘biz nerde hata yaptık?’ diyebilmeli.

SURİYELİLER OKULLU OLDU

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye’nin çeşitli bölgelerine yerleşen milyonlarca Suriyeli var. Torbalı’da binlerce Suriyeli’ye ev sahipliği yapan ilçelerin başında geliyor. Havaların ısınmasıyla birlikte bu sayı daha da artıyor.

Tabi Suriyelilerin birçok ihtiyacı ve sıkıntısı var. Bunların başında da öğrencilerin eğitimi var. Yüzlerce çocuk maalesef okula gitmek yerine sokaklarda ve yollarda dilendiriliyor. Fakat ilçemizde Suriyelilerin eğitimi konusunda ciddi adımlar atılmış durumda.

Geçtiğimiz günlerde İlçe Milli Eğitim Müdür Sayın Cafer Tosun ile bir araya geldiğimizde kendisinden dinledik konuyu. 500’e yakın Suriyeli öğrenci, ilçemizdeki okullarda eğitim görüyor. Çok ciddi rakamlar bunlar. Umarım, bu sayı daha da artar ve öğrencilere iyi bir eğitim verilerek topluma kazandırılır.

ANADOLU LİSESİ AYRANCILAR’A YAKIŞACAK

Eğitim konusu açılmışken bir konuya daha değineceğim. Torbalı’da kısa süre içerisinde birçok okul inşa edildi. Bunların sayıları gün geçtikçe de artıyor. İlçemizin artan nüfusuna paralel bir şekilde artan okul rakamları sevindirici. Eğitimin kalitesini de yukarıya taşıyor bu çalışmalar.

Yeni dönemde de birçok okul inşa edilecek veya eğitim öğretime açılacak. Ayrancılar’da bu konuda ciddi bir atılım var. Bölge nüfusu sürekli artıyor. Gelişen bir bölge Ayrancılar. Şimdilerde Ayrancılar’a Anadolu Lisesi yapılması için ilk adımlar atılmış. Hatta belediye yerin tesviyesini dahi gerçekleştirmiş.

Umarım bir an önce inşaat başlar ve okul eğitime kazandırılır. Yeni yapılacak Anadolu Lisesi, Ayrancılar’a gerçekten de çok yakışacaktır.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web